چهار مدرسه و مرکز آموزشی غیردولتی تهران منحل شدند

چهار مدرسه و مرکز آموزشی غیردولتی تهران منحل شدند


مسعود نیک فطرت روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به گزارش های ناظران و ارسال آنها به شورای نظارت اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران، براساس ماده 35 قانون مدارس غیردولتی برای 191 مدرسه و چهار مرکز آموزشی اخطار و توبیخ صادر شد و چهار مدیر مدرسه و مرکز آموزشی عزل شدند.
وی، بیشترین رای صادر شده برای این مدارس و مراکز غیردولتی را به کارگیری نیروی بدون گزینش و غیرهمجنس، اضافه دریافت شهریه، ثبت نام کردن دانش آموزان خارج از سن قانونی (6 سال تمام)، عدم رعایت قوانین و مقررات سازمان نوسازی و تخلفات اداری آموزشی عنوان کرد و گفت: این گزارش ها به شورای نظارت شهر تهران ارجاع و به پرونده آنها رسیدگی شد.
نیک فطرت با اشاره به حدود 5هزار و 700 بازدید از مدارس غیردولتی شهر تهران از مهرماه سال گذشته تاکنون افزود: از این تعداد 2هزار و 700 بازدید در خصوص ثبت نام و کنترل شهریه در سطح سازمان مدارس غیردولتی، اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران و مناطق انجام شده است.
رئیس اداره مشارکت های مردمی و مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران اظهارداشت: ناظران در بازدیدهای خود کنترل اضافه دریافت شهریه، به کارگیری نیروها به خصوص نیروهای غیرهمجنس در دبیرستانها، استانداردهای فضای آموزشی و وضعیت ساختمان و شاخص های دیگر تعریف شده در مدارس غیردولتی را مورد بررسی قرار دادند.
وی افزود: علاوه بر نظارت میدانی، در 6 منطقه اول شهر تهران، مناطق پرتراکم مدارس غیردولتی، برای پاسخگویی بهتر به اولیا ناظر مقیم مستقر شدند و این ناظران به صورت مستمر در منطقه وضعیت مدارس را به اداره کل و به سازمان مدارس غیردولتی گزارش می دهند.

*وجود یکهزار و 716 مدرسه غیردولتی در تهران
نیک فطرت با اشاره به فعالیت یکهزار و 716 مدرسه غیردولتی در شهر تهران در سال تحصیلی 97-96 اظهار داشت: این تعداد مدارس در دوره ابتدایی 674 مدرسه، دوره اول متوسطه 479 مدرسه و دوره دوم متوسطه 563 مدرسه است.
رئیس اداره مشارکت های مردمی و مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: اکثر مدارس غیردولتی در مناطق یک تا 6 واقع شدند که این مناطق به ترتیب دارای 202، 270، 203، 203 ، 234 و یکصد مدرسه هستند و کمترین مدرسه غیردولتی با پنج مدرسه در منطقه 17 وجود دارد که با توجه به تقاضاهای ارائه شده، این تعداد به 10 مدرسه خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه 18 و نیم درصد از مدارس شهر تهران، غیردولتی است، افزود: سال تحصیلی 97-96، 201 هزار دانش آموز از یک میلیون و 80هزار دانش آموز شهر تهران در این مدارس تحصیل کردند.
نیک فطرت با اشاره به اینکه سال تحصیلی 97-96، 350 مورد موافقت اصولی برای مجوز تاسیس و 124 مجوز راه اندازی و توسعه صادر شد، گفت: 44مدرسه به علت مشکلات اقتصادی، جذب دانش آموز و وضعیت ملک متوقف شده و 52 مدرسه هم تغییر مکان داشتند.
رئیس اداره مشارکت های مردمی و مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران افزود: همچنین در بخش مراکز آموزشی، 254 مجوز برای موافقت اصولی و 94 مجوز راه اندازی و توسعه ای صادر شد و 21 مرکز آموزشی متوقف و 38 مرکز هم تغییر مکان داشتند.

*شهریه مدارس غیردولتی در شهر تهران
نیک فطرت درباره وضعیت شهریه مدارس غیردولتی اظهار داشت: مبلغی که در سایت آموزش و پرورش و به صورت پیامک به اولیا ارسال می شود، شهریه مصوب است، این شهریه شامل برنامه درسی مصوب و فوق برنامه درسی است که از اولیا دریافت می شود.
وی گفت: سایر مبالغ از جمله کلاس های فوق برنامه غیر از برنامه درسی، کلاس های ویژه در تابستان، اردوی نوروزی، مراسم جشن تکلیف، سرویس ایاب و ذهاب، هزینه تغذیه اختیاری است و مدارس مجاز هستند که شهریه مصوب را دریافت کنند.
رئیس اداره مشارکت های مردمی و مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران افزود: مواردی که درباره شهریه مدارس غیردولتی در فضای مجازی منتشر می شود ممکن است نظر شخصی باشد و ناظران در هنگام بازدید از مدارس غیردولتی با مدارسی که اضافه دریافت شهریه داشتند، برخورد کردند اما با مدرسه ای که 100 میلیون تومان شهریه دریافت کند، مواجه نشدند.
وی با بیان اینکه ممکن است در خصوص شهریه در برخی از مدارس غیردولتی اطلاع رسانی به خوبی انجام نشده باشد، اظهار داشت: به عنوان مثال اولیایی که برای ثبت نام فرزندش به مدرسه ای غیردولتی مراجعه می کند، در این مدرسه اعلام می شود که شهریه 18 میلیون است و هنگام مراجعه به سایت آموزش و پرورش درمی یابد که مبلغ ثبت نام 11 میلیون است و اعلام می کند که مدرسه موردنظر شهریه اضافه دریافت می کند در صورتی که این مبلغ شامل کلاس های فوق برنامه و تابستانی، سرویس ایاب و ذهاب به مبلغ 4 میلیون و هزینه غذا حدود 2 میلیون تومان اختیاری است.
نیک فطرت، کمترین و بالاترین شهریه برای مدارس غیردولتی در دوره پیش دبستانی مستقل، حداکثر 5میلیون و 170 هزار تومان و حداقل 2 میلیون و 500 هزار تومان عنوان کرد و گفت: شهریه در دوره ابتدایی حداکثر 7میلیون و 308 هزار تومان و حداقل 2 میلییون و 652هزار تومان تعیین شده است.
رئیس اداره مشارکت های مردمی و مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران افزود: شهریه مصوب مدارس غیردولتی متوسطه دوره اول حداکثر 8 میلیون و 860 و حداقل 3 میلیون و 628هزار تومان و برای متوسطه دوره دوم نظری حداکثر 10 میلیون و 967هزار و حداقل 4میلیون و 623 هزار تومان است.
وی اظهار داشت: شهریه مصوب مدارس متوسطه دوره دوم فنی حداکثر 9 میلیون و 702 هزار تومان و حداقل آن 5میلیون و 459هزار تومان و برای متوسطه دوره دوم کاردانش حداکثر 9 میلیون و 324هزار تومان است و حداقل 5میلیون و 61 هزار تومان است.
نیک فطرت با اشاره به اینکه براساس ماده 18 قانون مدارس غیردولتی، تمامی درآمدها و هزینه های مدارس و مراکز غیردولتی در دفاتر رسمی ثبت شده و مورد بازرسی آموزش و پرورش قرار می گیرد، گفت: همچنین براساس ماده 35 این قانون، موسس موظف است که اضافه شهریه دریافتی را به اولیا بازگرداند.

*فعالیت بیش از 43هزار نیروی انسانی در مدارس غیردولتی
رئیس اداره مشارکت های مردمی و مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اینکه سال تحصیلی 97-96، حدود 43هزار و 500 نیروی انسانی شاغل در سامانه این مدارس ثبت شده، اظهار داشت: بخش مهمی از اشتغالزایی شهر تهران را مدارس غیردولتی به عهده دارند و انجام وظیفه می کنند.
وی گفت: شرایط به کارگیری این نیروها برابر با ماده 24، 25 و 26 قانون مدارس غیردولتی تعیین شده و حقوق و مزایای آنان به صورت پاره وقت، تمام وقت، بیمه و… براساس قانون کار و ضوابط مربوطه ای هست که در مدارس با موسس قرارداد منعقد می کنند.
نیک فطرت با بیان اینکه امکان استخدام برای نیروهای مدارس غیردولتی وجود ندارد، افزود: به کارگیری یا عدم به کارگیری این نیروها برعهده موسس است، نیروهای مدارس غیردولتی توسط موسس معرفی شده و مراجع ذی صلاح و گزینش، صلاحیت این افراد را تایید می کنند و برای صلاحیت حرفه ای هم دوره های کارآموزی متفاوت با توجه به شرح وظایفی که در مدارس دارند، طی می کنند.
رئیس اداره مشارکت های مردمی و مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران اظهار داشت: قانون گزینش از گذشته بوده و هر ساله نیروهای آزاد برای پستی که برعهده می گیرند، گزینش شده و ضمن دریافت تاییدیه های لازم از مراجع ذی صلاح، به کارگیری می شوند.
وی گفت: بخش مهمی از نظارت هایی که در رابطه با مدارس غیردولتی انجام می شود، مربوط به کنترل گزینش افرادی است که در این مدارس به کارگیری می شدند و در بخشی که تخلفی وجود داشت، اخطار، توبیخ و برخوردهای لازم را با آنها انجام دادیم.
نیک فطرت اعلام کرد: اولیا و دانش آموزان شکایات خود از مدارس غیردولتی را می توانند از طریق سایت های http://mosharekatha.ir/ و http://shekayat.medu.ir/، مراجعه به ناظران مقیم مستقر در 6 منطقه اول آموزش و پرورش و اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات مناطق آموزش و پرورش اطلاع دهند.

*وجود 620 مرکز پیش دبستانی غیردولتی در تهران
نیک فطرت، آمار مراکز پیش دبستانی شهر تهران در سال تحصیلی 97-96 را 620 مرکز عنوان کرد و گفت: تعدادی از مراکز پیش دبستانی در کنار سایر مقاطع تحصیلی به صورت مجتمع آموزشی فعالیت می کنند و بعضی دیگر از این مراکز مستقل هستند.
رئیس اداره مشارکت های مردمی و مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران اظهار داشت: تعدادی از مراکز پیش دبستانی نیز در مدارس دولتی مستقر هستند و براساس قانون غیردولتی و ساز و کار واگذاری به صورت ملک به مستاجر به افراد موسس پیش دبستانی فعالیت می کنند که سال آینده سعی می کنیم این کلاس ها را به مراکز پیش دبستانی مستقل تبدیل کنیم تا مردم بیشتر از آنها استفاده کنند و به کاهش و جمع آوری مراکز پیش دبستانی غیرمجاز منجر شود.
وی درباره تدریس زبان های خارجی از جمله انگلیسی در مدارس ابتدایی غیردولتی افزود: تدریس زبان های خارجی در این مدارس ممنوع است و تدریس کتاب های مربوطه در این حوزه در شیفت غیررسمی مدارس غیردولتی به صورت آموزشگاه زبان مجاز خواهد بود.
تهرام/7245/ 1539

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس