600 هزار تن محصولات گلخانه ای در استان تهران تولید می شود

600 هزار تن محصولات گلخانه ای در استان تهران تولید می شود


کریم ذوالفقاری عصر چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: 30 درصد تمام گلخانه‌های کشور در استان تهران است و این استان سالیانه 600 هزار تن محصول گلخانه ای تولید می کند و همچنین یک سوم گل شاخه‌بریده تولیدی کشور در استان تهران تولید می شود.
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی فرصت مناسبی برای صادرات به‌وجود آمده که باید از آن به‌درستی استفاده شود اظهار داشت: محصول تولیدی فضای باز قابلیت بالایی برای رقابت در بازار صادرات ندارد؛ درحالی که تقریبا تمام محصولات گلخانه‌ای را می‌توان با بسته‌بندی مناسب و فرم دار صادر کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران ادامه داد: درشرایط فعلی و با بالا رفتن نرخ ارز هزینه واردات هر کیلوگرم گندم از 700 تومان به 5 هزار تومان رسیده و نقش تولیدات و صادرات در این شرایط معنا پیدا می کند.
وی با بیان اینکه چشم امید بیشتر تولیدکنندگان کشور به پایتخت است، تصریح کرد: فضای امروز نسبت به 6 ماه قبل متفاوت تر است؛ تولید و صادرات محصولات کشاورزی صرفه بیشتری دارد و دستمزدها و نیروی انسانی امروزه تقریبا مجانی است.
به گفته ذولفقاری، تولیدات بخش کشاورزی باید صادرات ‌محور باشد و در شرایط فعلی فرصت مناسبی برای صادرات به‌وجود آمده که باید از آن به‌درستی استفاده شود.
وی با بیان اینکه تولیدکنندگان با زحمت به تولید می پردازند و صادرکنندگان محصولات کشاورزی با ریسک بالا محصولات خود را صادر می‌کنند، تاکید کرد: شرایط خاصی در اقتصاد کشور پیش آمده که خیلی از کشورهای دنیا به ‌عمد ارزش پول خود را پایین نگه می دارند تا بتوانند صادرات بیشتری داشته باشند.
به گفته ذوالفقاری در شرایط فعلی به طور مثال کشور چین برای رقابت در بازار بین المللی ارزش پول خود را کاهش داد تا بتواند مزیت صادراتی برای تولید کنندگان خود ایجاد کند.
استان تهران حدود 200 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که با توجه به کمبود آب این استان تجهیز گلخانه و مجهز کردن اراضی به سیستم نوین آبیاری را در دستور کار قرار داده است.
تهرام/7243//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس