آمار دقیقی از بی سوادان استان تهران وجود ندارد

آمار دقیقی از بی سوادان استان تهران وجود ندارد


به گزارش ایرنا، سعید شهریاری، روز دوشنبه در نشست بررسی مشکلات و مطالبات بخش نهضت سواد آموزی شهرستان دماوند که در سالن جلسات آموزش و پرورش این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: نهاد سواد آموزی هیچ مشکل مالی در کاهش بی سوادی ندارد.
وی با بیان اینکه سوادآموزی یکی از یادگارهای گرانبهای حضرت امام(ره) و یکی از رویش های انقلاب محسوب می شود، گفت: این مهم نقش بسیار عالی در روند حرکتی جامعه داشته است.
وی ادامه داد: در رده سنی 6 سال و بالاتر در سال 1355، 47 درصد باسواد داشتیم ولی در سال 1395 طبق سرشماری و آمارهای رسمی، این میزان به 87 درصد رسیده است؛ در رده سنی 10 تا 29 سال در سال 1355، 59 درصد و در سال 1395 ، 97 درصد باسواد داشتیم.
معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران افزود: در رده سنی 10 تا 49 سال در سال 1355، 48 درصد باسواد وجود داشت که این میزان در سال 1395 به 94 درصد رسید.
وی با بیان اینکه در گذشته به مناطق شهری بیشتر از مناطق روستایی توجه می شد، تصریح کرد: این فاصله در سال 1355، 23 درصد بود که در سال 1395 حدود 6 درصد شده است همچنین در سال 1355 در مناطق شهری و روستایی به ترتیب 65 درصد و 30 درصد باسواد داشتیم ولی اکنون این میزان در سال 1395 به 90 درصد و 78 درصد رسیده است.
شهریاری با اشاره به اینکه در ابتدای انقلاب 6 درصد اتباع باسواد وجود داشت، خاطرنشان کرد: در سال 1395 این میزان به 64 درصد رسیده است و می توان جزو کارهای بزرگی در حوزه سوادآموزی دانست.
معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران گفت: اگر بی سواد مطلق بخواهد باسواد شود 150 هزار تومان پاداش دریافت می کند.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه یکی از اقدامات ما توجه به سوادآموزشی اتباع است، گفت: در سال های گذشته حدود 2 هزار اتباع در کل استان آموزش سوادآموزی دیدند که این میزان امسال به چهار هزار نفر رسیده است.

** بی سوادی زیبنده شهرستان دماوند نیست
فرماندار دماوند نیز در این جلسه اظهار داشت: یکی از اولویت های حوزه آموزش و پرورش باید ریشه کنی بی سوادی در شهرستان باشد چرا که با سابقه ای که در امور فرهنگی و مذهبی وجود دارد، بی سوادی زیبنده این شهرستان نیست.
مجید صفری ادامه داد: موضوعاتی همچون طلاق، ناهنجاری های اجتماعی، بی سوادی و… قبل از آن که به یک چالش تبدیل شود باید پیشگیری و کنترل کرد و این مهم منوط به مدیریت صحیح و عقب نماندن از رشد و توسعه فرهنگی و اجتماعی است.
این مقام مسئول با بیان اینکه شهرستان دماوند با وجود توسعه شهرها، آنگونه که باید، در جایگاه واقعی خود قرار ندارد، گفت: اگر پیگیری ها و حل مشکلات به موقع و به درستی انجام شود، نیاز به هزینه های کنونی نیست چرا که سواد آموزی در جامعه یک موضوع بنیادی و در کاهش بسیاری از ناهنجاری ها بسیار تاثیرگذار است.
صفری با اشاره به اینکه تعریف بی سوادی در دنیای کنونی تغییر کرده است، افزود: در گذشته سواد تنها به داشتن توانایی خواندن و نوشتن معطوف می شد اما امروزه شاخص های تشخیص بی سوادی تغییر کرده است.
امام‌ جمعه دماوند هم با بیان اینکه دین مبین اسلام با آموزش خواندن و نوشتن آغاز شد، گفت: در بررسی علل طلاق، اعتیاد و ناهنجاری های اجتماعی، بی سوادی و حتی مشکلات اقتصادی نقش موثری دارد.
حجت الاسلام و المسلمین کاظم فتاح دماوندی،افزود: ارائه بسته های تشویقی برای بی سوادان و ترویج فرهنگ باسوادی در مساجد از راهکارهای مناسب کاهش بی سوادی است.
وی بر تشکیل کارگروه‌هایی برای شناسایی بی سوادان در هر صنفی به ویژه در مناطق روستایی با همکاری دهیاران و شوراهای روستا تاکید کرد.

**مهاجران در دماوند، آمار بی سوادی را بالا می برد
رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند نیز با بیان اینکه این شهرستان به دلیل مهاجرپذیر بودن امکان برپایی جشن ریشه کنی بی سوادی را ندارد، گفت: در سال 88 جشن ریشه‌ کنی بی سوادی در دماوند گرفته شد اما وجود مهاجران و افزایش 7 درصدی دانش آموزی، این مشکلات وجود دارد.
مهرداد پروفتحی تصریح کرد: با توجه به تلاش های صورت گرفته، آمار بی سوادی در منطقه روبه کاهش است ولی باز هم نیازمند حمایت و همکاری مسئولان شهرستان هستیم.
وی گفت: در شهرهای و روستاهای شهرستان کلاس های سوادآموزی برگزار می شود و مشکلی در این خصوص وجود ندارد این در حالی است که نداشتن آمار دقیق از بی سوادان مشکل را بیشتر می کند.
تهرام/7246// 1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس