برنامه جامع توسعه 9 شهرستان استان تهران تدوین شده است

برنامه جامع توسعه 9 شهرستان استان تهران تدوین شده است


به گزارش ایرنا، نعمت الله ترکی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ظرفیت های توسعه ای هر منطقه از شهرستان های استان تهران متفاوت است افزود: بر اساس شرایط آب و هوایی و اقلیمی هر منطقه ظرفیت آن متفاوت است، از جمله در منطقه شمال شرقی استان تهران اولویت با توسعه گردشگری و بوم گردی، منطقه جنوب و جنوب شرق اولویت با توسعه کشاورزی و درمناطق غربی استان تهران اولویت با توسعه صنایع است.
وی با اشاره به اینکه این برنامه ریزی به صورت کلان و جامع مسائل شهرستان ها را رصد و ارزیابی کرده است افزود: برنامه ششم توسعه کشور و اسناد بالادستی مرتبط با آن مقرر کرده بود که یک سند راهبردی محورهای توسعه استان ها را روشن کند و در این سند اهداف کمی، کیفی، سیاست های راهبردی و اهداف اصلی استان ها و شهرستان های تابعه آن تدوین شود.
ترکی گفت: نگرش و ارزیابی 5 برنامه کلان قبل از انقلاب و 5 برنامه کلان پس از انقلاب نشان می دهد که این برنامه ها فاقد طرح ریزی های عملیاتی و برش شهرستانی بوده است و صرفا یک کلیات تدوین شده است که برای عملیاتی کردن آن راهکار دقیق و پلکانی وجود ندارد.
وی بیان کرد: برنامه جامع کلان شهرستان ها با حضور و کسب نظرات فرمانداران، معاونان آنها و مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان ها تدوین می شود و هدف آن این است که اهداف کلی در چارچوب برنامه تعیین شده به راهبرد تبدیل شود و فعالیت ها به ریز فعالیت ها توسعه یابد.
ترکی حرکت رو به جلو دستگاه های اجرایی استان با یک رویکرد و با یک نگاه و هدف را از دیگری اهداف این برنامه جامع و کلان ذکر کرد و افزود: تلاش می شود بودجه، ابلاغ و نظارت بر این برنامه های کلان توسعه بر مبنای برنامه باشد.
وی با بیان اینکه 16 محور اصلی به عنوان چالش های اصلی شهرستان های استان تهران مطرح است، موضوع آب، تصفیه خانه فاضلاب، نوسازی مدارس و تامین تخت های بیمارستانی را از جمله این چالش ها ذکر کرد و افزود: در این برنامه ها تلاش شده است تا سال 1400 این مشکلات تا حد زیادی رفع شود.
وی بی نظمی ساختار و توسعه منابع انسانی را از جدی ترین چالش های اجرای برنامه های کلان ذکر کرد و افزود: توسعه منابع انسانی یکی از اهداف این برنامه های جامع است.
ترکی با اشاره به منابع مالی اجرای این طرح ها گفت: منابع استانی، ملی، مالیات بر ارزش افزوده و مشارکت های عمومی و خصوصی از جمله ظرفیت خیرین منابع مالی این طرح ها هستند که نحوه هزینه کرد آن از سوی دستگاه های نظارتی از جمله دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کنترل می شود مضاف بر اینکه نهادهای نظارتی اینبار علاوه بر کنترل مسائل مالی بر نحوه اجرای طرح های تعریف شده نیز نظارت می کنند.
تهرام/6139//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس