جانمایی های غلط شهری در پایتخت باید اصلاح شود

جانمایی های غلط شهری در پایتخت باید اصلاح شود


به گزارش ایرنا، علی رضوان روز دوشنبه در جلسه شورای اسلامی استان تهران با اشاره به اینکه برخی از این جانمایی ها از زمان ایجاد مشکل داشته اند افزود: خیابان ناصر خسرو دارای انبارهای شیمیایی است که یک مدت بحث جابه جایی آن به خارج از شهر مطرح شد ولی هنوز محقق نشده است.
وی با بیان اینکه جانمایی برخی از اماکن و مراکز خدمات رسانی در استان تهران در گذشته باعث ایجاد مشکلاتی شده است افزود: اگر حادثه ای در این مکان ها رخ دهد خسارت های جبران ناپذیری خواهد زد.
رضوان با اشاره به اینکه اگر نتوانیم تهدیدات را پیش بینی کنیم مدیریت شهری آسیب پذیر خواهد شد ادامه داد: مدیران و سیاستگزاران شهری باید مباحث پایه ای از جمله مکان یابی تاسیسات خدماتی و زیرساخت های پدافندغیرعامل را که مورد غفلت واقع شده است را مورد توجه قرار دهند.
وی با بیان این که 11 کارگروه تخصصی در حوزه پدافند غیرعامل تشکیل شده است گفت: در کنار این کارگروه ها، قرارگاه های عملیاتی نیز فعال هستند تا در زمان تهدیدات احتمالی اقدامات لازم انجام شود.
سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری تهران بیان داشت: نیازمند آموزش مدیران شهری به خصوص تیم های آتش نشانی و ارتقای تجهیزات هستیم.
وی با اشاره به اینکه در تمامی شهرهای استان تهران باید کمیته های پدافندغیرعامل شکل گیرد گفت: 4 مورد شرح وظیفه برای این کمیته ها در نظر گرفته شده است که باید جلسه های آن هر سه ماه یکبار برگزار شود.
رضوان گفت: این کمیته می تواند با بررسی مسائل مختلف شهری تهدیدات پدافند غیرعامل را شناسایی کند و اقدامات مقابله ای را انجام دهد.
وی از انعقاد قرارداد برای انجام هفت طرح مطالعاتی در حوزه پدافندغیرعامل در شهرهای استان تهران خبر داد و گفت: این طرح ها در هفت شهر تهران اجرایی خواهد شد تا تهدیدات موجود شناسایی شود و بر اساس آن راهکارهای و تجهیزات زیرساختی ارائه شود.
رضوان گفت: در استان تهران شاهد شناسایی و جلوگیری از تهدیدات شیمیایی توسط پدافند غیرعامل هستیم که باید مدیریت شهری نیز در این عرصه فعال شود و بر فرهنگ سازی و آشناسازی شهروندان با مسائل پدافندی اقدام کند.

** مهاجرت های کنترل نشده مشکلاتی در استان تهران ایجاد کرده است
مدیرآموزش و پژوهش سازمان پدافندغیرعامل کشور نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: مدیریت شهری و سازمان بحران باید نسبت به سه حوزه حاشیه نشینی، مراکز خطر ساز و تهدیدات سخت هشیار باشند تا خدمات رسانی دچار اختلال نشود.
سعید فرقانی با بیان اینکه مهاجرپذیری باعث ایجاد مشکلاتی در استان تهران شده است گفت: مهاجرپذیری از روستا به شهر معضلات امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را به همراه داشته است که باید نسبت به وضعیت اسکان های غیررسمی و حاشینه نشینی حساسیت نشان داد.
مدیرآموزش و پژوهش سازمان پدافندغیرعامل کشور گفت: همچنین سیاست های شهرنشینی باعث شده است که مراکز خطر ساز در حریم و داخل محدوده شهری ایجاد شود و باید نسبت به ایمن سازی و جانمایی مناسب کارگاه های صنعتی، شیمیایی، مخازن آب، پالایشگاه های شهری اهتمام ورزید.
وی با اشاره به اینکه ساختار پدافندغیرعامل در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ایجاد شده است ابراز داشت: که این امر می تواند نقش مناسبی در مدیریت مسائل شهری و پدافند غیرعامل اعمال کند تا با آمادگی بیشتر با تهدیدات در این حوزه مقابله کرد.

** بودجه مطالعات پدافندغیرعامل تامین شود
نماینده اداره کل امور شهری و شوراهای استانداری تهران با تاکید بر این که بودجه مطالعات پدافندغیرعامل توسط شورای اسلامی استان تهران تامین شود گفت: 50 درصد بودجه توسط سازمان پدافندغیرعامل اختصاص می یابد که باید باقی اعتبار از سوی سایر دستگاه های مربوطه از جمله شهرداری تامین شود.
محمدرضا درگزی اضافه کرد: باید پیش بینی طرح های پیشگیرانه و پدافندغیرعامل در بودجه اصلی شهرداری دیده شده و اختصاص یابد.
تهرام/8138//6139

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس