500هزار واحد خالی از سکنه در تهران

500هزار واحد خالی از سکنه در تهران


هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

در این مطلب آمده است: بر اساس اعلام رئیس شورای شهر تهران، جمعیت شهر تهران حدود هشت میلیون است، اما این جمعیت نتوانسته در تهران سکنی گزیند.
در نتیجه شهرهای اقماری را برای سکونت خود انتخاب کرده‌ است.
آنچنان که جمعیت تهران با شهرهای اقماری نزدیک به 16 میلیون شده و پیش‌بینی می‌شود از 20 میلیون هم عبور کند.
این در حالی است که باید برای روند موجود فکر اساسی کرد، چرا که بی‌شک این مساله تبعاتی را برای تهران به‌دنبال دارد. شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران در این باره به «آرمان» می‌گوید: رشد سکونتگاه‌های شهر از سال 90 تا 92 در اطراف پایتخت اشتیاق و هیجان ساخت‌وساز را در تهران به وجود آورد، چرا که ارزش ‌افزوده یک مترمربع مسکن در تهران بیشتر از شهرهای دیگر است.
آنچنان که آمارها نشان می‌دهد در همان فاصله زمانی متوسط آمار سالانه صدور پروانه ساختمانی از 80 هزار واحد مسکونی به 200 هزار واحد مسکونی در سال رسید.
در نتیجه می‌بینید که نزدیک به 500 هزار واحد خالی از سکنه در تهران آن هم در مناطق برخوردار وجود دارد.
موج مهاجرت در تهران همچنان به قوت خود باقی است.
حال سوال اینجاست که چرا کلانشهرهای دیگر با وجود داشتن امکانات مثل تهران مهاجرپذیر نیستند؟
تهران پایتخت و اولین کلانشهر کشور است.
در نتیجه تجمیع امکانات رفاهی، کسب و کار، علم و دانش و… به نوعی در تهران متمرکز شده است.
از سوی دیگر، پایتخت از حیث سیاسی، اجتماعی و به ویژه اقتصادی همواره مورد توجه همگان بوده است.
آنچنان که جذابیت‌هایی از دیرباز نظر مردم را از شهرهای دیگر به تهران جذب کرده، به‌طوری که تهران قلب تپنده اقتصاد کشور است.
هر چند که از حیث تاریخی و گردشگری استان‌های دیگری بیشتر از تهران معرفی شده‌اند، اما به‌طور سنتی اگر توجه کنید از گذشته‌های دور هم در سفرها مردم تهران را به عنوان پایتخت به‌دلیل جذابیت‌ سازه‌ای و از همه مهم‌تر وسعت آن انتخاب می‌کردند.
این در حالی است که سطح کسب و کار در شهرهای کوچک پایین است، اما در تهران به دلیل گستردگی حتی کارگری هم برای دانشجویان و دانش‌آموختگان شغل پذیرفته شده است.
آنچنان که دانش‌آموختگان نمی‌توانند در شهر خودشان به نوعی به کسب‌وکارهای سطح پایین تن دهند.
همچنین دستفروشی در تهران گسترش دارد. گرچه در شهرهای دیگر هم است، اما به اندازه تهران زیاد نیست.
از سوی دیگر، وقتی شرایط اقتصادی سخت است؛ می‌بینیم که تعداد مسافربرهای شخصی با پلاک شهرستان‌ها در تهران زیاد می‌شوند، چرا که بازار سرمایه در تهران متمرکز است.
آنچنان که تهران برای حفظ ارزش‌افزوده و سرمایه شهروندان به نوعی می‌تواند محل امنی باشد.
یکی از علل مهاجرت هم علاوه بر تجمیع ثروت فرصت‌های شغلی است.
این در حالی است که مراکز معتبر و مهم علمی و پژوهشی و تحصیلات تکمیلی در تهران هستند.
در نتیجه می‌بینیم که دانشجویان همچون گذشته وقتی به مراکز علمی و آموزشی برای تحصیلات عالی به تهران می‌آیند، به استان‌ها و شهرهای خودشان برنمی‌گردند.
به دلیل اینکه برای استفاده از بازار اشتغال دچار مشکلات جدی می‌شوند، اما باز این فرصت در تهران مهیاست.
آنچنان که حتی اشتغال الکترونیکی و جدید همچون استارت‌آ‌پ‌ها در تهران بازار گسترده‌ای دارد.
علاوه بر این قدرت، دفاتر احزاب و حوزه فرهنگی و هنری کشور در تهران متمرکز است و با معضل توزیع ناعادلانه روبه‌رو هستیم.
با این وجود، تهران به عنوان پایتخت کشور با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم می‌کند، اما باید گفت که اولویت اول حل بحران‌های اجتماعی با تهران است.
برای مثال قطع برق و گاز در تهران نمی‌تواند طولانی‌ مدت باشد.
به رغم اینکه در برنامه پنج ساله توسعه سعی شد؛ توزیع عادلانه ثروت، آمایش سرزمین و توسعه استان‌ها، شهرستان‌ها و شهرها با توجه به ظرفیت‌شان اتفاق بیفتد؛ اما این امر میسر نشد.
در نتیجه دیدیم که مهاجرت مردم به پایتخت افزایش یافت، به‌طوری که در سال 95 نسبت مهاجرت در کشور 15 درصد کاهش پیدا کرد، اما این کاهش در تهران تنها سه درصد بود.
در واقع می‌توانیم بگوییم که از دیدگاه کارشناس جامعه‌شناسی و جمعیت‌شناسی جذابیت کلانشهر تهران در درجه اول بازار اشتغال گسترده است.
آنچنان که معمولا در همه جای دنیا اصلی‌ترین بازار اشتغال، ارزش‌افزوده و تولید اقتصاد در کلانشهرها به وجود می‌آید، اما در تهران رانت‌هایی در اقتصاد کشور ایجاد شد که با توجه به تجمیع و تمرکز قدرت مهاجرت بی‌رویه به تهران را رقم زد.
این در حالی است که در دنیا کلانشهرها بازار اشتغال گسترده، الگوی شهرنشینی، تجمیع ارزش ‌افزوده و تولید اقتصاد مولد دارند.
بنابراین تمرکز جمعیت در کلانشهرها مقوله ناخوشایندی نیست، اما شاهد هستیم که تجمیع جمعیت در تهران و شهرهای بزرگ با توجه به مواردی که برشمردم، به ویژه به علت نوسانات اقتصادی در زمان رکود اقتصاد برای حفظ ارزش سرمایه رخ می‌دهد، به نوعی که شهرهای بزرگ از جمله پایتخت پناهگاه سرمایه و نیروی انسانی می‌شود.
یکی از شاخص‌های مهم در اطراف شهر تهران ساخت‌وسازهای مسکن مهر بود که بدون لحاظ خدمات و امکانات شغلی و شهری به وجود آمد.
این در حالی است که قطعا تولید مسکن انبوه به مساله افزایش مهاجرت دامن می‌زند…
بله همین طور است. وقتی شیب مهاجرت به تهران تند می‌شود، سکونتگاه‌های شهری رشد بیشتری می‌یابند.
آنچنان که رشد این سکونتگاه‌ها از سال 90 تا 92 در اطراف پایتخت اشتیاق و هیجان ساخت ‌و ساز را در تهران به‌وجود آورد، چرا که ارزش افزوده یک مترمربع مسکن در تهران بیشتر از شهرهای دیگر است.
آنچنان که آمارها نشان می‌دهد در همان فاصله زمانی متوسط آمار سالانه صدور پروانه ساختمانی از 80 هزار واحد مسکونی به 200 هزار واحد مسکونی در سال رسید.
در نتیجه می‌بینید که نزدیک به 500 هزار واحد خالی از سکنه مسکونی در تهران آن هم در مناطق برخوردار وجود دارد. آنچنان که این مساله موجب افزایش پدیده مهاجرت شده است.
به‌گونه‌ای که مردم اشتیاق به شهرهای اقماری پیدا کردند.
به بیان دیگر در ابتدا مردم به شهرهای اقماری مهاجرت می‌کنند و بعد از سکونت در آنجاها به تدریج به شهر تهران منتقل می‌شوند.
اکنون ما می‌بینیم که نمی‌توانیم برای حل مشکل مهاجرت مردم به تهران شهرهای اقماری را به نوعی با امکانات و خدمات تجهیز کنیم.
امکان دارد که مهاجران برای دستیابی به امکانات بیشتر از شهرهای اقماری راهی تهران شوند.
از دیدگاه شما چگونه باید به کنترل این مساله پرداخت؟
اگر بخواهیم جمعیت را در شهرهای اقماری کنترل کنیم، باید به تجهیز شهرهای اقماری بپردازیم و خدمات رفاهی را برای ساکنان آنها ایجاد کنیم.
از سوی دیگر، همان‌طور که گفتید امکان دارد که مهاجران از شهرهای اقماری باز هم به تهران بیایند.
ضمن اینکه به نظر کارشناسان علاوه‌بر مسائل مطرح شده بحث‌های محیط‌ زیست اعم از خشکسالی و بی‌آبی هم یکی از علل نوظهور است که شیب مهاجرت به تهران را تند کرده است.
در این راستا اگر قرار باشد که بدون شعارزدگی و به جد کار اساسی انجام دهیم، باید بحث آمایش سرزمین در دستور کار حکومت قرار گیرد.
آنچنان که تصمیماتی برای بروز مهاجرت معکوس گرفته شد، اما این اتفاق در دولت نهم و دهم نیفتاد، چرا که باید عدالت فضایی و سیاست‌های آمایش سرزمینی به جد مورد توجه قرار می‌گرفت و اجرا می‌شد.
روزنامه آرمان
1735

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس