بارش های باران تالاب بند علیخان ورامین را احیا کرد

بارش های باران تالاب بند علیخان ورامین را احیا کرد


به گزارش عصر شنبه ایرنا از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، کیومرث کلانتری در حاشیه این بازدید در خصوص وضعیت فعلی تالاب فصلی بندعلیخان گفت: منبع اصلی تالاب بندعلیخان رودخانه شور است و بر اساس توافق صورت گرفته حدود 40 درصد آورد این رودخانه باید به این تالاب اختصاص یابد.
وی ادامه داد: بر اساس قانون، وزارت نیرو موظف به تامین حقابه تالاب هاست و امیدواریم باتوجه به اینکه امسال سال پربارشی است بتوانیم حقابه این تالاب را نهایی کنیم و در سنوات آینده هم این حقابه تامین شود.
تالاب بند علیخان در 35 کیلومتری جنوب شهرستان ورامین قرار دارد.
کلانتری با بیان اینکه تالاب بندعلیخان حائلی بین کویر و پایتخت است که هم می تواند هم فرصت و هم تهدید باشد، اظهار داشت: این تالاب می تواند زیستگاه بسیار ارزشمندی برای پرندگان مهاجر و به عنوان یک سایت گردشگری طبیعی در کنار پایتخت باشد، در صورتی که وزارت نیرو نتواند حقابه این تالاب را تامین کند به یک زیستگاه خشک و دارای پتانسیل گرد و غبار تبدیل می شود که این یک تهدید است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران به جایگاه و منزلت ویژه تالاب ها بر اساس قوانین جمهوری اسلامی و بین المللی اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه وسعت این تالاب زیاد است و در بخش جنوبی هم به دریاچه نمک متصل است، سعی داریم مطالعاتی را در خصوص پتانسیل ذخیره آب این تالاب در قسمت های شمالی انجام دهیم تا بتوانیم بخش هایی از این تالاب فصلی را زنده نگه داریم و در زمان پر بارش هم به صورت پلکانی به فازهای بعدی این تالاب آب اختصاص داده شود.
وی ادامه داد: مجموعه تالابهایی که بصورت خطی از حواشی خلیج فارس تا تالاب های فارس و بعد هم در فلات مرکزی ایران تا شمال وجود دارد مسیر شمال به جنوب و بالعکس مهاجرت پرندگان بوده و به نوعی فرودگاه امن و زیستگاهی با ارزش است که خدمات بسیار شایانی می تواند به کاربری های جانبی داشته باشد.
کلانتری با اشاره به اینکه تالاب ها معمولا جزء اکوسیستم های مظلوم طبیعت هستند، گفت: تالابها دارای کارکردهای ارزشمندی بوده ولی متاسفانه نتوانستیم از کارکردها و اهمیت تالاب ها چه در زمینه تقویت سفره آبهای زیرزمینی و چه در زمینه تقویت تنوع گیاهی و جانوری بهره مند شویم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه امیدواریم بتوانیم هم از تالاب ها و هم ظرفیت های موجود بهره برداری اصولی داشته باشیم و هم بتوانیم آن را حفظ کنیم، افزود: سیاست سازمان حفاظت محیط زیست حفظ بدون بهره برداری نیست و امسال هم اولویت اول این سازمان در کل کشور حفظ زیستگاههای طبیعی تحت عنوان مناطق چهارگانه که سهم آیندگان است، می باشد.
کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مساحت منطقه کویر 250 هزار هکتار می باشد که حدود 100 هزار هکتار آن فاقد پوشش گیاهی بوده و بصورت تپه ماهوری است، افزود: از 150 هزار هکتار باقیمانده که دارای پوشش گیاهی بوده و حفاظت شده است، حدود یک پنجم آن جزء مناطق امن بوده و باید تنوع گیاهی و جانوری و حیات وحش آن حفظ شود.
وی با بیان اینکه در مابقی این منطقه با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی استان حدود 27 هزار واحد دامی دارای پروانه چراست که در 2 بازه زمانی 45 روزه در بهار و پاییز دام ها تعلیف خواهند داشت، گفت: با توجه به بارشهای سال جاری ، مرتع این منطقه غنی بوده و تاکید به دامداران این است که به توصیه های محیط بانان در ورود و خروج به موقع از منطقه توجه کنند.
کلانتری ادامه داد: ارزش مرتع به وجود پوشش گیاهی است و اگر دام خارج از ظرفیت وارد مرتع کنیم قطعا شاهد تخریب محیط زیست خواهیم بود که قابل جبران هم نیست.
تالاب بند علیخان در 35کیلومتری جنوب شهرستان ورامین قرار دارد.
تهرام/8138//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس