بیش از یکهزار پایگاه تغذیه سالم در مدارس تهران مجوز دریافت کردند

بیش از یکهزار پایگاه تغذیه سالم در مدارس تهران مجوز دریافت کردند


حسن محمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هر فضایی که در مدارس بدون مجوز به عرضه مواد یا مکمل هایی غذایی پرداخته و در زمینه دریافت مجوز اقدام نکردند از لحاظ قانونی مرتکب تخلفات اداری شده و در بازرسی هایی که انجام می شود، برای آنها پرونده تشکیل شده و یا تذکرات لازم به مدیران مدارس داده می شود.
وی، هدف از ایجاد پایگاه های تغذیه سالم را تامین بخشی از مکمل ها، مواد غذایی و ریزمغذی های مورد نیاز دانش آموزان در طول روز عنوان کرد و افزود:کنترل و پیشگیری از تغذیه ناسالم در میان دانش آموزان، فرهنگسازی و آموزش در مصرف مواد غذایی ارزشمند از دیگر اهداف این پایگاه هاست.
محمدی گفت: براساس دستورالعمل ایجاد پایگاه های تغذیه سالم، مدارسی که خواهان ایجاد این پایگاه ها هستند، درخواست خود را به سازمان دانش آموزی به عنوان متولی فعالیت های دانش آموزی ارائه می دهند و این سازمان براساس استانداردهای تعریف شده، مجوز مورد نظر را صادر می کند.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران درباره چگونگی اداره پایگاه های تغذیه سالم توسط سازمان دانش آموزی اظهار کرد: این پایگاه ها از گذشته در قالب تعاونی های دانش آموزی در مدرسه با هدف تمرین سرمایه گذاری، سهام دارشدن و مشارکت در فعالیت های اقتصادی دانش آموزان سازمان دهی شده و دانش آموزان باید در روند فعالیت پایگاه های تغذیه سالم نظارت کنند.
وی با اشاره به ارائه دستورالعمل خاص برای ایجاد پایگاه های تغذیه سالم در مدارس گفت: در این دستورالعمل موارد و مسایلی درباره شرایط و بهداشت فیزیکی پایگاه های تغذیه سالم از جمله نور، دسترسی به هوای تازه، امکانات نگهداری غذا؛ یخچال، نوع قفسه های برای نگهداری و قراردادن مواد مختلف مورد نیاز و نوع ظروف برای پخت و پز و استانداردهای لازم در این زمینه ارائه شده است.
محمدی افزود:همچنین در این دستورالعمل مواردی درباره چگونگی دریافت مجوز از مراجع رسمی برای ایجاد پایگاه های تغذیه سالم، بهداشت فردی شاغلان در این پایگاه ها مطرح شده و مدارسی که مجوز دریافت می کنند، موظفند این استانداردها را رعایت کنند.
وی با اشاره به بازدیدهای مستمر بازرسان مناطق و اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران از پایگاه های تغذیه سالم در مدارس اظهار کرد: علاوه بر این، شبکه های بهداشت مناطق زیرمجموعه دانشگاه های علوم پزشکی استان، در قالب گروه هایی برای بازرسی و بررسی وضعیت بهداشتی پایگاه های تغذیه سالم به مدارس اعزام می شوند و در صورت مشاهده مواردی خلاف استانداردهای اعلام شده، تذاکرات لازم به مسئولان مربوطه داده می شود و در صورت عدم اصلاح و تکرار تخلفات، موضوع به مراجع قانونی و قضایی ارجاع شده و یا پایگاه تغذیه پلمپ می شود.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه در سال تحصیلی 97-96، یکهزار و 850 مدرسه برای راه اندازی پایگاه های تغذیه سالم مجوز دریافت کردند، افزود: با توجه به یکهزار و 990 بازدیدی که توسط این نهاد و شبکه های بهداشت سلامت مناطق از پایگاه های تغذیه سالم در سطح مدارس انجام شد، پنج پایگاه پلمپ شدند.
محمدی گفت: همچنین در بازدیدهای صورت گرفته از پایگاه های تغذیه سالم به 275 پایگاه که دچار نواقصی بودند، بازخورد داده شد به این معنا که در مرحله اول در صورت مشاهده رعایت نشدن استانداردهای لازم، بازخورد داده می شود و در بازدیدهای بعدی اگر این موارد برطرف نشد، ضمن ارایه تذکر و تشکیل پرونده، موضوع به هیات تخلفات اداری ارجاع شده و مسئول مربوطه محکوم می شود.
به گزارش ایرنا، حدود یک میلیون و 100 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در 4 هزار و 89 مدرسه شهر تهران تحصیل می کنند.
دستورالعمل اجرایی پایگاه تغذیه سالم سال 93 با همکاری و مشارکت وزارت خانه های آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به تمامی مدارس کشور ابلاغ شد.
این دستورالعمل براساس ماده سه آیین نامه اجرایی، تامین، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی دانش آموزان و با هدف ارتقای سلامت تغذیه ای دانش آموزان سراسر کشور تنظیم شده که در آن ضمن تعریف پایگاه تغذیه سالم و میان وعده، به ویژگی های مواد غذایی سالم و غیرقابل مصرف پرداخته شده است.
براساس این دستورالعمل، استفاده از نوشیدنی های گازدار، انواع مواد غذایی فاقد بسته بندی و اصول بهداشتی، فرآورده های گوشتی مانند کالباس، سوسیس، همبرگر، فلافل و سمبوسه غیرمجاز اعلام و تصریح شده که جدول مواد غذایی قابل عرضه در این پایگاه های تغذیه باید در معرض دید دانش آموزان و کارکنان مدارس نصب شود.
همچنین در این دستورالعمل تصریح شده نظارت بر اجرای دقیق دستورالعمل برعهده کمیته بهداشت، تغذیه و ایمنی در استان هاست که ترکیب اعضا و شرح وظایف آن در تفاهم نامه امضا شده توسط وزرای آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درج شده است.
تهرام/7245/ 1539

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس