33 طرح ترافیک خبرنگاری لغو شد

33 طرح ترافیک خبرنگاری لغو شد


به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در این اطلاعیه آمده؛ در پیگیری واکنش‌های صورت‌گرفته به اقدام شهرداری پایتخت در انتشار عمومی فهرست دریافت‌کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری، مجوزهای صادرشده برای 33 نفر از افرادی که حائز شرایط دریافت طرح خبرنگاری نبوده‌اند، حذف شد.
در ادامه این اطلاعیه عنوان شده؛ بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص طرح ترافیک سال 1397، سهمیه محدود و مشخصی با تخفیف 90 درصد نسبت به عموم شهروندان به خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری تعلق گرفت که توزیع آن به سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری واگذار شد.
در اطلاعیه سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران آمده؛ پس از تهیه و تایید آیین‌نامه‌های مربوط، کار توزیع این سهمیه‌ها با فراخوان ثبت‌نام و بررسی مدارک انجام شد و نهایتا ششم تیرماه فهرست اسامی 2هزار و 240 نفر که مجوز طرح ترافیک با تعرفه خبرنگاری دریافت کرده بودند، بر روی سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر شد؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.
در ادامه این اطلاعیه تاکید شده؛ سازمان حمل ‌و نقل و ترافیک در همان زمان از عموم اصحاب رسانه دعوت کرد این گام مهم برای ایجاد شفافیت را با همراهی و نظارت خود تکمیل کنند و در صورتی ‌که خطایی در ارائه یا بررسی مدارک صورت گرفته و یا احیانا نام کسانی در بین دریافت‌کنندگان مجوزهای مذکور وجود دارد که فعالیتی در حوزه خبر، رسانه و مطبوعات ندارند، مستندات خود را برای بررسی ارسال کنند.
در اطلاعیه سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران خطاب به شهروندان و فعالان حوزه خبر و مطبوعات آمده؛ پس از گردآوری تمام واکنش‌ها و گزارش‌هایی که به انحاء مختلف به شهرداری یا اعضای شورای شهر منعکس شده بود، نهایتا تعداد کل افرادی که در خصوص آنان مطلبی مطرح‌شده بود، به 104 نفر رسید که جزییات مدارک ارسالی و اعتراضات وارده توسط کمیته‌ای که به این منظور تشکیل‌شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و پس از جمع‌بندی گزارش‌ها و ارائه نتایج بررسی‌های این کمیته به ریاست گروه فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، تصمیم به حذف مجوزهای صادرشده برای 33 نفر از این افراد گرفته شد که این تصمیم روز چهارشنبه گذشته (24 مردادماه) به‌ طور یکجا برای آنان در سامانه طرح ترافیک اعمال شد.
در این اطلاعیه عنوان شده که دلایل مختلفی مبنای حذف سهمیه طرح ترافیک این افراد قرار گرفت؛ از جمله اینکه برخی از آنان درخواست خود برای دریافت طرح خبرنگاری را پس گرفتند، تعدادی از آنان مدارک درستی ارائه نداده بودند و یا در موسسات رسانه‌ای در حوزه‌هایی غیر از کار خبر و تحریریه اشتغال داشتند و به هر صورت مشمول ضوابط دریافت طرح ترافیک خبرنگاری قرار نمی‌گرفتند.
بر اساس اعلام سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، با توجه به حساسیت‌ افکار عمومی در خصوص دریافت طرح توسط برخی افراد، مجوز 2 نفر از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی که به‌ عنوان مدیر مسئول روزنامه و طبق ضوابط طرح ترافیک دریافت کرده بودند، به درخواست آنان لغو شد.
این اطلاعیه می افزاید: مجوزهای طرح خبرنگاری برای تعدادی از فرزندان مقامات به درخواست خود آنان و یا به دلیل اینکه مشخص شد حائز شرایط نیستند، حذف ‌شده است.
سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در این اطلاعیه بیان کرده؛ هرچند به دلیل محدودیت‌ها، همان‌طور که قابل پیش‌بینی بود، امکان دادن مجوز به تمام خبرنگاران فراهم نشد اما می‌توان ادعا کرد که سهمیه تعیین‌شده تماما به دست خبرنگاران واقعی رسیده و حتی یک طرح خارج از ضوابط تعریف‌شده برای خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری داده نشده است.
در پایان اطلاعیه آمده؛ سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک از اینکه تصمیم جدی برای شفاف کردن لیست دریافت‌کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری با همه حواشی آن منجر به یک نظارت عمومی بر کار شهرداری تهران شد، استقبال می‌کند و عموم رسانه‌ها را به تداوم و تقویت نظارت بر عملکرد نهادهایی که منابع عمومی را در اختیار دارند، فرامی‌خواند که بی‌شک این نظارت، هرچند در بدو امر موجب دشواری‌هایی شود، نهایتا به کاهش رانت و تبعیض‌ و توزیع هرچه بیشتر منابع بر مبنای عدالت اجتماعی خواهد انجامید.
تهرام/9343/1735 / 1539

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس