جشنواره حماسه‌ها و عاشقانه‌های شاهنامه برگزار می شود

جشنواره حماسه‌ها و عاشقانه‌های شاهنامه برگزار می شود


به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی بنیاد فردوسی، این جشنواره با توجه به علاقه مندی استاد عزت الله انتظامی به فرهنگ ایرانی به ویژه شاهنامه فردوسی با برپایی کارگاه‌های آموزشی و نقش آفرینی نونهالان و نوجوانان هنرمند و اجرای هنرمندان برجسته برگزار و به روح استاد بزرگ تئاتر و سینمای ایران، هنرمند فقید عزت الله انتظامی پیشکش می‌شود.
امید است با برپایی جشنواره ملی حکمت فردوسی، آرزوی عزت سینما و تئاتر ایران برای پرورش و باروری نسل کودک و نوجوان کشور برآورده شود.
جشنواره حکمت فردوسی برپایه اثرگذاری شایسته دانشنامه شاهنامه در حکمت ایران بزرگ برای نخستین بار با اجرای داستان‌های حماسی و عاشقانه میراث نیاکان ایرانیان (شاهنامه حکیم توس) از سوی نونهالان و نوجوانان سراسر ایران زمین و هنرمندان نامدار کشور برگزار می‌شود.
برپایی نمایشگاه اثرهای هنری هنرمندان هنرهای تجسمی، نگارگری، خوشنویسی، تن‌پوش نگاری به همراه اجرای کارگاه آزاد هنری هنرمندان جوان و پیشکسوت هنرهای تجسمی و صنایع دستی از دیگر برنامه‌های این جشنواره است.
همچنین از هنرمندان برگزیده جشنواره ملی حکمت فردوسی، در رده‌های سنی (کودک و نوجوان) و (جوان تا پیشکسوت) در رشته‌های نقالی، هنرهای تجسمی، هنرهای سنتی، صنایع دستی و تن‌پوش نگاری تجلیل می شود.
از دیگر برنامه‌های جشنواره «حکمت فردوسی» خوانش شعرها و دلنوشته‌های ادبی در ستایش حکیم توس است که در این بخش از شاعران، پژوهشگران و ادیبان برگزیده جشنواره ملی حکمت فردوسی تجلیل خواهد شد.
نکوداشت هنرمندان نامدار، فردوسی شناسان برجسته و خادمان فرهنگ ایران زمین از جمله ویژه برنامه‌های جشنواره سراسری حماسه‌ها و عاشقانه‌های شاهنامه خواهد بود.
جشنواره هنری حکمت فردوسی از یکم تا هفتم شهریورماه از ساعت 17 تا 19 همه روزه در خانه موزه استاد عزت اله انتظامی به نشانی تهران، قیطریه، بلوار اندرزگو (شرق به غرب)، رو به روی بلوار کاوه، کوچه احمدی، پلاک 28 برپا می‌شود که ورود برای همه دوستداران فرهنگ و هنر ایران آزاد است.
علاقه‌مندان می‌توانند برای آگاهی از برنامه‌ها با شماره تلفن 22390259 (داخلی 104) تماس حاصل کنند.
به گزارش ایرنا، استاد عزت الله انتظامی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون، مشهور به آقای بازیگر سینمای ایران متولد 31 خرداد 1303 در محله سنگلج بود که 26 مردادماه پس از 70 سال تلاش حرفه ای در عرصه سینما و تئاتر در 94 سالگی چشم از جهان فرو بست.
وی سال 1382 به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران انتخاب شد، انتظامی ملقب به عزت سینمای ایران مورد توجه بسیاری از ایرانیان و الگویی در هنر تئاتر و سینماست، او در عمر پر ثمرش، همواره مشغول آفرینش نقش های ماندگاری بوده است.
انتظامی در فیلم های مطرحی هچون گاو، دایره مینا، پستچی که با آنها موج نو سینمای ایران پیش از انقلاب رقم خورد و نیز در هامون، بانو، حاجی واشنگتن، اجاره نشین‌ها، گراند سینما، ستارخان، صادق کرده، خانه خلوت، ناصرالدین شاه آکتور سینما، روز فرشته، روسری آبی، مینای شهر خاموش، ستاره می‌شود، دیوانه از قفس پرید، خانه‌ای روی آب و راه آبی ابریشم ایفای نقش کرده است.
استاد عزت الله انتظامی سال ها در محله قیطریه زندگی می کرد که سال 1392 خانه محل سکونت او به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و همکاری خود استاد به عنوان موزه مورد بهره برداری قرار گرفت.
تهرام/7245//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس