گودبرداری موجب کشف لایه های باستانی در شهرری شد

گودبرداری موجب کشف لایه های باستانی در شهرری شد


قدیر افروند شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در گود برداری قطعه زمینی مربوط به اتاق اصناف شهر ری در چند روز اخیر، سازه معماری مربوط به دوره اسلامی در عمق چهار متری کشف شد.
وی با بیان اینکه با پیگیری دستگاه قضایی، عملیات عمرانی دراین ملک متوقف شده است، گفت: برنامه کاوش اضطراری در این مکان برای صدور مجوز لازم به پژوهشکده باستان شناسی ارسال شده و در حال حاضر از این سایت به شدت محافظت می شود.
این مسئول باستان شناسی با بیان اینکه شروع کاوش با تامین منابع مالی توسط عاملان و با حکم قضایی انجام می شود، افزود: در کاوش اولیه از این محدوده به مساحت 90 متر مربع، آثار سازه معماری متعلق به قرون اولیه اسلامی(احتمالا دوره آل بویه) و سفالی شکسته مربوط به دوره سلجوقی کشف شد.
وی اضافه کرد: این آثار در محدوده اثر ثبتی مرکز شهر سلجوقی و دیالمه (مرکز دارالحکومه ری در دوران اسلامی) کشف شده است.
افروند خاطر نشان کرد: مجریان طبق آیین نامه میراث مکلف هستند در محدوده های تاریخی که با آثار و اشیای باستانی برخورد می کنند، عملیات عمرانی را متوقف و مراحل را به اداره میراث فرهنگی یا نیروی انتظامی و سایر مراجع ذیربط گزارش دهند.
ری که سالها پایتخت ایران بوده و تنها منطقه باستانی استان تهران می باشد، دارای آثار تاریخی و مکان‌های دیدنی زیادی است و به عنوان یک شهر باستانی با قدمتی بیش از 6 هزار سال و با داشتن سالانه بیش از هشت تا 10 میلیون نفر زائر و مسافر سومین شهر مذهبی کشور نیز محسوب می‌شود.
شهرستان ری به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ناحیه دشت قرار گرفته و کوه بی بی شهربانو و آراد به عنوان مظهر استواری و تپه چشمه علی یکی از قدیمی ترین آثار باستانی شهرری به عنوان شاخص در علم باستان شناسی در زمینه گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است.
هم اکنون 39 اثر از مجموع 197 اثر تاریخی شهرستان ری ثبت ملی شده اند.
2747/6003

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس