سید حسن خمینی: دست از تخریب یکدیگر برداریم

سید حسن خمینی: دست از تخریب یکدیگر برداریم


به گزارش ایرنا از جماران، حجت الاسلام سید حسن خمینی شامگاه پنجشنبه در مراسم بزرگداشت شهیدان ناطق نوری و شهدای هفتم تیر در مسجد جامع امام حسن مجتبی(ع) لواسان گفت: شاید مهمترین و برجسته ترین صفت مرحوم دکتر بهشتی که البته قابل تسری به همه شهدای هفتم تیر هم هست، این است که امام (ره) مرحوم بهشتی را با صفت مظلوم می شناختند.
وی با بیان اینکه «ظلم نقطه مقابل عدل است»، افزود: عدل را به دو گونه در علوم انسانی تعریف کرده اند‌؛ یک تعریف این است که به هر صاحب حقی، حق او را بدهیم؛ یا هر چیزی را جای خودش بگذاریم و تعریف دیگر به معنای انصاف است.
وی اظهار داشت: هر چند که تعریف دوم ریشه های قدیمی هم دارد و بازگشت آن به این است که اگر انصاف داشته باشید عادل هستید.
وی با تاکید بر ضرورت انصاف، تصریح کرد: انصاف یعنی «هرچه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند»، این در کلمات همه پیامبران و امامان وجود دارد و بعدها فلسفه اخلاق را بر همین گذاشتند؛ اگر می خواهید بدانید که عادلانه برخورد می کنید، خودتان را جای طرف مقابل بگذارید.
یادگار امام یادآور شد: مرحوم بهشتی با صفت مظلوم شناخته شده است؛ بدین معنا که حق او آنگونه که باید ادا نشده یا با او به طور انصاف برخورد نشد.
وی افزود: ظلم گاهی مالی و گاهی غیر مالی است؛ مرحوم بهشتی به این معنا مورد ظلم قرار می گیرد که واقعیت شخصیت او شناخته نمی شود و به چیزهایی متهم می شود که واقعیت ندارد.
سید حسن خمینی با اشاره به تخریب شهید بهشتی گفت: یک ظلم در رابطه با شناخت او وجود دارد و شناخت درباره او کامل نبوده و توان تخریبی به گونه ای بوده که این شخصیت ها آنگونه که باید شناخته نشدند.
وی با تاکید بر اینکه تن دادن به ظلم از گناهان کبیره است، افزود: اگرچه ما مظلوم واقع می شویم، ولی حق نداریم ظلم را بپذیریم؛ انسان باید با تمام توان مقابل ظلم بایستد، چون پذیرش ظلم به ظالم رسمیت می دهد.
سید حسن خمینی تاکید کرد: باید در مقابل ظلم ایستاد، تن به ظلم دادن از ناپسندترین اموری است که بشریت می تواند دریابد و انسان را از انسانیت خارج می کند.
وی با بیان اینکه همبستگی لازمه مقابله با ظلم است، ادامه داد: در صورت با هم بودن است که می توان در مقابل ظلم ایستادگی کرد و گمراهی و کوته فکری است اگر کسی فکر کند با پاره پاره کردن جامعه می توان مقابل ظلم های کوچک و بزرگ ایستاد.
سید حسن خمینی تاکید کرد: عزت مردم اولین لازمه ایستادگی در برابر ظلم است، باید تک تک مردم احساس کنند این مقاومت ملی عزت آنها را در پی دارد.
یادگار امام ادامه داد: از تزریق یأس به جامعه جلوگیری کنیم؛ امید شرط حرکت به جلو است چرا که بدون امید نمی توان زندگی کرد.
وی شاخصه مهم دیگر را «همّت» عنوان و تاکید کرد: از فراز و نشیب ها نترسید، جمهوری اسلامی پتانسیل های قوی دارد که می تواند از مشکلات گذر عبور کند.
وی ادامه داد: امیدمان به خدا و آینده را از دست ندهیم. خدا را نصرت دهید و آستین همت بالا بزنید.
یادگار امام در پایان گفت: بهشتی مظلوم بود اما به ظلم تن نداد؛ ما هم به ظلم تن نخواهیم داد، دست به دست هم آینده روشن جمهوری اسلامی روشن تر خواهد بود.
مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید مظلوم آیت الله بهشتی، شهید عباسعلی ناطق نوری، علی ناطق نوری و سایر شهدای حادثه تروریستی هفتم تیرماه 1360 شامگاه پنجشنبه در مسجد جامع امام حسن مجتبی(ع) لواسان برگزار می شود.
6003

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس