تولیدکنندگان: به ما اعتماد کنید

تولیدکنندگان: به ما اعتماد کنید


به گزارش ایرنا، نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان تهران روز یکشنبه در حالی برگزار شد که به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در قالب این نشست ها از سال 94 تاکنون مشکل پنج هزار واحد تولیدی بررسی شده است.
یدالله صادقی این را نیز اضافه کرد که 52 درصد مشکلات واحدهای تولیدی مراجعه کننده به ستاد و کمیته تسهیل مربوط به مسائل بانکی، حدود 20 درصد در مورد مباحث مالیاتی، 18 درصد مربوط به سازمان تامین اجتماعی و 10 درصد نیز موارد متفرقه بوده است.
وی افزود: مشکلات اجتماعی اغلب از مباحث اقتصادی نشات می گیرد و از همین رو پرداختن به مسائل اقتصادی اهمیت مضاعفی دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: صدای بخش خصوصی به مجلس شورای اسلامی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده منتقل شده تا در تصمیم گیری برای اصلاح لایحه مالیات بر ارزش افزوده، دریافت این مبلغ از مصرف کننده به عنوان حلقه آخر لحاظ شود.
وی خاطرنشان کرد: با همه اقدامات اذعان داریم که تولید در بخش صنعت، کشاورزی و حتی خدمات با مشکلاتی مواجه است و متاسفانه نوسان های ارزی امسال هم مزید بر علت شد.
صادقی ادامه داد: نمی خواهیم احساساتی شویم اما وضعیت تولید خوب نیست؛ اگر این جلسه را تشکیل دادیم برای آن است که خواستیم صدای تولیدکنندگان را بدون واسطه دریافت و تمامی امکانات را برای حفظ اشتغال موجود بسیج کنیم.

** قیمت را عرضه و تقاضا تعیین کند
شاهرخ ظهیری مسئول واحد تولیدی صنایع غذایی نیز در این جلسه گفت: صنایع غذایی ایران اکنون از ابعاد مختلف توانایی تامین نیازهای داخلی و ورود به بازار جهانی را دارد و اگر به طور جدی مشکلات این صنایع دنبال نشود، نمی تواند به روند کنونی فعالیت خود ادامه دهد.
وی مشکلات در درجه نخست مربوط به «قیمت گذاری های دستوری» خواند و مدعی شد: در دنیا قیمت ها براساس عرضه و تقاضا و رقابت در بازار تعیین می شود که در ایران آن را لحاظ نمی کنیم.
ظهیری با طرح این جمله که «سازمان حمایت از مصرف کنندگان نیز تاکنون هیچ حمایتی از این نظر – از صنایع غذایی- نداشته است» دومین مشکل را مالیات بر ارزش افزوده خواند.

**تولیدکننده با «خونریزی نقدینگی» مواجه است
رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی ایران نیز در ادامه این جلسه گفت: با وجود تعریف مناسبات قانونی در اقتصاد برای تولید، شبکه حمل و نقل و دولت، میزان بازگشت سرمایه تولیدکننده کمتر از سرمایه گذاری انجام شده است.
باکری با بیان اینکه مقررات حوزه تولید و توزیع، تولیدکننده را با «خونریزی نقدینگی» مواجه کرده تصریح کرد: موضوع تامین نقدینگی طی 40 سال گذشته پایان نیافته و این نشانه وجود یک ساختار مساله دار است.
وی با تاکید بر اینکه باید گروهی مشکل ریزش مستمر سرمایه تولیدکننده را بررسی کنند، تغییر در مناسبات بانکی با بخش تولید را خواستار شد.
دبیر انجمن صنایع لبنی ایران با بیان اینکه پرداخت مداوم تسهیلات به بخش تولید به حل مشکل منتهی نمی شود تصریح کرد: اگر قوانین پولی اصلاح شود، بسیاری از مشکلات تولید نیز حل خواهد شد.

**مواد اولیه گران شده
سید احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران استان تهران و ایران نیز سخنانش را اینطور شروع کرد که «آیا می دانید اگر گاو (دام) در دنیا نبود چه می شد؟» ادامه داد: بخش کشاورزی حساس ترین بخش اقتصادی کشور قلمداد می شود؛ این بخش حتی با تغییرات جوی خسارت می بیند زیرا ماشین تولید آن موجود زنده ای به نام دام است.
به گفته وی مواد اولیه در تمام بخش های تولید گران شده است در حالی که مسئولان دولتی تاکید دارند تولیدکنندگان با همان قیمت های سابق محصول را تولید و عرضه کنند در غیر این صورت آنان را به گران فروشی محکوم می کنند.
رئیس انجمن صنفی گاوداران استان تهران گفت: واحدهای تولیدی حوزه کشاورزی زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می کنند اما در زمان قیمت گذاری با وزارتخانه های دیگر روبه رو می شوند.
وی با بیان اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده را از آلمان گرفته ایم اما خلاف آن عمل کرده ایم افزود: وام دادن راه درمان مسائل حوزه تولید نیست و مشکلات را بیشتر و با قوانین موجود به بهانه حمایت از مصرف کننده در نهایت هر دو مصرف کننده و تولیدکننده را متضرر می کند.

**کاهش 70 درصدی تولید قطعه سازان خودرو
محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن قطعه سازی تهران و کشور نیز در این جلسه گفت: طی آذر امسال میزان تولید قطعه سازان نسبت به آذر پارسال 70 درصد کاهش یافته است.
وی افزود: در استان تهران علاوه بر کاهش 37 درصدی تولید و تعدیل نیروها در 269 واحد قطعه سازی، با تعطیلی برخی از این واحدها هم مواجه هستیم.
نجفی منش مدعی بود که علت اصلی این وضعیت «قیمت گذاری دستوری» است که برای صنعت خودرو اعمال کرده اند و تاکید داشت که بگوید: این باعث شده از ابتدای امسال تاکنون صنعت خودروسازی کشور هفت هزار و 500 میلیارد تومان ضرر کند.

** بروکراسی سختی وجود دارد
مهدی پورقاضی رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز در ادامه این جلسه گفت: اوضاع خوب نیست و بروکرساسی سختی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: باید به سیاست های اقتصاد بین المللی و اقتصاد آزاد بازگشت و متوجه بود که این سیاست ها و تصمیم های مدام در حال تغییر، نبود سیاست های روشن و ارتباطات نامناسب کشور را به اینجا کشانده است.
پوقاضی یادآورشد: اکنون هیچ راهی برای مدیریت وضعیت کنونی غیر از اینکه دولت سیاست های اقتصادی روشنی در پیش گیرد نداریم.

** سیاست غلط زمینه ساز تولید زیرزمینی
ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک تهران و مسئول کمیسیون پوشاک اتاق اصناف ایران نیز در ادامه گفت: سال هاست مشکلات مطرح شده کنونی تکرار می شود اما هیچ اثری در تغییر سیاست ها و بهبود وضعیت رخ نداده است.
وی اضافه کرد: در تهران برای یک مساله اقتصادی چندین حوزه مدیریتی وجود دارد در حالی که برای حل آن یک مدیریت واحد وجود ندارد و هر سازمانی هم به دنبال منافع خود است.
شیرازی با بیان اینکه صنعت پوشاک در بخش تولید و خدمات اشتغال بالایی دارد گفت: تحمیل هزینه بالای تامین اجتماعی به شکل گیری تولید زیرزمینی و فعالیت های مخفی منجر خواهد شد.

** حفظ اشتغال موجود سیاست راهبردی دولت است
استاندار تهران نیز در پایان جلسه اعلام کرد: هر کشوری که در شرایط کنونی ایران قرار داشته حفظ و صیانت از اشتغال موجود را به عنوان سیاست راهبردی در پیش گرفته است.
انوشیروان محسنی بندپی تولید و اشتغال را امر مقدسی خواند و افزود: شعار منتخب رهبر معظم انقلاب برای سال 97 نیز دقیقا بر این موضوع تاکید دارد و سخنان بخش خصوصی و تولید هم مشکلات همین حوزه را منعکس می کند.
وی یادآورشد: در حمایت از کالای ایرانی خیلی نتوانسته ایم موفق باشیم و همین باعث شده است تولیدکننده روی کیفیت یا قیمت مناسب تمرکز نکند یا سرمایه خود را به بخش های دیگری همچون بانک ها سوق دهد تا از مشکلات پیش روی تولید رها باشد.
محسنی بندپی اظهارداشت: اقتصاد دستور پذیر نیست و عرضه و تقاضا باید قیمت ها را مشخص کند.
استاندار تهران گفت: قیمت ارز را سال ها با فشار ثابت نگاه داشتیم در حالی که امسال از کنترل خارج شد و به 18 هزار تومان رسید و دوباره در حال کاهش یافتن است.
وی یکی از مشکلات سال های اخیر را دریافت تسهیلات با بهره بالا برشمرد و اعلام کرد: این وضعیت بسیاری از تولیدکنندگان را در ورطه ورشکستگی قرار داده است در حالی که بانک‌ها باید نسبت به بنگاه‌های تولیدی رویکرد حمایتی داشته باشند.
محسنی بندپی تاکیدکرد: باید شرایطی را فراهم ساخت که فعالیت بنگاه های تولیدی به صرفه باشد در کنار آن بر روی آموزش و مسائل رفاهی و فرهنگی نیروهای خود نیز کار کنند و سلامت جسمی و اجتماعی آنان را نیز مد نظر قرار دهند.
استاندار تهران به مشکل تولیدکنندگان با موضوع مالیات بر ارزش افزوده اشاره و خاطرنشان کرد: تعیین مالیات بر ارزش افزوده برای مصرف کننده به عنوان حلقه نهایی هم با بحث عدالت همخوانی دارد و هم فشار را از روی بخش تولید کم می کند و بر همین اساس هر شخصی که بیشتر خرید کند، بیشتر هم مالیات می دهد.
وی مبلغ دریافتی تامین اجتماعی از تولیدکنندگان را برای ارائه خدمات متناسب خواند و ادامه داد: بانک‌ها نیز باید تعامل لازم را با واحدهای تولیدی داشته باشند تا بتوانیم اخلال در روند تولید را مرتفع کنیم.
محسنی بندپی اظهارداشت: در بحث حل مشکلات صنعت خودرو دیر اقدام می کنیم، سپس تا بخواهیم چرخه تولید تعطیل شده را دوباره به عرصه فعالیت بازگردانیم باید مسیر سختی را بپیماییم.
استاندار تهران به تمامی نمایندگان بخش خصوصی حاضر در جلسه اعلام کرد که با جدیت موضوع تجدیدنظر در دریافت مالیات بر ارزش افزوده و در پیش گرفتن سیاست مشخص در قبال تولید را پیگیری خواهد کرد.
تهرام/3001/ 1008

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس