14 نهاد و شخص مقصر فاجعه پلاسکو

14 نهاد و شخص مقصر فاجعه پلاسکو


هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

فاجعه پلاسکو چند روز بعد از رحلت آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی به وقوع پیوست. قبل از آتش سوزی پلاسکو، آتش‌سوزی در یکی از تولیدی‌های خیابان جمهوری تهران به وقوع پیوسته بود که در آن دو زن کارگر برای فرار از شعله‌های آتش از پنجره خود را بیرون کشانده بودند و به‌خاطر خرابی پله متحرک سقوط کردند و جان خود را از دست دادند. موضوع ابزار و وسایل آتش‌نشانی از آنجا داغ شد و در ماجرای پلاسکو که آتش در طبقه دهم شروع شده بود، به اوج رسید. ماجرای پلاسکو نسبت به وقایعی از این دست که در شهرهای بزرگی مانند تهران حادث می‌شود، ویژگی دیگری هم داشت و آن حضور شهروند- خبرنگارانی بود که لحظه‌لحظه آتش‌سوزی، تلاش آتش‌نشانان برای اطفای حریق گسترده، کنترل آتش برای لحظات کوتاه و اوج گرفتن دوباره آن و در نهایت فروریزی ساختمان را ثبت کردند. همان روزها کسانی سوی انتقاد را به طرف شهردار وقت تهران و عدم تلاش او برای نوسازی تجهیزات آتش‌نشانی تهران نشانه رفته بودند و کسانی به حضور دست و پا گیر مردمی که به تماشا ایستاده بودند. گستردگی ابعاد فاجعه پلاسکو آنقدر هست که از جنبه‌های متعدد به آن پرداخته شود.

داغ مدام
سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفت: کارگروه بررسی حادثه پلاسکو پس از تحقیقات گسترده، نظرات خود را در قالب 3 هزار صفحه اعلام کرد و در تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان، 14 نهاد و شخص در این رابطه مقصر شناخته شدند. محمد شهریاری درباره آخرین جزئیات روند رسیدگی به پرونده حادثه پلاسکو، اظهار کرد: همزمان با حادثه پلاسکو، اینجانب طبق دستور دادستان تهران در محل حادثه حاضر شده و ضمن رصد اقدامات، نسبت به تعیین علت حریق و ریزش ساختمان اقدام شد. سرپرست دادسرای امور جنایی تهران ادامه داد: پس از این حادثه، 9 کارگروه شامل کارگروه‌های امور آتش‌سوزی و آتش‌نشانی، راه و ساختمان، بیمه، برق، الکترونیک و مخابرات، گاز و گازرسانی، موادمحترقه و منفجره (با توجه به شایعاتی که درباره انفجار عمدی ساختمان مطرح شده بود)، الکتروشیمی، پتروشیمی و فرآورده‌های شیمیایی، حوادث ناشی از کار و تأسیسات ساختمانی در قالب 29 نفر تشکیل شد. وی خاطرنشان کرد: این کارشناسان از همان ابتدای حادثه در محل حاضر شده و اقدامات فنی و نمونه‌برداری را آغاز کردند، بررسی‌ها حاکی از آن بود آتش‌سوزی در طبقه دهم از یکی از مغازه‌ها آغاز شده که به دلیل استفاده نادرست از هیتر، آتش‌سوزی آغاز و سپس به علت عدم کارآیی سیستم‌های موجود از جمله کپسول آتش‌نشانی و خاموش‌کننده‌ها، آتش به سایر قسمت‌ها نیز سرایت کرده و در نهایت منجر به تخریب ساختمان شده بود. شهریاری با اشاره به بازداشت صاحب مغازه و سه کارگر وی (مغازه‌ای که آتش‌سوزی از آن آغاز شد) در زمان تحقیقات، تصریح کرد: این افراد در نهایت با قرار وثیقه و پس از تکمیل تحقیقات آزاد شدند.

گزارش آتش
وی افزود: کارگروه بررسی حادثه پلاسکو در نهایت پس از تحقیقات گسترده، نظرات خود را در قالب سه هزار صفحه اعلام و با توجه به دلایل متعدد مقصران این حادثه شناسایی شدند همچنین مشخص شد این حادثه به هیچ عنوان عمدی نبوده و حریق به واسطه سهل‌انگاری به وقوع پیوسته که نتایج آزمایشات، این موضوع را تأیید می‌کند. معاون دادستان تهران متذکر شد: در تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان، 14 نهاد و شخص در این رابطه مقصر شناخته شدند که این نهادها و اشخاص عبارت‌اند از: بهره‌برداران پلاسکو (مغازه‌داران پلاسکو)، مالک ساختمان (بنیاد مستضعفان)، بیمه مرکزی، هیات مدیره و مدیرعامل ساختمان، وزارت کار و رفاه اجتماعی، اتاق اصناف و اتحادیه‌ها و مجامع امور صنفی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، سازمان پیشگیری و مدیرت بحران کشور، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران، شورای شهر تهران، شهرداری تهران، آتش‌نشانی تهران و متصرفین مغازه‌ای که آتش‌سوزی در آن آغاز شد. شهریاری با بیان اینکه این گزارشِ کارشناسی کاملا مبسوط، جامع و با رویکرد کاملا پیشگیرانه درباره حوادث مشابه احتمالی تدوین شده، یادآور شد: انتظار می‌رود با مکاتبات صورت گرفته با نهادها، اشخاص و مستندات ارائه شده، آمادگی بیشتری در جهت جلوگیری از بروز خسارات جانی، مالی و… صورت گیرد. وی تصریح کرد: پرونده در حال حاضر در مرحله ابلاغ نظریه کارشناسی به مقصران، خانواده 6 متوفی و شهدای آتش‌نشان قرار دارد همچنین یکی از سازمان‌هایی که در این حادثه مقصر شناخته شد، دیه 6 شهروندی که در این حادثه فوت کردند را قبل از مشخص شدن میزان تقصیر هر کدام از نهادها، پرداخت کرد، خانواده 16 شهید آتش‌نشان نیز اعلام کردند تا به حال هیچ مبلغی به عنوان دیه دریافت نکرده، از عاملان این حادثه شکایت داشته و از شکایتشان صرف‌نظر نکردند.
آرمان امروز
تهرام/7247/

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس