حق آبه مراتع از نابودی تالاب بندعلیخان ورامین جلوگیری می کند

حق آبه مراتع از نابودی تالاب بندعلیخان ورامین جلوگیری می کند


به گزارش ایرنا ، حسین کاغذلو روز یکشنبه در جلسه مشترک فرمانداران شهرستان های جنوب شرق استان تهران که با حضور شکرالله حسن بیگی معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران در محل فرمانداری پیشوا برگزار شد اظهار داشت: اقتصاد شهرستان های جنوب شرق استان تهران بر پایه کشاورزی است و توسعه فعالیت های این حوزه به وجود آب بستگی دارد.
وی افزود: بخشی از آب مورد نیاز کشاورزی دشت ورامین از محل پساب تصفیه شده جنوب تهران و بخشی دیگر از محل جمع آوری آب های سطحی تهران تأمین می شود ، آبی که بخشی از آن به مراتع جنوبی و تالاب بندعلیخان اختصاص یافته که به دلیل افزایش میزان برداشت از سوی کشاورزان، به اراضی جنوبی دشت نمی رسد.
کاغذلو با بیان اینکه افزایش برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی موجب کمبود منابع آبی می شود گفت: این اقدام در سال های اخیر به پدیده فرونشست زمین در ورامین و پیشوا منجر شده است.
فرماندار ورامین تصریح کرد: میزان فرونشست دشت ورامین سالانه بیش از 36 سانتی متر است.
وی گفت: با اجرای فاز دوم انتقال پساب تصفیه شده جنوب تهران، وضعیت موجود کشاورزی دشت ورامین حفظ شده و می توان با اجرای طرح های نوین، نسبت به توسعه کشاورزی اقدام کرد.

*قرچک از حداقل امکانات و فضای فرهنگی برخوردار است
سرپرست فرمانداری قرچک نیز در این جلسه گفت: این شهرستان به دلیل نوپا بودن، از حداقل مراکز فرهنگی برخوردار است و بسیاری از انجمن های فرهنگی برای اجرای برنامه های خود با مشکل کمبود فضا مواجهند.
بهمن خطیبی افزود: تنها فرهنگسرای قرچک برای استقرار دادگاه انقلاب در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته است.
وی گفت: سرانه آموزشی این شهرستان نیز از وضعیت مناسبی برخوردار نیست به گونه ای که در برخی از کلاس های درس، 47 نفر دانش آموز حضور دارند.

*پاکدشت قطب صنعتی استان تهران است
سرپرست فرمانداری پاکدشت نیز گفت: این شهرستان از 4 شهرک صنعتی مصوب و 3 شهرک صنعتی غیر مصوب برخوردار است که در این مناطق بیش از 3 هزار واحد صنعتی مشغول به فعالیت هستند.
هادی تمهیدی با اشاره به این که در پاکدشت 80 هزار بیمه شده تأمین اجتماعی هستند اظهارداشت: مهمترین برنامه دولت، ایجاد اشتغال و رونق تولید است و این مهم جز با حمایت از تولیدکنندگان و واحدهای صنعتی میسر نمی شود.
شهرستان های ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت با بیش از یک میلیون نفر جمعیت در جنوب شرق تهران واقع شده اند.
تهرام/7254//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس