پارچه مورد نیاز تولیدکنندگان پوشاک تهران تامین شد

پارچه مورد نیاز تولیدکنندگان پوشاک تهران تامین شد


به گزارش ایرنا، کارگروه تامین پارچه موردنیاز تولیدکنندگان پوشاک با همکاری کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک و با همراهی و مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و هیات امنای بازار تهران از 24 آبان سال جاری آغاز به کار کرد.
در مرحله اول این کارگروه حواله تامین پارچه جین با قیمت مناسب (20 هزار تومان زیر نرخ بازار) به تولیدکنندگان تحویل داده شد و در جلسه این کارگروه، تولیدکنندگان پوشاک بیش از 105 هزار متر پارچه پیراهنی و مانتویی را به قیمت هر متر 23هزار و 500 تومان دریافت کردند، این درحالیست که قیمت آن در بازار متری 30 هزار و 500 هزارتومان است.
ابراهیم درستی، رئیس کارگروه تامین موارد اولیه پوشاک در تهران روز یکشنبه در حاشیه دومین مرحله از تشکیل این کارگروه و توزیع پارچه موردنیاز تولیدکنندگان به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون این کارگروه با حضور اتحادیه های ذی ربط و به منظور ایجاد یک فضای شیشه ای در حال توزیع مواد اولیه به تولیدکنندگان است.
وی افزود: هدف اصلی از ایجاد این کارگروه حذف واسطه ها، دلالان و ایجاد یک رابطه مستقیم بین تولیدکننده و واحدهای صنفی است که تاکنون فعالیت این کارگروه با موفقیت همراه بوده است.
درستی به گسترش فعالیت این کارگروه در سطح کشور اشاره و بیان کرد: در پی کشوری کردن این کارگروه هستیم چون برخی از مشتریان مواد اولیه از شهرستان ها برای دریافت پارچه به این کارگروه مراجعه کرده اند.
وی تصریح کرد: برخی از افراد سودجو که به دنبال عدم شفافیت معاملات هستند بر سر فعالیت این کارگروه موانع ایجاد می کنند.
درستی اظهار امیدواری کرد: با گسترش فعالیت این کارگروه، مواد اولیه بدون واسطه در اختیار تولید کننده قرار بگیرد تا ضمن تنظیم بازار شب عید، اجحافی در حق مصرف کنندگان نشود.
رئیس کارگروه تامین موارد اولیه پوشاک در تهران خاطرنشان کرد: در مرحله اول مقداری پارچه شلواری در بین تولیدکنندگان توزیع شد و امروز بیش از 105 هزار متر پارچه پیراهنی و مانتویی نیز در اختیار آنان قرار گرفت.
وی ادامه داد: در تلاش هستیم تا هر چه زودتر نخ در این کارگروه عرضه و بین تولیدکنندگان توزیع شود تا بتوان از این طریق دست واسطه ها را از بازار کوتاه کنیم.
درستی با تاکید بر نوسان نرخ ارز بر قیمت کالاها در بازار گفت: طبق گفته وزیر صمت تنظیم قیمت ها در بازار متناسب با نرخ ارز نیازمند زمان است تا بتوان شاهد کاهش قیمت ها در بازار همسو با قیمت ارز باشیم که در حال حاضر این کارگروه تا حدودی قادر به جلوگیری از جهش چشمگیر قیمت ها در بازار پوشاک بوده است.
رئیس کارگروه تامین موارد اولیه پوشاک در تهران ایجاد آرامش در بازار را از جمله اهداف این کارگروه برشمرد و اظهار داشت: زمانی که تولیدکننده از آرامش برخوردار باشد به مراتب مصرف کننده هم آرامش خاطر خواهند داشت که امیدواریم با حمایت وزیر، اتاق اصناف تهران، اتاق اصناف کشور و نیز اتحادیه های ذی ربط موفقیت حاصل فعالیت این کارگروه شود و به مراتب شاهد ایجاد نظم در بازار پایان سال باشیم.
محمد توکلی، دبیر کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک در تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه قیمت پارچه در بازار همزمان با تشکیل کارگروه با کاهش 10 هزار تومانی همراه شد، گفت: پارچه های چینی که در کارگروه با قیمت 23 هزار و 500 در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد در بیرون از بازار با نرخ 31 هزار و 500 تومان فروخته می شود.
وی از مذاکره با برخی از کارخانه های نساجی ایرانی جهت عرضه پارچه ایرانی به این کارگروه خبر داد و افزود: پارچه های ایرانی در بازار با قیمت 28 هزار تومان فروخته می شود و اکنون به دنبال آن هستیم تا پارچه های ایرانی هم در کنار پارچه های خارجی جهت فروش به این کارگروه عرضه شود که در صورت موفقیت برای ورود پارچه های ایرانی به این کارگروه باید با نرخ 20 هزار تومان توزیع و به دست تولیدکنندگان برسد.
توکلی به هدف ایجاد این کارگروه اشاره و بیان کرد: هدف ما از این ایجاد این کارگروه حذف واسطه و دلالان است تا بتوان از این طریق کارخانه داران نساجی و واردکنندگان مواد اولیه با تولیدکنندگان ارتباط نزدیک و بدون واسطه را برقرار کنند که رضا رحمانی وزیر صمت و محمد امامی امین استاندار تهران نقش برجسته ای را در بهبود عملکرد این کارگروه ایفا کردند.
دبیر کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک در تهران ادامه داد: بازار پوشاک چند وقت اخیر به دلیل کمبود مواد اولیه با افزایش قیمت روبرو شد که اگر این مشکلات رفع نشود بسیاری از تولیدکنندگان و به تبع آن انبوهی از کارگران بیکار خواهند شد.
وی اظهار داشت: تنها 30 درصد از پارچه هایی که برای تولید مانتو و کت و شلوار مورد استفاده قرار می گیرند در داخل کشور تولید و باقی آن از طریق واردات تامین می شود که امیدواریم تدابیر لازم در زمینه تولید پارچه توسط کارخانه های ایرانی اتخاذ و دیگر نیازی به واردات پارچه های خارجی نداشته باشیم.
به گفته توکلی، در صورتی که مواد اولیه تولید کنندگان تامین شود، محصولات با کاهش 30 درصدی قیمت به دست مصرف کننده می رسد.
دبیر کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک در تهران به نقش چشمگیر وزیر صمت در پیشرفت صنعت تولید اشاره کرد و افزود: متاسفانه در آمد برخی افراد که از طریق تشکیل این کارگروه به خطر افتاده است به شدت مخالف این کارگروه هستند و باعث ایجاد موانع در بهبود عملکرد این کارگروه شده اند.
وی در پایان گفت: در حال حاضر 6 اتحادیه که همگن پوشاک در این کارگروه حضور دارند و تا هفته آینده پارچه آستری و لای چسبی جهت توزیع به تولیدکنندگان به این کارگروه عرضه می شود.
همچنین علی عوض پور، دبیر کل اتاق اصناف ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه بخش پوشاک به عنوان یکی از توانمندی های کشور در تولید صنفی تلقی می شود، گفت: در تهران بیش از 10 هزار واحد تولیدی صنفی وجود دارد که با توجه به ایجاد تغییرات اقتصادی به خصوص در تامین ارز که از ابتدای سال با آن مواجه بودیم بحث تامین مواد اولیه در حوزه پوشاک مورد بررسی قرار گرفت.
دبیر کل اتاق اصناف ایران لازمه تحقق شعار حمایت از تولید داخلی را ایجاد زیرساخت های لازم دانست و افزود: بحث تامین مواد اولیه متناسب با سیاست های جدید پولی و بانکی یکی از گلایه هایی بود که اخیرا واحدهای تولیدی صنفی با آن مواجه بودند و دولت اتخاذ تدابیر لازم در این زمینه را در دستور کار خود قرار داده است.
به گفته عوض پور با توجه به تشکیل کارگروه برای تامین مواد اولیه و نیز اعتماد و پشتیبانی وزیر صنعت از این کارگروه وضعیت بازار در حوزه پوشاک تاحدودی بهبود یافته است.
وی با بیان اینکه امروز دومین مرحله از توزیع مواد اولیه واحدهای تولیدی پوشاک کلید خورد که با استقبال بسیار زیادی همراه شد، خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان استان اصفهان به این کارگروه مراجعه کردند که امیدواریم با توجه به تلاش مسئولین و حمایت وزات صمت بتوان این کارگروه را به سطح ملی کشوری گسترش داد.
دبیر کل اتاق اصناف ایران معتقد است که هدف اتاق اصناف ایران ایجاد بازار آرام و نیز تامین کالا جهت رفاه شهروندان در بازار پایان سال است.
وی در پایان تاکید کرد که با توجه به موفقیت های این کارگروه پیشنهاداتی به وزارت صمت در راستای تشکیل این کارگروه جهت تامین مواد اولیه سایر واحدهای تولیدی در قالب نرخ مصوب ارزی داده شد.
تهرام/9206//1539

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس