سد خاکی روستای « درده » فیروزکوه به بهره برداری رسید

سد خاکی روستای « درده » فیروزکوه به بهره برداری رسید


به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمد حسین مقیمی عصر سه شنبه در مراسم بهره برداری از این سد خاکی ضمن تبریک به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: بهره برداری از این سد از 2 نظر اهمیت دارد، یکی اینکه یک پروژه عمرانی است و به توسعه روستا کمک می کند و دیگری توجه به موضوع آب است.
وی تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید از مالیات بر ارزش افزوده در روستاها برای اقدامات عمرانی استفاده شده و تعداد روستاهای گازرسانی شده در دولت های یازدهم و دوازدهم نسبت به دولت های گذشته کم سابقه است.
استاندارتهران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ایران یکی از کشورهای کم آب جهان است که متوسط بارندگی آن 280 میلی متر مکعب است که اگر کشاورزان از روش های نوین آبیاری استفاده می کردند همین میزان آب در کشور کافی بود.
مقیمی با تاکید بر اینکه مهمترین وظیفه در حال حاضر آموزش و ترغیب کشاورزان به استفاده از روش های نوین آبیاری است خاطرنشان کرد: استفاده ازاین روش ها میزان تولید محصول 4 برابر افزایش می دهد و علاوه براستفاده بهینه از آب، سطح درآمد کشاورزان را افزایش می دهد.
وی با اشاره به حجم 500 متر مکعبی ذخیره آب سد خاکی روستای درده فیروزکوه افزود: با افتتاح این سد بیش از 65 هکتار از باغات پائین دست این سد سیراب می شوند و همچنین اقلیم این منطقه را تغییر خواهد داد و باعث سرسبزی و رونق گردشگری در این روستا خواهد شد.
استاندار تهران با تاکید بر رشد روستاها و جلوگیری از مهاجرت جوانان این منطقه گفت: باید توسعه دامداری، کشاورزی، صنایع کشاورزی و وابسته را در روستاها توسعه داد تا با گسترش اشتغال مانع از خالی شدن در روستاها شویم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه از این سد می توان استفاده گردشگری داشت ، گفت: یکی از اهداف این سد خاکی حفظ جمعیت 300 نفری کشاورزی در روستای درده است.
کریم ذوالفقاری ازفعالیت آبزی پروری و پرورش ماهی در فاز دوم این سد خبر داد و افزود: در فاز دوم این سد خاکی بدنبال پرورش ماهیان سردآبی و رونق گردشگری هستیم.
همچنین نماینده مردم شهرستان های فیروزکوه و دماوند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روستای درده بیش از 20 شهید تقدیم انقلاب کرده است گفت: با توجه به تمام سختی ها و تنگناهای دولت اما مناطق روستایی در زمان دولت یازدهم و دوازدهم از نظر عمرانی پیشرفت خوبی داشته است.
قاسم میرزایی نیکو خاطرنشان کرد: روستای درده فیروزکوه با جمعیت 300 نفری همچنان با مشکل گازرسانی روبرو است و همچنین جاده های منتهی به این روستا نیز باید مرمت و بازسازی شوند.
در پنجمین روز از هفته دولت سد خاکی روستای درده فیروزکوه با اعتباری بالغ بر 90 میلیارد ریال با حضور استاندار تهران مورد بهره برداری قرار گرفت.
تهرام/7243/ 1539

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس