آب چشمه علی در بالاترین حد قرار دارد

آب چشمه علی در بالاترین حد قرار دارد


به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا، روابط عمومی و بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) اعلام کرد که مقدار آب‌دهی چشمه ‌علی طی چهار ماه گذشته از 20 لیتر درثانیه به بیش از70 لیتر در ثانیه افزایش ‌یافته و وضعیت این چشمه از نظر آب‌دهی کاملاً عادی است.
در این گزارش آمده، برخلاف اطلاعات نادرست و تبلیغات منفی درباره وضعیت آب چشمه ‌علی که در برخی از رسانه‌ها منتشر شده ؛ لازم است توضیحاتی را در خصوص آخرین وضعیت این چشمه ارایه نماییم:
نمودار هیدروگراف آب‌دهی نشان می‌دهد رفتار هیدرودینامیکی چشمه ‌علی طی چندماه گذشته عادی شده است اما با توجه به انجام آخرین مرحله عملیات عمرانی در روزهای آینده، احتمال کاهش موقت آب‌دهی به‌دلیل آخرین عملیات عمرانی به مدت محدودی وجود دارد که البته پس از این مدت وضعیت چشمه به حالت عادی برگشته و جای نگرانی نیست.
چشمه‌ علی از نظر زمین‌شناسی یک چشمه گسله وکارستی است که همانند بسیاری از منابع آبی و چشمه‌های فلات ایران، مقدار آب‌دهی آن در فصول مختلف متفاوت و به مقدار بارش سالانه بسیار وابسته است.
همچنین بررسی نمودار هیدروگرافی سال گذشته این چشمه نشانگر همین موضوع است به‌طوری که کمترین مقدار دبی معمولاً در انتهای تابستان و بیشترین مقدار آب‌دهی در انتهای زمستان و ابتدای بهار رخ داده است؛ از این رو مقدار آب‌دهی چشمه در سال آبی جاری نیز از همین روند تبعیت کرده است، به‌طوری که مقدار آب‌دهی چشمه طی چهار ماه گذشته از 20 لیتردر ثانیه به بیش از 70 لیتر در ثانیه افزایش ‌یافته است.
به گزارش ایرنا، «چشمه‌علی» یکی از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهرری به شمار می‌رود که در جنوب پایتخت و شمال شهرری، منطقه 20 شهرداری تهران قرار دارد، این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده است.
این چشمه‌ از میان صخره‌ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است.
نام باستانی این چشمه سورینی بوده است که احتمالاً منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشکانیان و ساسانیان است.
در گذشته فرش فروش‌ها و مردم تهران، قالیها و قالیچه های خود را با این عقیده که در آب این چشمه خاصیتی است که فرش را خوب تمیز و رنگ روشن‌تر و پر جلاتر می‌سازد، در آب چشمه‌علی می‌شستند.
تهرام/7243/

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس