جزئیات طرح ادغام معاونت های شهرداری تهران در شورا بررسی شد

جزئیات طرح ادغام معاونت های شهرداری تهران در شورا بررسی شد


به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در جلسه امروز خود جزئیات طرح ادغام معاونت‌های شهرداری از 9 به 6 سطح و حذف پست قائم مقام و مشاور را بررسی کردند.
سیدحسن رسولی عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای اسلامی شهر تهران به عنوان طراح این طرح با بیان اینکه به دنبال اصلاح ساختار در شهرداری نیستم، گفت:
در سال 84 کل پست‌های مدیریتی شهرداری 785 مورد بوده که این پست‌ها هم‌اکنون به 2 هزار و 183 پست سازمانی افزایش ‌یافته است.
وی با بیان اینکه پست‌های سازمانی 400 درصد افزایش داشته، افزود: رسیدگی و تائید طرح طبقه ‌بندی مشاغل، رسیدگی به شکایت کارکنان و سایر موارد از جمله وظایف شورای شهر است و شورای اداری شهرداری تهران صلاحیت ورود به حد و اندازه شهرداری را ندارد.
رسولی با بیان اینکه بر اساس ماده 112 قانون خدمات کشوری این ساختار باید به تائید سازمان اداری و استخدامی برسد که درگذشته وظایف آن تفویض اختیار شده، گفت: این تفویض اختیار به‌شرط کوچک‌ سازی ساختار است، بلکه به اضافه شدن تعداد معاونان و بزرگ‌ تر شدن حد و اندازه این تفویض نیست.
وی افزود: از سال 82 بناست که شهرداری لایحه ای در این زمینه به شورای شهر ارسال کند که تاکنون با وجود تمام تکالیف در برنامه‌های پنج‌ساله با تورم سازمانی مواجه هستیم.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: از سال 94 تا 96 به تعداد کارکنان شهرداری 37 درصد یعنی تعداد 12 هزار 195 نفر افزوده شده است.
وی بیان کرد: تمرکز به کوچک‌ سازی و حذف 250 پست سازمانی برای این است که ساختار موجود، موازی کاری و ناکارآمدی دارد.
وی تاکید کرد: از اعضای شورای شهر درخواست می‌کنم بعد از 15 سال مصوبه دادن و الزام کردن شهرداری برای این امور بر اساس مصالح عامه تصمیم سخت بگیرند.
مجید فراهانی عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد خود مبنی بر ارائه گزارش ارزیابی به منظور تجدید نظر در نظام تقسیم کار و ارائه طراحی ساختار سازمانی جدید با هدف کاهش معاونت های موجود در ستاد و سطح و با هدف چابک‌سازی ساختار را مطرح کرد.
حجت نظری عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران به عنوان موافق طرح ادغام معاونت ها بیان کرد: قانون به ما اجازه می‌دهد که اگر شهرداری در خصوص تعداد معاونان لایحه‌ای دارد آن را تایید یا رد کنیم و ما نباید در این رابطه عددی تعیین کنیم.
وی تاکید کرد: باید این موضوع به لایحه شهرداری موکول شود.
بهاره آروین عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران هم در این جلسه پیشنهاد کاهش تعداد سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری تهران را مطرح کرد و گفت: از آنجا که این طرح کاهش ساختار سازمان شهرداری را مدنظر دارد و بخش زیادی از این ساختارها هم در شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه شهرداری است، پیشنهاد می‌کنم در این بند به شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه هم توجه شود.
وی افزود: ساختار شرکت‌ ها باید به نحوی اصلاح شود که 15درصد از وابستگی این شرکت ‌ها به بودجه شهرداری تهران، کاهش بیابد.
مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران هم گفت: اگر قرار است جراحی در ساختار شهرداری انجام دهیم باید به نرم‌ های جهانی توجه کنیم.
وی یادآور شد: کاهش معاونت ها به پنج معاونت قابل بررسی است که باید به آن توجه کرد.
سیدابراهیم امینی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم در ادامه بررسی این طرح خاطر نشان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب درگیر ادغام‌ ها و جداسازی‌ ها در وزارتخانه‌ ها و سایر نهادها بوده‌ایم.
وی گفت: اینکه ساختار باید پالایش شود مورد تایید همه ما است و کار منطقی این است که مدت زمانی را پیش بینی کنیم تا شهرداری با مطالعه لایحه‌ای ارائه دهد.
محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه کلیات این طرح هفته گذشته در صحن شورا به صورت مرزی رای آورد، گفت: با آرایی که امروز اعضا در خصوص بند یک و دو ماده واحده دادند، پیشنهاد سایر اعضا کم لم یکن است.

*نمایندگان شورا در کمیسیون ماده صد انتخاب شدند
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ادامه جلسه خود، انتخاب کارشناسان متخصص برای عضویت در کمیسیون های ماده صد و نمایندگان شورا برای عضویت در هیات های حل اختلاف مالیاتی را در دستور جلسه قرار دادند.
با رای اعضای شورای شهر تهران مهدی عزیزی همدانی با 15 رای، سیدجمال الدین دریاباری با 14 رای، صادقی با 12 رای و سیمین حناچی با 14 رای به عنوان نمایندگان شورای شهر تهران در کمیسیون ماده صد انتخاب شدند.
همچنین اعضای شورای شهر با رای خود 15 نماینده در هیات های حل اختلاف مالیاتی را انتخاب کردند.

*استفساریه شهرداری تهران در خصوص مصوبه ابلاغی کمیسیون سلامت
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ادامه استفساریه شهرداری تهران در خصوص مصوبه ابلاغی کمیسیون های سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و معماری و شهرسازی را در دستور کار دارند.
علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران پیشنهاد کرد که بررسی استفساریه شهرداری تهران در خصوص پرونده های جاری برج باغ در زمان لغو این مصوبه به دلیل کامل نبودن مستندات در دسترس از دستور جلسه شورای شهر تهران خارج شود.
وی گفت: متن صورت جلسه مشترک دو کمیسیون معماری و شهرسازی و محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران به عنوان پاسخ استفساریه تهیه نشده است.
سخنگوی شورای شهر تهران با طرح این سوال که چرا این موضوع در دستور جلسه امروز قرار گرفته، عنوان کرد: در جلسه کمیسیون مشترک مقرر شد آن دسته از پرونده هایی که تا قبل از لازم اجراشدن مصوبه برج باغ همه عوارض شان را به صورت سیستمی پرداخت کرده اند ولی موفق به دریافت پروانه نشده اند، براساس ضابطه قدیم موفق به گرفتن پروانه شوند.
اعطا افزود: البته این تصمیم منوط به دریافت پرونده ها با امضای شهرداران مناطق و معاونان شهرسازی آنها و همچنین معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران بوده است.
در نهایت اعضای شورای شهر تهران پیشنهاد اعطا برای خروج استفساریه از دستور جلسه امروز شورای شهر تهران و فرصت دو هفته ای برای ارایه اطلاعات از سوی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران را با ١٦ رای تصویب کردند.

*بررسی طرح جامع آب خام فضای سبز شهر تهران
در ادامه یکصد و دهمین جلسه شورا، اعضای شورای کلیات جامع آب خام فضای سبز شهر تهران را با 19رای تصویب کردند.
تهرام/7244/ 7245//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس