بازهم جدایی بره از مادر

بازهم جدایی بره از مادر


به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران، محمد بازگیر افزود: با تماس تلفنی یکی از شهروندان مبنی بر مشاهده بره میش وحشی در کوههای اطراف شهرتهران، مأمورین یگان حفاظت محیط زیست به محل گزارش رفته و بره سه روزه ای که تنها قادر به شیر خوردن با پستانک بود تحویل گرفته و جهت مراقبت و قرنطینه به کلینیک حیات وحش پردیسان انتقال دادند.
وی گفت: مدتی است فصل زاد و ولد حیات وحش آغاز شده است و جانوران وحشی در عرصه های طبیعی شروع به زایمان بچه های خود کرده اند.
معاون مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران خاطر نشان کرد: در این زمان از سال بسیاری از کوهنوردان، طبیعت گردان، چوپانان، مردم محلی و افرادی که به هر دلیلی وارد عرصه های طبیعی می شوند ممکن است با نوزداران تنهای جانوران وحشی مواجه شوند.
وی با بیان اینکه اقدام به خارج کردن نوزادان جانوران وحشی از طبیعت اشتباه بزرگی است که هر چند با نیت خیر انجام شود آسیب جبران ناپذیری را به طبیعت وارد می کند گفت: جدا کردن وحوش از طبیعت و نگهداری در اسارت جزء جرایم زیست محیطی بوده که قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده است .
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران تصریح کرد: وحوش با دستی شدن توسط انسان عملاً از گردونه طبیعت خارج و از لحاظ محیط زیست تلف شده تلقی می شوند.
وی با اشاره به اینکه جریمه زنده گیری و نگهداری هر راس قوچ در سال جاری 100 میلیون ریال می باشد افزود: این مبلغ، علاوه بر جرایم کیفری از متخلفین غیرمجاز اخذ می گردد.
بازگیر با بیان اینکه حیوانات ماده به دلایل مختلفی از جمله تغذیه و یا شکار ممکن است لحظاتی بچه های خود را ترک کنند اما مجدد به سراغ آنها باز خواهند گشت افزود: گاهی دلیل ترک محل ترس از حضور افراد متفرقه وگردشگران می باشد که با دور شدن انسان از محل اختفای بچه ها مجددا به سراغ آنها بازمی گردد.
بازگیرافزود: دست زدن، بغل کردن، بازی کردن و گرفتن عکس یادگاری با نوزادان حیات وحش نیز اقدام اشتباهی است که موجب وارد آمدن استرس به جانور می شود و حتی ممکن است به دلایل مختلف از جمله نشستن بوی انسان بر روی بدن نوزاد، حیوان مادر از پذیرفتن مجدد نوزاد خود اجتناب کند.
وی در پایان به شهروندان توصیه کرد: در صورت مواجه با نوزادان جانوران وحشی در طبیعت بدون دست زدن به آنها بلافاصله از آن مکان فاصله گرفته تا حیوان ماده بتواند به سراغ بچه های خود بازگردد.
تهرام/1735 / 1539

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس