غدیر تجلی ولایت و تداوم رسالت

غدیر تجلی ولایت و تداوم رسالت


به گزارش ایرنا، غدیر خم روزی است که آینده اسلام و مکتب قرآن مشخص و علی بن ابیطالب به عنوان جانشین بر حق پیامبر تعیین شد.
غدیر یعنی دست انسان در دست ولی خدا و امام معصوم و تداوم رسالت حضرت محمد (ص) در ولایت حضرت علی (ع) است.
آنچه می توانست همه نقشه های منافقان را خنثی کند و اسلام را در آن برهه حساس حفظ کند، تعیین جانشین پیامبر و اعلام رسمی آن بود. این واقعه منافقان را خلع کرد و مانع اجرای نقشه ها و توطئه های آنها شد.

** غدیر جداناپذیری دین از سیاست را تثبیت می کند
حجت الاسلام عباسعلی باباگل زاده کارشناس مذهبی در مورد اهمیت واقعه غدیر به خبرنگار ایرنا گفت: واقعه غدیر مهمترین دلیل اثبات حکومت دینی و جدا ناپذیر بودن دین و سیاست است.
وی افزود: طبق اتفاق نظر محدثان و مفسران علمای شیعه؛ آیه 67 سوره مبارکه « مائده » پیش از ظهر روز هجدهم‌ ذی‌ حجه‌ سال دهم هجری و هنگامی که پیامبر(ص) به غدیر ‏رسید از سوی جبرئیل بر وی نازل شد.
این کارشناس مذهبی ادامه داد: علاوه بر تایید بزرگان شیعی، بسیاری از دانشمندان اهل تسنن نیز در احادیث و روایات متعددی این واقعه را تایید و صحت آن را اعلام کرده اند.
وی یادآور شد: نام 30 نفر از کسانی که در زمینه غدیر اتفاق نظر دارند در جلد اول کتاب «الغدیر»، اثر ارزشمند مرحوم علامه امینی ذکر شده است.
حجت الاسلام باباگل زاده عنوان کرد: واقعه غدیر ریشه در قرآن دارد تا پیامبر به امر خداوند باید جانشین خود را معرفی کند و دین اسلام بدون ولی و سرپرست باقی نماند که آیه سوم سوره مبارکه مائده موید این مطلب است.
وی تصریح کرد: غدیر و معرفی جانشین به امر الهی توسط نبی مکرم اسلام، موثرترین و مهمترین اقدام پیامبر (ص) در راستای بقای اسلام ناب و دوام مکتب الهی در قالب امامت و ولایت است.
این کارشناس مذهبی گفت: این واقعه مهمترین دلیل بر جدا نبودن دین از سیاست است و نقش اهمیت حکومت داری در اسلام و سایه دین الهی را تبیین می کند.
وی ادامه داد: یکی از عمده ترین اهداف و پیام غدیر احیای عدالت و اجرای آن در جامعه است تا بشر حول محور ولایت و حکومت اسلامی به معنویت و اخلاق نزدیک تر شود.
حجت الاسلام بابا گل زاده تاکید کرد: در حقیقت واقعه غدیر مرکز ثقل و محوریت دنیای اسلام است که با احیا و ترویج آن، با تمسک به قرآن و اهل بیت (ع) با اتحاد و همدلی زمینه ساز حکومت جهانی امام مهدی (عج) را فراهم می کند.

** سعادت بشریت با واقعه غدیر به اثبات رسید
معاون امور طلاب حوزه علمیه استان تهران نیز در ادامه با بیان اینکه واقعه غدیر یک نماد است، افزود: غدیر تکمیل کننده مکتب اسلام و قرآن بود و حجت را بر همه تمام کرد.
حجت الاسلام نقی مهدوی خواه گفت: اگر غدیر نبود تمام اهداف متعالی اسلام که خداوند برای بشریت ترسیم کرده بود، ناقص می ماند.
وی با بیان اینکه غدیر تکمیل کننده اسلام بود، عنوان کرد: اجرای احکام دین نیاز به یک مجری قوی و رسالت مدار داشت که از طرف خدا تعیین شده باشد.
معاون امور طلاب حوزه علمیه استان تهران گفت: کسی به جز حضرت علی (ع) برای اتصال حلقه های اسلام و قرآن با مردم وجود نداشت که از سوی پروردگار انتخاب شد.
حجت الاسلام علی مهدوی خواه با بیان اینکه غدیر خم سر منشا سعادت بشریت است، گفت: در صورت فقدان غدیر، مکتب اسلام، دیانت و اسلام شناسی برای همیشه از بین می رفت.
وی اظهار داشت: کلیدی ترین رخدادی که موجب جهش اسلام شد و خواستگاه حقیقی دین را به همگان نشان داد واقعه غدیر خم بود.

** غدیر دامنه اسلام را فراتر معرفی کرد
حجت الاسلام ایمان ضرابی استاد حوزه و دانشگاه نیز در ادامه با توجه به اهمیت واقعه غدیر اشاره کرد و افزود: غدیر با طرح ایدئولوژی ولایت و امامت، دامنه اسلام را فراتر از زمان و مکان معرفی کرد.
وی با بیان اینکه اندیشمندان غدیر را قرآن و سنت بیان می کنند، عنوان کرد: تفسیر رویداد شکوهمند و با ارزش غدیر در قرآن مشاهده می شود و در تمام روایات قسمتی از گفتار، کردار و رفتار رسول خدا به چشم می خورد.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از مهمترین اهداف غدیر، توسعه اسلام در امور دنیوی و اخروی است.
وی تاکید کرد: اگر علی بن ابیطالب پس از پیامبر گرامی اسلام بر کرسی حکومت تکیه می زد شاهد تحولات عمیق تر و عظیم تری در جهان اسلامی بودیم.
این پژوهشگر قرآنی گفت: غدیر همانند سرچشمه ای جاری، درخت تنومند اسلام را آبیاری کرد و توانست تا امروز حیات اسلام را تعیین کند.
1970/6003

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس