گلخانه حصارگلی ورامین 1500 شغل مستقیم ایجاد می کند

گلخانه حصارگلی ورامین 1500 شغل مستقیم ایجاد می کند


به گزارش ایرنا ، حسین کاغذلو روز یکشنبه در جلسه مشترک با هیأت مدیره مجتمع گلخانه ای حصار گلی گفت: مطالعه ایجاد مجتمع گلخانه ای در روستای حصارگلی از توابع بخش جوادآباد ورامین، در زمینی به مساحت یک هزار و 370 هکتار ، از سال 1381 آغاز و امور زیربنایی آن از سال 1384 شروع شد.
وی افزد: این مجتمع با هدف ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان بخش کشاورزی ، افزایش تولید محصولات گلخانه ای ، افزایش راندمان آب آبیاری و مصرف بهینه آب به دلیل استقرار گلخانه های مدرن و نیز تولید ماهی در استخرهای دو منظوره احداث شده است.
وی اظهار داشت: نزدیکی این مجتمع به محور قم – گرمسار ، فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و راه آهن سراسری تهران – مشهد ظرفیت های ویژه ای به آن بخشیده است.
وی گفت: در فاز نخست این طرح، تاکنون زیر ساخت هایی نظیر خط انتقال آب به طول 6 کیلومتر، حفر دو حلقه چاه عمیق آب با دبی 53 لیتر در ثانیه ، جدول گذاری جاده دسترسی داخلی به طول 6 کیلومتر ، احداث دو استخر بتنی روباز به ظرفیت 13 هزار متر مکعب، یک دستگاه منبع هوایی فلزی با حجم 150 متر مکعب و 74 انشعاب برق 3 فاز 100 آمپر برای هر واحد گلخانه ایجاد شده است.
کاغذلو تصریح کرد: فاز نخست این طرح در زمینی به مساحت 190 هکتار ، شامل 74 واحد گلخانه 14 هزار متر مربعی است.
فرماندار ورامین گفت: واگذاری 54 واحد دارای پروانه تأسیس گلخانه سبزی، صیفی و گل های شاخه بریده ، معرفی 15 نفر به بانک عامل به منظور دریافت تسهیلات از محل اعتبارات بنیاد علوی، عقد قرار داد با 6 متقاضی به ارزش 120 میلیارد ریال ، معرفی 30 نفر به بانک کشاورزی به منظور دریافت تسهیلات از محل اعتبارات صندون توصعه ملی و اشتغال روستایی و شروع عملیت اجرایی 44 واحد شامل سازه گلخانه ، استخر ، خانه کارگری با پیشرفت فیزیکی 10 درصد بخشی از اقدامات صورت گرفته در این مجتمع گلخانه ای است.
وی یکی از مشکلات این مجموعه را مربوط به انتقال گاز مجتمع گلخانه ای است که با رایزنی های صورت گرفته با مسئولان استانی شرکت گاز، این مشکل مرتفع و به زودی عملیات انتقال انتقال گاز به آن آغاز می شود.
کاغذلو بیان کرد: با راه اندازی مجتمع گلخانه ای حصار گلی ، یک هزار و 500 فرصت شغلی مستقیم و 4 هزار و 500 فرصت شغلی غیر مستقیم در ورامین ایجاد می شود.
وی گفت: این مجتمع ظرفیت تولید سالانه 26 هزار تن محصولات سبزی و صیفی دارد .
وی افزود: با توجه به این که هر واحد گلخانه این مجتمع از یک استخر ذخیره آب نیز برخوردار است ، سالانه 150 تن انواع ماهی سردابی و گرمابی نیز در آن تولید می شود.
ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
ورامین 80 هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد که به دلیل محدودیت های منابع آبی ، تنها 38 هزار هکتار این اراضی زیر کشت انواع محصولات زراعی و باغی می رود.
تهرام/7254//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس