تجارت با احساسات مردم از طریق قلم بدترین کار است

تجارت با احساسات مردم از طریق قلم بدترین کار است


به گزارش خبرنگار ایرنا سید محمدعلی افشانی شامگاه سه شنبه در آیین گرامیداشت روز خبرنگار افزود: صاحبان قلم باید منافع جمعی و عمومی را به منافع شخصی ترجیح دهند.
شهردار تهران با بیان اینکه نویسندگان و خبرنگاران نقش اصلاح گری، راهنمایی و هدایت جامعه را برعهده دارند خاطرنشان کرد: این جایگاه بسیار بزرگ است و نقد آزاد رابطه معکوس با فساد دارد؛ هر چه نقد بیشتر باشد فساد کمتر خواهد بود.
وی اضافه کرد: لازمه نقد آزادی است و خبرنگار به فضای نقد و حرمت نزد آنانی که نقدشان می کند نیازمند است.
شهردار تهران ادامه داد: نقد برای خودم را مربوط به همه آن چیزی می دانم که به زبان آوردم و زمانی رنج می برم که مبنای نقد دروغ باشد؛ به طوری که دروغی ساخته و آن دروغ نقد شود.
وی با تأکید بر اینکه باید مبنای نقد راستی باشد گفت: بسیاری از صاحبان قدرت، ثروت و کسانی که منافع خویش را به منافع جمع ترجیح می دهند شایعه می سازند و بسیاری نادانسته به آنها می پردازند.
شهردار تهران یادآور شد: کسانی که تصور می کنند می توانند جامعه را با دروغ هدایت کنند چند صباحی بیشتر میدان دار نخواهند بود.
وی گفت: آگاهی لازمه توانایی و از حرمت بالایی برخورار است؛ برای مسئولان هیچ نعمتی بالاتر از نقد نیست.
افشانی همچنین از خبرنگاران درخواست کرد برنامه شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر را بخوانند و نقد کنند.
شهردار تهران با اشاره به اینکه امروز جامعه ما بیش از همه چیز به امید نیاز دارد اظهارداشت: اگر همه اخبار و تیتر رسانه ها منفی باشد ذهن مردم هم منفی خواهد شد؛ کسی که مثبت می اندیشد می تواند در جامعه قدم های مهمی برای توسعه عمران و آبادانی بردارد اما کسی که منفی می اندیشد خود و بخشی از جامعه را مأیوس می کند.
وی افزود: در شرایط کنونی نخستین نیاز کشور امید است زیرا انسان های امیدوار زمینه ساز توسعه هستند.
افشانی در واکنش به سخنان یک خبرنگار که در این مراسم گفت ‘نیش عقرب نه از ره کین است؛ اقتضای طبیعتش این است» و از مسئولان خواست نسبت به انتقادهای خبرنگاران موضع گیری نکنند اظهارداشت: خصلت خبرنگار نیش زدن نیست بلکه نقد کردن است که این امر نیز از احساس مسئولیت جمعی آنان نشات می گیرد.

**شهرداری آماده تعامل با رسانه ها
محمدعلی کریمی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران نیز در این آیین گفت: شهرداری تهران به اصحاب رسانه نیاز دارد، در برابر آنها و افکار عمومی پاسخگوست.
وی خاطرنشان کرد: رویکرد جدید شهردار تهران تحقق شهر زیست پذیر و شهروند مشارکت پذیر است که بدون کمک، نقد و طرح مسائل اصلی شهر در رسانه ها امکان پذیر نیست.
کریمی افزود: برای تحقق این شعار و برای اینکه بتوانیم مسائل شهر را با مشارکت و اعتماد مردم حل کنیم به رسانه ها نیاز داریم.
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در دوره جدید آماده هرگونه تعامل با رسانه ها و پاسخگویی شهرداری تهران هستیم.
به گزارش ایرنا یکی از خبرنگاران در این نشست خواهان توجه بیشتر به سامانه 137 و 1888 شهر تهران شد و گفت: این اعتماد را نزد شهروندان ایجاد کنید که بببینند اگر مشکلی را به این سامانه اعلام کردند پیگیری می شود.
خبرنگاران حوزه شهری شب گذشته به مناسبت روز خبرنگار مهمان شهرداری تهران بودند.
17 مرداد سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در مزارشریف افغانستان به دست طالبان به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است.
صارمی سال 1377 همراه با تنی چند از دیپلمات های وزارت خارجه در کنسولگری ایران در مزارشریف به دست طالبان به شهادت رسیدند.
تهرام/9353/ 1008

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس