کشاورزی با علم توسعه می یابد

کشاورزی با علم توسعه می یابد


به گزارش ایرنا، محمدرضا یوسفی روز یکشنبه در همایش چالش های محصولات گلخانه ای که در مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران مستقر در شهرستان ورامین برگزار شد اظهار کرد: کشاورزی از ارکان توسعه اقتصاد کشور محسوب می شود و دولت تلاش دارد تا با وجود تمام محدودیت های مالی، این حوزه را در بخش های مختلف تقویت کند.
وی بیان کرد: شهرستان ورامین از نظر موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی ، بر روی کمربند خشک و نیمه خشک قرار دارد و کمبود آب ، بحرانی است که در نخستین مرحله کشاورزی را با چالش جدی مواجه ساخته است و الگوی کشت و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی می تواند این چالش را برطرف کند.
یوسفی اظهار کرد: کمبود آب در سال های اخیر فشار زیادی را بر روی منابع آب به ویژه منابع زیر زمینی تحمیل کرده است و این امر شرایط ویژه ای را برای سفره های آب زیرزمینی به وجود آورده است.
وی گفت: براساس برنامه های دولت در حوزه کشاورزی، توسعه کشت گلخانه ای در اولویت قرار گرفته است چرا که با این نوع کشت، علاوه بر مدیریت مصرف آب، بازده محصولات افزایش یافته و مقابله با آفات زراعی به راحتی انجام می پذیرد.
فرماندار ورامین تصریح کرد: در حال حاضر 386 هکتار گلخانه فعال در سه تیپ قارچ ، سبزی و صیفی و گل شاخه بریده در شهرستان ورامین وجود دارد که تلاش می شود تا با تشویق و ترغیب کشاورزان ، بر میزان سطح زیر کشت گیاهان گلخانه ای افزود.
یوسفی گفت: اشتغال زایی گلخانه در هر هکتار 5 نفر مستقیم و 10 نفر غیر مستقیم است در حالی که هر 5 هکتار زمین زراعی روباز یک فرصت شغلی مستقیم ایجاد می کند.
فرماندار ورامین بیان کرد: با وجود آن که دولت از نظر شرایط اقتصادی با مشکلاتی مواجه است ولی تلاش دارد تا با توجه ویژه به حوزه کشاورزی که محور توسعه اقتصادی کشور محسوب می شود ، زمینه رشد و توسعه فعالیت های این حوزه را فراهم کند.
وی از مسئولان مرکز تحقیقات و مدیریت جهاد کشاورزی خواست تا با ارائه طرح های قابل اجرا با بازده بالا، کشاورزان را در توسعه این صنعت در منطقه یاری کنند.
ورامین بیش از 80 هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد که به دلیل کمبود منابع آبی ، تنها 38 هزار هکتار این اراضی زیر کشت محصولات باغی و زراعی می رود.
تهرام/7254//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس