حوادث پایتخت را باید با دید ملی نگاه کرد

حوادث پایتخت را باید با دید ملی نگاه کرد


محمد جواد کولیوند روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در صورت رخداد حوادث بزرگی چون زلزله تنها متولی امر، شهرداری تهران است و در واقع پاسخ به این سوال صراحتا منفی است چرا که تهران به دلیل شرایط استراتژیک خاص و پایتخت بودن نیازمند نگاه در سطح کلان و ملی در حوزه بحران است.
وی با بیان این که در صورت رخداد زلزله در تهران آیا به تنهایی مدیریت بحران شهرداری تهران می تواند پایتخت را ساماندهی کند، اظهار کرد: قطعا نگاه در سطح ملی به بحران پایتخت، سایر سازمان های مرتبط را نیز در کنار شهرداری در زمان حوادث قرار خواهد داد.
کولیوند با اشاره به این که سازمان بحران شهرداری در چهارچوب وظایف خود تا به امروز خوب عمل کرده است، خاطر نشان کرد: شهرداری تهران رکن اصلی تصمیم گیری شورای پایتخت است؛ از این رو سازمان مدیریت بحران شهرداری باید تقویت شود.
وی با اشاره به لایحه جامع مدیریت بحران کشور، گفت: در این لایحه نیز با توجه به اهمیت پایتخت، شهرداری رکن اصلی تصمیم گیری اولیه در زمان بحران ها در نظر گرفته شده است به گونه ای که در زمان های بحران پایتخت شهردار تهران مانند مرتبه وزیر قدرت اجرا و تصمیم گیری در چهارچوب شورای راهبردی پیدا می کند.
رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان این که لایحه «مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور» آماده مطرح شدن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است، گفت: در هفته های آینده در صحن مجلس مطرح و در صورت تایید به شورای نگهبان ارسال خواهد شد و پس از تایید ابلاغ می شود.
کولیوند با اشاره به این که در بودجه کشور دو ماده 10 و 12 برای بحران در نظر گرفته شده است، اذعان کرد: متاسفانه سازمان مدیریت کشور این بودجه را زیر نظر دولت در نظر گرفته بود از این رو در لحظه رخداد بحران هیچ پولی جهت هزینه تنخواه وجود نداشت و خسارت ها، مدت ها بعد از زمان حادثه پس از تایید استاندار و ارائه به دولت با سپری شدن زمان طولانی، پرداخت می شود و این درحالیست که در لایحه جدید این موضوع اصلاح شده و مقرر شد تا 30 درصد بودجه قبل از حوادث در قالب عملیات در اختیار استانداری ها قرار گیرد تا در زمان حادثه تنخواه هزینه وجود داشته باشد.
تهرام/7247//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس