کتاب های دارالفنون و سنگلج در نمایشگاه کتاب رونمایی شد

کتاب های دارالفنون و سنگلج در نمایشگاه کتاب رونمایی شد


به گزارش ایرنا، سرای اهل قلم، عصر روز چهارشنبه میزبان رونمایی از 2 کتاب دارالفنون و سنگلج بود، این کتابها نوشته ناصر تکمیل همایون تهران شناس می باشد.
وی در کتاب دارالفنون به تاریخچه این مدرسه پرداخته وعکس های نیز از این کتاب منتشر کرده است.
وی همچنین در کتاب سنگلج به تاریخچه محله سنگلج در تهران پرداخته است.
احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران درآیین رونمایی از این 2 کتاب گفت: مدرسه دارالفنون برای آموزش های نظامی شکل گرفت و این نام ترجمه پلی تکنیک می باشد.
وی با بیان اینکه دارالفنون بنیان آموزش عالی است، افزود: درباره ساختمان دارالفنون اختلاف نظر وجود دارد که ساخته مارکوف روسی است و یا میرزا رضا اما بیان شده که اگر کار میرزا رضا هم باشد، مارکوف در تعمیرات اساسی انجام داده است.
وی با بیان اینکه ارزش این بنا بسیار زیاد است، گفت: متاسفانه در تعمیر و مرمت جدید دارالفنون، در تالار بزرگ به تالار امروزی برای درآمد زایی تبدیل شد.
ناصر تکمیل همایون نویسنده کتاب دارالفنون نیز با بیان شعری گفت: وقتی احوالات امیر کبیر را می خوانیم که ایمان و اعتقاد دارد و دارالفنون را هم ایجاد می کند و در کنارش مسایل مذهبی را رعایت می کند اما به او‌ توهین می شود، ناراحت کننده است.
وی درباره کتاب های درسی دارالفنون نیز افزود: بسیاری از کتاب های دارالفنون جمع آوری شده است.
تکمیل همایون گفت: درباره دارالفنون اسناد و کتابهای زیادی وجود دارد.
وی با بیان اینکه تحصیل کردگان دارالفنون یک اثر اجتماعی خاصی در جامعه گذاشتند، بیان کرد: آنها جزو مبلغان مشروطه بودند.
وی در ادامه با بیان اینکه شناخت ما از امیر کبیر کم است گفت: حتی در دوران حاضر و در قضیه برجام اگر امیر کبیر را بیشتر می شناختیم، نفع مردم بیشتر تامین می شد.
تهرام/7244/ 1539

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس