پست مرکزی برق ورامین بین اداره اوقاف و شرکت برق تقسیم شد

پست مرکزی برق ورامین بین اداره اوقاف و شرکت برق تقسیم شد


به گزارش ایرنا ، در مرکز شهر ورامین و در کنار برج تاریخی آرامگاهی علاءالدوله ، پست مرکزی برق ورامین واقع شده که توزیع برق بخش های مهمی از شهر ورامین از جمله مجتمع ادارات را بر عهده دارد، اتاقکی که در اراضی موقوفه احداث شده و به دلیل پرداخت نشدن حقوق موقوفه توسط شرکت برق منطقه استان تهران، از سوی اداره اوقاف و امور خیریه ورامین در آستانه قلع و قمع قرار گرفت.
اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ورامین حتی بنری را نیز در مقابل این پست برق نصب و زمان قلع و قمع آن را اعلام کرد که این امر با واکنش های زیادی از سوی مردم و مسئولان شهرستان مواجه شد چرا که اجرای حکم می توانست مشکلات زیادی را برای شهرستان به همراه آورد.
حال با برطرف شدن مشکلات دو طرف دعوا ، قلع و قمع جای خود را به عملیات تخریب و تقسیم آن بین اداره اوقاف و امور خیریه و برق منطقه ای ورامین داد ، عملیاتی که در حاشیه برج تاریخی آرامگاهی علاءالدوله که در فهرست آثار ملی ثبت شده انجام می شود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ورامین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: پست برق مرکزی ورامین بیش از 40 سال در یکی از موقوفه های ورامین احداث شده و تاکنون بابت تصرف و پذیره اولیه مبلغی از سوی شرکت برق استان تهران پرداخت نشده است.
حجت الاسلام سیدمهدی گنجیانی گفت: جلسات متعددی بین مسئولان اوقاف و برق استان تهران برای رفع این مشکل برگزار شد که به دلیل عدم اجرای تعهدات ، حکم قلع و قمع در مراجع قضایی صادر گردید.
وی تصریح کرد: برگزاری جلسات متعدد بین مسئولان ، به راه حل مشترکتی ختم شد که طی آن ، ساختمان پست برق مرکزی ورامین به دو قسمت مساوی تقسیم شود و بخشی به شرکت برق و بخش دیگر به اداره اوقاف و امور خیریه ورامین اختصاص پیدا کند.
وی اظهار کرد: اوقاف برای اجرای برنامه ها به درآمد پایدار نیاز دارد و در این مکان جدید با اولویت فرهنگی ، فعالیت اقتصادی درآمدزا انجام می شود.
رئیس برق منطقه ای ورامین نیز به خبرنگار ایرنا گفت : با توجه به کوچک شدن مکان پست مرکزی برق ، تجهیزات موجود در آن تعویض و به وسایل جدیدتر مجهز شد.
مسلم حاجی مزدرانی افزود: با تأمین ترانس سیار، در زمان تخریب پست برق مرکزی ، هیچ گونه قطعی برق در سطح شهرستان ورامین رخ نداد و هم اکنون با تأمین تجهیزات ، این پست در مدار توزیع برق قرار گرفته است.
سرپرست دفتر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ورامین نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت : اجرای عملیات تخریب پست برق ورامین که در چند قدمی برج تاریخی آرامگاهی علاءالدوله قرار دارد ، با مجوز میراث فرهنگی صورت گرفته است.
ژیلا خدادادی افزود : مسئولان اداره اوقاف ورامین درخواست تخریب این سازه را به دفتر میراث فرهنگی ارائه کردند که این درخواست با حضور کارشناسان میراث در محل عملیات تأئید شد.
وی بیان کرد: با توجه به این که ساختان پست برق در مجاورت بنای تاریخی قرار دارد ، قرار شده تا نمای ساختمان جدید با استفاده از آجرهای سنتی متناسب با محوطه تاریخی تغییر پیدا کند.
برج آرامگاهی علاءالدوله در پانزدهم دیماه سال 1310 به شماره 175در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/7254//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس