سرمایه دیگری که در دوره گذشته شهرداری تهران از بین رفت

سرمایه دیگری که در دوره گذشته شهرداری تهران از بین رفت


به گزارش خبرنگار ایرنا هادی زبده شیرکوهی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران توضیح داد: بخشی از ریل خط سراسری راه آهن تهران- مشهد از منطقه 16 می گذرد که عرض محدوده ریل این خط 35 متر است.
وی افزود: این مسیر از هر طرف 30 متر حریم دارد که براساس قانون حفاظت و ایمنی راه ها کسی نمی تواند در محدوده آن حتی یک آجر روی آجر بگذارد.
زبده شیرکوهی اضافه کرد: در دوره گذشته (محمد باقر قالیباف) شهردرای پول به راه آهن پرداخت کرده تا معبری در حریم این محدوده تملک کند و مسیر جدیدی برای تردد به عنوان معبر یا خیابان بسازد.
قالیباف از سال 94 تا 96 شهردار تهران بود.
شهردار منطقه 16 تهران همچنین گفت: براساس قانون امکان هیچگونه تملک یا ساخت و سازی در این محدوده وجود ندارد اما هزینه ای که شهرداری پرداخت کرده هم پس داده نمی شود.
زبده شیرکوهی یادآور شد: در حال حاضر شهرداری اگر بخواهد در مسیری که بخشی از پول تملک آن را پرداخت کرده خیابان ایجاد کند براساس قانون ممنوع و بدین معناست که شهرداری نباید پولی بابت تملک پرداخت می کرده است.
وی اضافه کرد: البته در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد و باید قانون درخصوص آن تعیین تکلیف کند و اگر قرار است این محدوده برای زیرساخت های مربوط به آب و گاز مورد استفاده قرار گیرد نیز پول تملک آن نباید از سوی شهرداری پرداخت شود؛ به همین دلیل این موضوع باید با استفساریه یا پر کردن خلاء قانونی حل شود.
شهردار منطقه 16 تهران خاطرنشان کرد: آنچه مهم است اینکه در زمان حاضر این محدوده به محلی برای آسیب های اجتماعی تبدیل شده است.
وی به هزینه پرداخت شده به راه آهن اشاره نکرد و در پاسخ به پیگیری های خبرنگار ایرنا گفت که محاسبات درمورد میزان هزینه پرداخت شده انجام گرفته و طی روزهای آینده میزان دقیق آن اعلام می شود.

چندروز پیش نیز شهردار منطقه 12 تهران اعلام کرد: اجرای پروژه پیاده راه 17 شهریور شهر تهران سال 90، 300 میلیارد تومان خرج روی دست شهر گذاشته و اینک باید برای جمع آوری اش به قول مسئولان هزینه اضافی نیز اختصاص داد زیرا ساکنان و شهروندان گلایه مند هستند و اجرای این نوع از طرح اشتباه بوده است.

شهردار منطقه 16 تهران در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه براساس قانون مسئولیت جمع آوری معتادان با شهرداری نیست اظهارداشت: در حال حاضر فضاهای بی دفاع شهری در سطح منطقه وجود دارد که در حال پیگیری و مذاکره با مالکان آنها و ساماندهی این فضاها به منظور جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی هستیم.
وی درباره زمین کارخانه چیت سازی نیز خاطرنشان کرد: مالک قبلی در 750 هزار مترمربع از زمین یک توافق تجاری امضا کرده اما در حال حاضر به دنبال مذاکره با مالک هستیم؛ شهرداری تهران برای سرمایه گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی آمادگی دارد.

زبده شیرکوهی ادامه از لغو اجرای پروژه پل طبقاتی بعثت خبر داد.
وی همچنین با اشاره به اینکه ساختمان مجاور فرهنگسرای بهمن در دوره گذشته به بانک شهر و از سوی این بانک به بانک آینده واگذار شده گفت: بانک آینده تاکنون به شهرداری مراجعه نکرده و اگر طرح این بانک به صلاح شهر و شهروندان و دارای توجیه اقتصادی باشد حمایت لازم از آن صورت خواهد گرفت اما در صورتی که معضلی برای شهر ایجاد کند با آن موافقت نخواهد شد.
شهردار منطقه 16 تهران درباره انتقال ترمینال جنوب نیز اظهارداشت: انتقال ترمینال به بیرون از شهر در گذشته مدنظر شهرداری تهران بوده اما با توجه به قرار گرفتن ایستگاه مرکزی راه آهن مطالعات مربوط به انتقال ترمینال به فضای باز اطراف میدان راه آهن در حال انجام است.
وی درباره ترافیک میدان بهمن نیز یادآور شد: ساماندهی ترافیکی این میدان در قالب طرح بوستان ولایت دیده شده بود که با لغو آن، طرح ساماندهی میدان بهمن و ایجاد رمپ و لوپ هایی در اطراف آن نیز منتفی شد اما به منظور کاهش ترافیک این میدان یک پل روگذر از جنوب بزرگراه تندگویان به سمت نواب احداث خواهد شد که پیش بینی می شود ترافیک میدان بهمن را تا 30 درصد کاهش دهد.
زبده شیرکوهی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امکان استفاده از 40 هکتار فضای سبز و بوستان های سطح منطقه به دلیل وجود کابل های برق فشار قوی وجود ندارد گفت: با پیگیری ها جا به جایی این کابل ها 300 میلیارد تومان هزینه دارد که وزارت نیرو پرداخت آن را قبول نمی کند و شهرداری نیز با وضعیت کنونی امکان پرداخت آن را ندارد.
وی همچنین از آمادگی شهرداری برای در اختیار گذاشتن زمین به منظور ایجاد کلانتری خبر داد و افزود: به محض مراجعه، این زمین در اختیار نیروی انتظامی قرار داده خواهد شد.
شهردار منطقه 16 تهران گفت: موضوع ساماندهی محله هرندی موجب سرریز معتادان متجاهر به بخش های شمالی منطقه 16 شد که این مساله نگرانی ساکنان این محدوده را در پی داشت و باید برای حل آن چاره ای اندیشیده شود.
تهرام/9353/ 1008

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس