محصولات دانش بنیان گواهی انطباق دریافت می کنند

محصولات دانش بنیان گواهی انطباق دریافت می کنند


به گزارش خبرنگار ایرنا، محمود رضا طاهری روز سه شنبه در نشستی با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی در کشور، چهار گواهی انطباق و گواهی فرایند برای اولین بار برای محصولات دانش بنیان توسط اداره کل استاندارد استان تهران طی 2 هفته اخیر صادر شده و محصولات دانش بنیان با اخذ این گواهی می توانند در بازارهای داخلی و خارجی فعالیت کنند.
وی با بیان این که ما به عنوان مدیران اجرایی و مجموعه ای از نظام باید پاسخگوی جامعه باشیم گفت: شهروندان این حق را دارند که از وجود واحدهای متخلف و همچنین ابطال پرونده استاندارد واحدهای تولیدی اطلاع پیدا کرده و از کنترل آن ها توسط مقام مجاز اطمینان حاصل کنند و این از مهم ترین وظایف قانونی این اداره است.
مدیر کل اداره استاندارد استان تهران همچنین با اشاره به این که تقلب همیشه وجود دارد گفت: ما نمی توانیم با تمام متخلفان برخورد کنیم و برای حل این موضوع مردم باید آگاهی خود را ارتقا بدهند و همانند کشورهای پیشرفته، فرهنگ جامعه را در این زمینه به حدی افزایش دهیم که مردم محصولاتی را که توسط سازمان مجاز (استاندارد) تایید نشده را انتخاب نکنند چرا که متحمل پرداخت هزینه گزافی می شوند.
وی به عنوان نمونه در این زمینه گفت: هنگامی که شهروندان از سالم بودن شیر اطمینان ندارند سعی در جوشاندن آن به مدت 20 دقیقه می کنند که با این کار تمام خاصیت شیر را از بین می برند و به جای این کار اگر آب مصرف کنند بهتر است و یا در صورتی که شیر از دام بیمار به دست آمده باشد برغم چربی و خوشمزگی آن، مصرف کننده را به تب مالت دچار کرده که سلامتی فرد را به خطر می اندازد.
طاهری خاطر نشان کرد: بیشتر افراد جامعه فکر می کنند که استاندارد فقط در جهت منافع مصرف کننده قدم بر می دارد در صورتی که استاندارد کردن از پایه های علم و فن آوری در دنیا است و این تولید کنندگان هستند که با استاندارد کردن محصولات خود سود بیشتری می برند و مصرف کننده فقط سلامتی خود را در این چرخه تضمین می کند.
این مقام مسئول در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در رابطه با حادثه پله برقی روز دوشنبه پانزدهم مرداد ماه امسال درایستگاه میرداماد و میزان کنترل و نظارت این اداره بر پله برقی ها گفت: با توجه به این که مسئول بهره برداری 80 درصد پله برقی های شهری، شهرداری می باشد با این حال اداره کل استاندارد استان تهران نیز طرح بازدید و کنترل پله برقی را در کارگروه استاندارد مطرح کرده که در صورت تامین اعتبار، در این زمینه اقدام خواهد کرد.
وی با بیان این که پله های برقی ها با مشکل زیر ساختی از جمله در هنگام نصب و نگه داری آن مواجه هستند افزود: باید سازمان متولی موارد فوق را کنترل نماید و از سوی دیگر کنترلی توسط دستگاه هایی که اقدام به نصب آن ها می کنند انجام شود که اگر مربوط به حوزه شهری است کنترل توسط دستگاه خدمات رسانی شهرداری و چنانچه متعلق به مترو است توسط شرکت مترو صورت گیرد.
طاهری تصریح کرد: از نظر اداره کل استاندارد استان تهران، هر محصولی که علامت استاندارد داشته باشد تحت کنترل ما است که ما با انجام آزمون از نمونه های بازار و حتی سوپر مارکت های محلات در این زمینه اطلاع رسانی می کنیم.
طاهری در رابطه با چگونگی انجام بازرسی های این اداره گفت: این اداره سالی چهار بازرسی انجام می دهد که سه بازرسی توسط شرکت ها و آزمایشگاه های بازرسی همکار که مورد تایید این اداره می باشند (از 2 هزار و 400 آزمایشگاه بازرسی همکار، سهم تهران 300 آزمایشگاه) صورت می گیرد به این صورت که عمل بازرسی توسط شرکت بازرسی همکار و عملیات آزمون نیز توسط آزمایشگاه همکار صورت می گیرد و در نهایت اداره کل استاندارد، فعالیت آن ها را کنترل خواهد کرد.
مدیر کل اداره کل استاندارد استان تهران افزود: در حال حاضر یک هزار و 847 واحد تولیدی و یکهزار و 200 واحد سازنده طلا و همچنین 16 تله کابین و تله سیژ تحت پوشش اداره کل استاندارد هستند که 12 تله کابین مجوز داشته و چهار تله کابین پلمپ و در حال رفع عیب می باشند.
وی ادامه داد: 153 شهربازی با سه هزار و561 تجهیزات دارای گواهی بهره برداری است که در صورت عدم اخذ گواهی مربوطه حق بهره برداری نخواهند داشت.
طاهری ادامه داد: تعداد سه هزار و 345 پروانه های اجباری و 520 پروانه تشویقی برای پنج هزار و 874 فراورده تولیدی در استان تهران صادر شده که تاکنون اعتبار دارند و 378 پروانه معیار مصرف انرژی برای خطوط تولیدی واحدها صادر شده است.
طاهری افزود: یک هزار و 600 استاندارد در حال تدوین و تجدید نظر در استان تهران داریم و بالغ بر 25 درصد استانداردهای کل کشور در استان تهران توسط کارشناسان بخش خصوصی تدوین و تجدید نظر می شود.
تهرام/1735//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس