سالانه 400 میلیارد متر مکعب آب آلوده وارد جنوب تهران می شود

سالانه 400 میلیارد متر مکعب آب آلوده وارد جنوب تهران می شود


به گزارش خبرنگار ایرنا، محسن علیجانی شامگاه چهارشنبه در دیدار با اصحاب رسانه به مناسب روز خبرنگار افزود: 50 هزار میلیارد ریال برای ساماندهی روان آب های سطح شهر تهران نیاز است و ساماندهی آن هر چه سریعتر در دستور کار مسئولان قرار گیرد.
وی اظهار داشت: با راه اندازی سامانه دفع زباله های شهری از روان آب ها، ساماندهی خروجی پساب های کارخانجات به رودخانه های جنوب تهران و تاسیس تصفیه خانه بر روی رودخانه سرخه حصار 60 هزار هکتار از اراضی شهرهای ورامین، قرچک، ری و قیامدشت سیراب می شود.
علیجانی با اشاره به اینکه آلودگی خاک و آب های زیر زمینی یکی از 10 چالش بزرگ استان تهران است، عنوان کرد: رسیدگی در خصوص نشت مواد نفتی به اراضی کشاورزی و سفره های زیرزمینی اطراف پالایشگاه تهران در دستور کار مجمع نمایندگان تهران، ری، شمیرانات و پردیس قرار گرفته است.
وی ادامه داد: آب و خاک از سرمایه های اصلی کشور محسوب می شوند و هر نهادی که به این 2 عنصر حیاتی آسیب وارد کند باید جوابگو باشد و در خصوص پاکسازی آن اقدامات لازم را انجام دهد.
علیجانی با اشاره به اینکه پالایشگاه تهران سالانه یکهزار میلیارد ریال هزینه آلایندگی به شهر تهران پرداخت می کند، اضافه کرد: استانداری، شورای شهر و شهرداری تهران باید جوابگو باشند که چه میزان از این هزینه آلایندگی صرف مشکلات شهرستان ری می شود.
وی یادآرو شد: شهرداری تهران در خصوص اینکه روزانه 20 هزار تن انواع زباله های خانگی، صنعتی، بیمارستانی و نخاله ساختمانی را وارد شهرستان ری می کند پاسخگو باشد واقدامات عاجل را در این زمینه انجام دهد.
علیجانی در ادامه با اشاره به اینکه تجریش و شهرری تنها شهرهای کشور هستند که شورای شهر مستقل ندارند، عنوان کرد: 30 نماینده مجمع نمایندگان تهران با جدیت این امر را در مجلس دنبال می کنند تا براساس اصل 100 قانون اساسی این 2 شهر نیز دارای شورای مستقل شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع حقابه کشاورزان حسن آباد فشافویه پرداخت و اظهار داشت: حسن آباد دو سوم مساحت شهرستان ری را تشکیل می دهد که دارای پتانسیل های عظیم کشاورزی و از قطب های تولید گندم در استان تهران محسوب می شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر 12 میلیون متر مکعب آب در پشت سد شهید کلانتری فشافویه ذخیره شده است تاکید کرد: این آب باید با سرعت بیشتری در اختیار کشاورزان این شهر قرار گیرد.
وی ادامه داد: مجمع نمایندگان تهران به دنبال اختصاص بخشی از آب کانال نواب به کشاروزان حسن آباد فشافویه و کهریزک هستند تا بخشی از حقابه این کشاورزان از رودخانه کرج و کن جبران شود.
مراسم دیدار خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان ری با علیجانی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی شامگاه چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
3218/6003

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس