شهردار تهران:در زمان حوادث استفاده امدادی از مترو جدی است

شهردار تهران:در زمان حوادث استفاده امدادی از مترو جدی است


به گزارش ایرنا به نقل از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، سید محمد علی افشانی روز یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران، سرعت در عملیات امداد و نجات زمان وقوع بحران ها را بسیار مهم و از مولفه های توسعه یافتگی کشورها خواند.
وی افزود: مسئولان نهادهای عضو ستاد بحران شهر تهران مکلفند تا یک ماه آینده، برآورد دقیقی از میزان آمادگی و سرعت خود در مقابله با بحران ها ارائه دهند.
افشانی اظهارداشت: اگر نهادی می گوید آماده مقابله با بحران است، باید اعلام کند زمان دقیق واکنش موثر آن به بحران چند دقیقه و تجهیزات آن مجموعه تا چه اندازه به روز شده است.
شهردار تهران با یادآوری غافلگیری مردم و مسئولان در جریان زلزله 5.2 ریشتری تهران و ملارد در سال گذشته ادامه داد: زلزله ای با این درجه از شدت به طور طبیعی نباید مشکل چندان زیادی ایجاد می کرد.
وی افزود: فراموش نکنیم آسیب رسانی و خرابی های ناشی از زلزله هفت ریشتری بسیار زیاد و غیرقابل مقایسه با زلزله پنج ریشتری خواهد بود، بنابراین برای مقابله با زلزله های شدید باید کاملا مهیا و با برنامه باشیم.
افشانی با تاکید بر ضرورت ساماندهی مردمی و مدیریت محله ای برای مقابله با بحران ها و حوادث خاطرنشان کرد: به عنوان مثال باید متولیان هر کوچه یا خیابان مشخص شوند و درکنار ساماندهی دولتی و اداری، ساماندهی مردمی و محلی نیز با برنامه ریزی دقیق، پیگیری و اجرا کنیم.
وی ادامه داد: لازم است افراد معتمد، نیکوکار و همچنین کسانی که در زمان بحران منافع مردم را بر منافع فردی خود ترجیح می دهند شناسایی کنیم و آموزش دهیم، سپس آنان با صدور کارت شناسایی به مردم محلات معرفی شوند تا هنگام وقوع بحران ها توانمندی نظم بخشی شان به عملیات امداد و نجات مردمی مورد استفاده قرار گیرد.
شهردار تهران با اشاره به ترافیک های سنگین و مشکل فراوان عبور و مرور در زمان زلزله تصریح کرد: اگر زلزله بیش از 6 ریشتری در بافت فرسوده رخ دهد، تلفات بسیار بالا خواهد بود و سوای آن ، آوارها مسیرها را مسدود می کند و امکان امداد رسانی بسیار دشوار خواهد بود.
وی تاکید کرد: چالش مهار ترافیک و ایجاد دسترسی های مناسب برای امدادرسانی موثر، دومین موضوع قابل تامل در مواجهه با بحران زلزله است.
افشانی با بیان اینکه تهران شهر ریسک پذیری است، اضافه کرد: بافت فرسوده گسترده و اینکه بخشی از پایتخت روی گسل است، معابر و ساختمان های موجود را به خطر می اندازد.
وی با بیان اینکه بهره گیری از اورژانس هوایی در زمان وقوع حادثه باید در اولویت قرار گیرد، اظهاراشت: می توان از ساختمان پادگان ها در شهر تهران استفاده کرد چرا که در زمان بروز زلزله برای کمک رسانی به فضاهای باز این اماکن احتیاج مبرم داریم .
افشانی ادامه داد: اجازه دهیم چند نقطه امن در شهر تهران در زمان وقوع حادثه وجود داشته باشد چراکه در آن زمان مدیریت با نیروی انتظامی است.
وی همچنین گفت: باید توجه داشته باشیم خشکسالی ها ما را از خطر سیل غافل نکند. زیرا ابعاد غافلگیری و تلفات و خسارات سیل هم بسیار بالاست .
افشانی با بیان اینکه دلیل فرونشست ها این است که سطح آب های زیرزمینی بیشتر شده یادآور شد: باید آب ها به زیر ساختمان ها هدایت شوند چرا که این کار باعث می شود روان آب در زمان سیل کم تر شود.
افشانی با بیان اینکه اسکان در زمان بروز زلزله مهم است، خاطرنشان کرد: باید از الان مشخص شود محل اسکان در زمان زلزله و سیل کجا است.
در این نشست جانشین شهردار در ستاد پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در ابتدای جلسه با ارائه گزارشی آخرین وضعیت آمادگی اعضا را تشریح کرد.
تهرام/9353//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس