استاد دانشگاه تهران: روان شناسی بومی کشور در خطر است

استاد دانشگاه تهران: روان شناسی بومی کشور در خطر است


به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر رضا پورحسین عصر دوشنبه در آیین اهدای نهمین جایزه علمی دکتر علی محمد کاردان استاد فقید روان شناسی و نکوداشت دکتر محمود منصور استاد برجسته روان شناسی در محل فرهنگسرای ارسباران اظهارداشت: روان شناسی بومی ادامه نهضت ترجمه است که این نهضت، زمانی بسیار خوب بود.
به گفته وی اقدام دکتر کاردان برای انتقال رشته روان شناسی اجتماعی به کشور لازم بود اما اکنون با برپایی مبانی روان شناسی اجتماعی باید کار حرفه ای در این جامعه انجام داد.
این استاد دانشگاه گفت: با تاسی به روش علمی استادانی همچون کاردان، منصور و بزرگان دیگر، می توان روان شناسی بومی را بازیافت.
پورحسین افزود: متاسفانه در زمانه ای زندگی می کنیم که دغدغه علم داشتن مقداری از سکه افتاده است؛ تکثیر علم و مقاله نویسی، IsIپرستی و انتقال دانش و یافته، خود را به معنای تولید علم جا می زند.
عضو هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران اظهارداشت: بزرگان ما روش انتقال را به ما آموختند اما امروز در اسارت توصیف علمی هستیم و از تبیین و تحلیل خیلی خبری نیست.
وی اضافه کرد: به عنوان مثال ما در روان شناسی هستیم بدون اینکه بدانیم مبنای روان شناسی بومی ما انسان شناسی است یا اینکه بدانیم قائل به انسان شناسی الهی هستیم.
این استاد روانشناسی افزود: شاید گاهی به روان شناسی حمله می کنیم که مبتنی بر انسان شناسی الهی باشد و ما با انگ غیرعلمی زدن، فضا را در این حوزه به گونه ای ایجاد می کنیم که فردی صحبت از مبانی، تحلیل و تبیین روان شناسی نکند.
پورحسین با اشاره به سخنان دکتر منصور مبنی بر اینکه «روان شناسی برای غلبه بر میدان شناخت ابتدا از هوشیاری سود جسته و سپس به سوی رفتار روی آورده و تا رسیدن به نگاهی فراتر همچنان در اسارت توصیف باقی مانده و به نیاز تبیین کمتر پاسخ داده» گفت: براساس این سخنان احساس می کنم روان شناسی در ایران به سمت روانشناسی کمتر تحلیلی و غیرمبتنی بر مبانی انسان شناسی حرکت می کند.
عضو هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، روان شناسی امروز ایران را کلینیک محور و انفرادی دانست و اظهارداشت: امثال بنده در کلینیک حضور داریم و گویی در جامعه ای زندگی می کنیم که می تواند هر جامعه ای باشد.
وی افزود: نمونه آن شرایط در حادثه سیل است؛ جایگاه و حضور روان شناسی و مشاوره در کجاست و ما چقدر می توانیم از این حضور به جامعه بهره بدهیم؛ به عبارتی روان شناسی ما، روان شناسی اینجایی نشده است.
پورحسین گفت: دکتر منصور معتقد بود روان شناسی وارداتی است و این علم باید راه خودش را طی کند تا بتواند به علمی بومی و بعد صادراتی تبدیل شود، ما تقریبا چنین رویکردی نداریم و اگر داشته باشیم، حرکت ها جسته و گریخته و تدوین نشده است، مگر اینکه نسل نو، بتواند شاخه ای از روان شناسی که مبتنی بر ویژگی های بوم شناختی کشور با عنوان «روان شناسی ایرانی» باشد را نشان بدهد.

**بیش از 200هزار دانشجو و فارغ التحصیل روان شناسی و مشاوره
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره نیز در این آیین با ارائه گزارشی از وضعیت روان شناسی کشور اظهارداشت: با توجه به زحمات اساتید برجسته روان شناسی و مشاوره همچون دکتر علی محمد کاردان و دکتر محمود منصور امروز این حوزه نسبت به دهه 70 بسیار متفاوت است.
دکتر محمد حاتمی با اشاره به وجود بیش از 200 هزار دانشجو و فارغ التحصیل روان شناسی و مشاوره در کشور گفت: امروز بسیاری از دانشجویان رشته های مهندسی و پزشکی انصراف داده اند و در رشته روان شناسی و مشاوره تحصیل می کنند و انتخاب رتبه های اول تا دهم علوم انسانی رشته روان شناسی و مشاوره است.
وی افزود: امروزه مقالات و کتب بسیاری در حوزه روان شناسی و مشاوره منتشر شده و مراجعه به روان شناس و مشاوره برای حل مشکلات خانواده، کودکان و نوجوانان به فرهنگ تبدیل شده و نگرش مردم به این حوزه تغییر کرده است.
حاتمی با اشاره به جایگاه برجسته سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در منطقه اظهارداشت: ضمن برگزاری همایش هایی برای ترویج اندیشه های اساتید، کیفیت بخشی در حوزه روان شناسی و مشاوره را به عنوان نظام حرفه ای در سلامت کشور مدنظر قرار خواهیم داد.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره گفت: با توجه به نیاز امروز مردم به مشاوره، متاسفانه افرادی که تحصیلات روان شناسی ندارد، خود را به عنوان روان شناس و مشاور معرفی و مخاطبان بسیاری را جذب می کنند.
وی تاکید کرد: سازمان نظام روان شناسی و مشاوره برای مقابله با این افراد ضمن حفاظت از نظام روان شناسی، به افراد نااهل اجازه نخواهد داد که وارد این حوزه شوند و آنها را از این رشته حذف می کنیم.
حاتمی، برگزاری آیین نکوداشت برای بزرگان روان شناسی و مشاوره و اهدای نشان به آنان، ایجاد خانه روان شناسان و مشاوران و موزه روان شناسی و مشاوره برای آشنایی دانشجویان و علاقه مندان به این حوزه و درنظر گرفتن تسهیلات برای مشاوران و روان شناسان را از برنامه ها و طرح های سازمان نظام روان شناسی عنوان کرد.
همچنین در این آیین دکتر شهلا پاکدامن عضو هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر محمدعلی بشارت عضو هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران درباره ویژگی های شخصیتی و دیدگاه علمی دکتر منصور سخن گفتند.
آیین اهدای نهمین جایزه علمی دکتر علی محمد کاردان استاد فقید روان شناسی و نکوداشت دکتر محمود منصور استاد برجسته روان شناسی عصر دوشنبه با حضور دکتر غلامعلی افروز استاد ممتاز دانشگاه تهران و دبیر جایزه علمی استاد دکتر علی محمد کاردان، دکتر رضا داروی اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و دکترغلامرضا اعوانی استاد پیشکسوت فلسفه، احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از اساتید روان شناسی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
تهرام/7245/ 1008

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس