ایرنا – عروس‌های بی جهاز

ایرنا – عروس‌های بی جهاز


هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

به نظر می رسد طلسم قیمت های نجومی قرار نیست به این زودی هابشکند و این موضوع باعث شده، برخی خانواده ها مراسم عروسی برگزار نکنند و فقط اقلام اساسی را تهیه نمایند که آن هم رقم کمی نیست. همین دو سال پیش بود که برخی خانواده ها برای تهیه جهیزیه حداقل 40 میلیون هزینه می کردند اما در حال حاضر این رقم به 80 تا 90 میلیون رسیده است.
شاید قدیم ها والدین با ساده ترین جهیزیه هم دختر و پسر خود را راهی خانه بخت می کردند و حرفی هم در آن نبود، اما این روزها چشم و هم چشمی، مصرف گرایی و تغییر سبک زندگی، باعث شده ماشین ظرفشویی، غذاساز و رنده برقی جزء اقلام واجب جهیزیه باشند.
به هر روی در شرایط فعلی، تهیه جزئی ترین و چه بسا واجب ترین وسایل زندگی هم دشوار شده است.
خبرگزاری مهر قیمت برخی از این اقلام را مطابق نرخ های بازار امین حضور ارائه کرده است: «اجاق گاز ایرانی: از 2میلیون تا 5 میلیون و 700هزار تومان، یخچال و فریزر ایرانی: از 2میلیون و 500 هزار تومان تا 25 میلیون تومان، جاروبرقی ایرانی: از580 هزار تومان تا 4میلیون و 980هزار تومان، ماشین لباسشویی ایرانی: از 900هزار تومان تا 11میلیون تومان، ماکروفر ایرانی: از یک‌میلیون و 200هزار تومان تا 4میلیون و 800 هزار تومان و نرخ اقلام خارجی به این شرح است: اجاق گاز خارجی: از 4 تا 13میلیون تومان، یخچال خارجی: از 12میلیون تا 28 میلیون و 800هزار تومان، جاروبرقی خارجی: از 900 هزار تومان تا 4 میلیون تومان، ماشین لباسشویی خارجی: از 5 میلیون و 500 هزار تومان تا 15میلیون تومان، ماکروفر خارجی: از 2میلیون تومان تا 16میلیون و 590 هزار تومان و تلویزیون خارجی: از 3 میلیون تا 20 میلیون تومان.»این اقلام تازه بخشی از مهمترین و اساسی‌ترین کالاهای جهیزیه را در برمی‌گیرد. اگر بخواهیم نرخ پرده و ظرف و ظروف و لوازم آرایشی و لباس عروس و داماد را هم محاسبه کنیم، آنگاه قیمت ها سربه فلک می کشد. در این بین وام ازدواج 10 میلیون تومانی طنز تلخی خواهد بود که تنها می‌توان با آن حداکثر هزینه دو قلم از کالاها را پوشش داد.
برخی از زوجین در گفت و گو با خبرنگار رسالت بر این مسئله تاکید می کنند که وقتی نرخ دلار بالا رفت، در انتظار کاهش نرخ ماندند و در واقع از خرید کالا دست کشیدند. درحال حاضر نرخ دلار پایین آمده، اما اجناس افت قیمت نداشته و آنها یا مجبورند دوران نامزدی‌شان را طولانی‌تر سپری کنند و یا اینکه بدون مراسم عروسی و جزئی‌ترین اقلام جهیزیه، زندگی مشترک خود را تشکیل دهند.
احمد که دو سال پیش مراسم نامزدی دخترش را برگزار کرده می گوید: «آن موقع فکر امروز را نکرده بودم و باید زودتر برای خرید جهیزیه دست به کار می شدم. الان هم بلاتکلیف هستم نمی دانم بخرم یا نخرم. کل پس اندازم 50 میلیون تومان است. دو دختر دم بخت دیگر هم دارم. با یک حقوق بازنشستگی نمی توان از عهده رسم و رسومات جشن عروسی برآمد. باور کنید هرشب کابوس گرانی می بینم.»صفورا هم از اینکه نمی تواند برای جهیزیه دخترش سنگ تمام بگذارد، ناراحت است. می گوید: در عرض چندماه قیمت‌ها چند برابر شده. با یک زندگی کارمندی نمی توان با جهیزیه آبرومند دختر را به خانه بخت فرستاد. مجبورم تمام بازارها را زیر پا بگذارم تا در نهایت ارزان ترین جنس را بخرم. خدای من شاهد است آدم مصرف‌گرا و اهل چشم و هم چشمی نیستم. همین سه سال پیش برای دختر بزرگم 10 میلیون جهیزیه خریدم. آن هم فقط اقلام ضروری ولی برای دومین دخترم پول همین اقلام ضروری را هم ندارم بدهم. الان دو تکه جنس بخرم، می شود 20 میلیون تومان. از کجا بیاورم؟ نازنین هم که تازه تشکیل خانواده داده به ما
می گوید: «من و همسرم تیرماه امسال بدون جشن عروسی و خرید جهیزیه آنچنانی زندگی مشترکمان را آغاز کردیم و از همان موقع بیشتر از پنج نفر نمی‌توانیم مهمان دعوت کنیم، چون ظرف و ظروف و لوازم منزل‌مان آنقدر نیست که بتوانیم از تعداد بیشتری پذیرایی کنیم. فقط یک فرش داریم که داخل خانه پهن کردیم و اتاقمان بدون فرش است. حتی اجاق گازم دست دوم است. به جرأت می توانم بگویم به سختی زندگی می کنیم. همسرم 70 میلیون پس انداز داشت که ما 40 میلیون را برای رهن یک خانه 60 متری پرداخت کردیم.»محمد طحان پور، رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران هم بر گرانی کالاها تاکید کرده و می‌گوید: «با توجه به افزایش 2/5 برابری قیمت کالاها، قدرت خرید مردم پایین آمده و قیمتها بین 100 تا 120 درصد افزایش داشته است. حتی اگر قیمت دلار به پنج هزار تومان برسد، لوازم خانگی یک ریال هم ارزان نمی شود؛ زیرا واردکنندگان ادعا می کنند که کالاها را با دلار 10 هزار تومانی وارد و تولیدکنندگان هم می گویند که مواد اولیه را تا 6 ماه با دلار 12 هزار تومان خرید و انبار کرده اند.»حبیب الله انصاری، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی هم نظراتی مشابه طحان پور ارائه داده و تاکید می کند: «با روند کاهشی قیمت ارز، تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز تمایل به کاهش قیمت ها دارند، اما متأسفانه بخشی از مواد اولیه آنها با ارز گران ثبت سفارش شده که این امر کاهش قیمت‌ها را برای تولیدکنندگان سخت می‌کند. تولیدکنندگان از اوایل سال جاری درخواست افزایش قیمت‌ها را مطرح و در نهایت مجوز افزایش9/6درصدی قیمت ها را دریافت کردند، اما این مجوز متناسب با افزایش هزینه‌ها، کمبود نقدینگی و کاهش حجم تولید نبود. به همین دلیل اوایل شهریور ماه امسال قیمت لوازم خانگی آزاد شد.»باورش آسان نیست اما به هرحال نرخ ارز پایین آمده، اما هنوز قیمت ها بالاست و زوج های جوان در بلاتکلیفی محض به سر می برند و نمی توانند به خانه بخت بروند. نرخ لوازم خانگی تصاعدی بالا رفته و خانواده ها از خرید ساده ترین اقلام جهیزیه عاجزند و فروشندگان هم درباره موج گرانی ها، همان فلسفه مشهور خرید مواد اولیه با ارز گران، تحریم و بی ثباتی بازار را مطرح می کنند. یکی از فروشندگان لوازم خانگی در این باره به ما می گوید: «بعضی ها فکر می کنند همین که قیمت ارز پایین آمده دیگر همه چیز تمام است. قرار نیست با این اتفاق شق القمر شود. ضمن اینکه ما هم نباید ضرر کنیم، آن هم در شرایطی که هنوز هیچ چیز مشخص نیست و هرلحظه ممکن است دوباره شاهد گرانی ارز و غیره باشیم.»یکی دیگر از فروشندگان هم عنوان می کند: «بازار لوازم خانگی به واردات وابسته است و در حال حاضر ما نمی توانیم کالایی وارد کنیم. ضمن اینکه بخشی از مواد اولیه تولیدات داخل هم وابسته به نرخ دلار بوده و وارداتی است. از طرفی نرخ دلار، تازه مدتی است کاهش پیدا کرده و خیلی از اقلام تولیدی مربوط به زمانی است که نرخ ارز گران شده بود و اگر این افزایش قیمت بر روی محصولات اعمال نشود، ورشکسته می‌شویم.»به نظر می رسد قصه پرغصه گرانی ها همچنان ادامه داشته باشد و این شرایط زندگی را حداقل برای عروس و دامادها سخت‌تر می کند.
روزنامه رسالت
7247/

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس