خانه «اقوام» در پایتخت راه اندازی شود

خانه «اقوام» در پایتخت راه اندازی شود


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، سید محمدعلی افشانی در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با احداث این مرکز فرصتی فراهم می شود تا زندگی اقوام مختلف در آرامش، اتحاد و انسجام هر چه بیشتر تقویت شود.
وی اظهارداشت: امیدوارم با راه اندازی این مرکز و توسعه آن به شکل «بوستان» در سال های آتی، شاهد تقویت آشنایی شهروندان با فرهنگ اقوام مختلف باشیم.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی، معنای صحیح «شهروند» و «پایتخت» را درک نکرده اند؛ تهران پایتخت است؛ نه مرکز استان یا یک شهرستان، بنابراین هر فردی که ایرانی باشد در آن سهم دارد.
شهردار پایتخت با بیان اینکه تهران مرکز تنوع اقوام ایرانی، تنوع فرهنگ ایرانی و تنوع ادیان است خاطرنشان کرد:اگر در تهران شاهد همگرایی ملی باشیم، همه کشور تحت تاثیر قرار می گیرد بنابراین در پایتخت ، تهرانی و غیر تهرانی ملاک نیست.
وی با اشاره به تفاوت شهروند و ساکن افزود: «شهروند» حق سکونت دارد اما «ساکن» حق حکومت دارد و این حق نیز با آمدن برگه های رای و مرسوم شدن رای گیری ایجاد شده است.
وی در ادامه به بودجه فرهنگی هنری شهرداری پرداخت و تصریح کرد: در سنوات گذشته میزان اعتبارات فرهنگی و هنری رقم قابل ملاحظه ای بود، اما تأثیر اقدامات انجام شده با میزان هزینه ها تناسب ندارد.
شهردار تهران ادامه داد: سال گذشته هفت هزار و 5٠٠ میلیارد تومان اعتبار فرهنگی برای کل کشور در نظر گرفته شد که از این میزان فقط حدود ٨٠٠ میلیارد تومان در اختیار دولت بود و بقیه اعتبار به بخش های غیردولتی اختصاص پیدا کرد. با وجود اختصاص این حجم از بودجه، شواهد نشان می دهد به دلیل نبود مدیریت واحد، تأثیر اقدامات فرهنگی نسبت به سایر بخش ها کمتر بوده است.
افشانی با تاکید بر اینکه همکاری شهرداری تهران با وزارت ارشاد مانع انجام اقدامات موازی فرهنگی می شود گفت: اگرچه وضعیت مالی شهرداری تهران مطلوب نیست اما امیدوارم در شرایطی که 4٨ درصد از درآمد و ٢5 درصد از اقتصاد کشور متعلق به تهران است، بتوانیم موضوعات فرهنگی را در پایتخت ساماندهی کنیم.
وی ایجاد اعتماد بین حاکمیت و مردم اعتماد و فراهم کردن زمینه مشارکت شهروندان را از جمله کارکردهای فرهنگ برشمرد و خاطرنشان کرد: براساس تجارب جهانی، هر اندازه که حوزه فرهنگ در کنار سایر حوزه ها وظایف خود را به خوبی انجام نداده باشد، به همان میزان، اعتماد مردم به حاکمیت، کم می شود.
افشانی نخستین قدم در راستای همکاری شهرداری تهران و وزارت ارشاد را توسعه کتابخانه ها دانست و عنوان کرد: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر بازسازی بافت های ناکارآمد شهری، باید با ساخت کتابخانه های کوچک اما مدرن، حیات را به این بخش ها بازگرداند.
تهرام/9353/1109 /1539

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس