آیا باید منتظر سقوط دیگر چنارهای ولی عصر(عج) هم بود؟

آیا باید منتظر سقوط دیگر چنارهای ولی عصر(عج) هم بود؟


محل سقوط این درخت کهنسال پایین تر از میدان ولیعصر(عج) و بالاتر از چهارراه طالقانی بود.
رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه 6 تهران درباره درختی که دیروز سقوط کرد گفت: این چنار درختی با بُن(قطر) بالای 150 بود که با بادی مختصر خود به خود سقوط کرد.
«محسن مجدآبادی» روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره علت این سقوط و نیز در پاسخ به این پرسش که چرا تمهیدات لازم برای جلوگیری از چنین حوادثی انجام نمی شود؟ تصریح کرد: شکل ظاهری این درخت به گونه ای نبود که بتوان پوسیدگی آن را تشخیص داد در غیر این صورت حتما نسبت به جابه جایی آن اقدام می شد.
وی در ادامه با بیان اینکه دخل و تصرف انسانی نیز موجب آسیب دیدن ریشه درخت می شود گفت: درختان پوسیده و خشک شناسایی می شوند اما وضعیت ظاهری درختی که روز گذشته سقوط کرد به گونه ای نبود که امکان تشخیص این امر وجود داشته باشد.
مجدآبادی با بیان اینکه خیابان ولی عصر (عج) قدمت بیش از 90 ساله دارد اظهارداشت: برخی فعالیت های عمرانی در آن، آلودگی آب و هوا و دخل و تصرف های کسبه و مردم طی چندسال اخیر موجب خرابی و برخی آسیب ها به درختان موجود در آن شده است.
وی افزود: طی دو سال گذشته با کمک سازمان بوستان ها و نیز تحقیق روی درختان خیابان ولیعصر کمیته صیانت از این درختان تشکیل و جلسات آن به صورت ماهانه با حضور دانش آموخته های فضای سبز دانشگاه های معتبر، متخصصان این حوزه، معاونان شهردار و روسای بوستان ها برگزار شد.
رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه 6 تهران گفت: در جریان این جلسات مقرر شد برای رسیدگی بهتر به درختان، طراحی پیاده راه و لوله کشی های آبی اصلاح شود که بخشی از این اقدامات انجام گرفته و بخش دیگر در حال اجراست.
مجدآبادی اضافه کرد: همچنین به دلیل آنکه چهار منطقه شهرداری در محدوده خیابان ولی عصر (عج) قرار دارند مقرر شد پیمانکاری مجزا برای درختان این خیابان در نظر گرفته شود.
به گفته وی در نتیجه واکاوی ها زمستان سال گذشته تصمیم گرفته شد با همکاری سازمان بوستان ها و فضای سبز 550اصله درخت در محور خیابان ولی عصر(عج) در محدوده منطقه 6 کاشته شود که تاکنون کاشت 450 درخت انجام شده است.
رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه 6 افزود: به دنبال این تصمیم درختان خشک و پوسیده بالاتر از محدوده خیابان مطهری شناسایی و برداشت شدند.
وی ادامه داد: همچنین پس از حفر چاله و تعویض خاک در این محدوده به جای آنها در این درختان با بن بالای 50 کاشته و مقرر شد این مهم پس از سال جدید در محور مطهری به پایین نیز انجام شود.
رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه 6 در ادامه گفت: اسفند سال گذشته به جای حذف درختان خشک با همکاری هنرمندان کار خراطی روی سه درخت انجام و با این اقدام ضمن حفظ امنیت شهروندان، درختان خشک به کارهای چوبی و خلاقانه تبدیل شدند.
وی افزود: در حال مذاکره با خانه هنرمندان نیز هستیم تا ایده های آنها در این زمینه را دریافت کنیم.
به گزارش ایرنا خیابان ولی عصر(عج) به طول بیش از 17 کیلومتر طولانی ترین خیابان شهر تهران و خاورمیانه، از میدان راه آهن در جنوب تهران آغاز و به میدان تجریش در شمال شهر ختم می شود.
این خیابان در دوره پهلوی اول و با عنوان جاده مخصوص پهلوی احداث شد که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران نام این خیابان از پهلوی به ولی عصر(عج) تغییر یافت.
این خیابان طولانی که به چنارهای سربه آسمان کشیده اش شهرت دارد سال 1390 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.
در حالی که در دانشنامه ویکی پدیا آمده سال ۱۳۱۸ خورشیدی سراسر این خیابان و از دو سو با ۶۰ هزار درخت چنار پوشیده شده‌ بود که اینک تنها بیش از هشت هزار چنار در آن باقی مانده است، شهردار تهران اسفندماه سال گذشته در مراسم احیای یکهزار و 100 درخت چنار این خیابان که با کاشت 40 اصله درخت همراه بود گفت: تعداد چنارهای این خیابان ابتدا ۱۸ هزار اصله بود که امروز به ۱۵ هزار اصله رسیده است.
پیروز حناچی همچنین 11 دیماه سال گذشته اعلام کرده بود که مستندات ثبت جهانی خیابان ولیعصر(عج) جمع آوری و تلاش ها برای آن جریان دارد.

گزارش از عاطفه نژادسالاری
تهرام/9353/ 1008

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس