خروجی رودخانه کرخه باید افزایش یابد

خروجی رودخانه کرخه باید افزایش یابد


بعد از وقوع سیلاب های اخیر در مناطق مختلف از جمله خوزستان، تهران به عنوان استان معین این استان انتخاب شد و از روز گذشته مسئولان تهرانی از جمله معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با حضور در منطقه دشت آزادگان و مرکز شهر سوسنگرد اقدامات و بازدیدهای میدانی را آغاز کردند.
محمد تقی زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در همین ارتباط افزود: شامگاه گذشته، با مسئولان استان خوزستان جلسه شورای تامین را برگزار و در آن استدلال ها و دلایل فنی خود را برای لزوم ایجاد خروجی های بیشتر کرخه ارائه کردیم.
وی یادآور شد: با مجاب شدن مسئولان استان خوزستان از امروز مسئولان ستاد مدیریت بحران برای ایجاد خروجی در بالا دست شهر بستان دست به کار شدند و اکنون در این محدوده برای آزادسازی مسیر و هدایت آب کرخه حضور داریم.
تقی زاده اظهار داشت: خروجی نهایی آب کرخه به هورالعظیم وارد می شود و مشکلی تاسیسات نفتی منطقه را تهدید نمی کند و این موضوع در بازدیدها و اطلاعات دریافتی از مسئولان محلی نیز تایید شد.
نماینده تام الاختیار استاندار تهران در خوزستان خاطرنشان کرد: بیش از 100 دستگاه ماشین آلات سنگین از جمله کمپرسی، بیل مکانیکی و بابکت را وارد منطقه کرده ایم و شهرهای سوسنگرد، بستان و کوت سید نعیم را زیر نظر داریم تا سرریز سد کرخه آسیبی به این مناطق وارد نکند.
تقی زاده تاکید کرد: پس از بازدید، ارزیابی و نیازسنجی، امکانات به مناطقی که در شرایط اضطراری قرار داشتند، ارسال و اقدامات عمرانی و امدادی آغاز شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران گفت: خروجی آب در ارزیابی ها نشان می دهد که رودخانه کرخه هرچه سریعتر باید تخلیه شود و در صورت تداوم ورود آب با چنین حجمی، با مشکل مواجه خواهیم شد.
وی تصریح کرد: اکنون حجم ورودی آب به رودخانه کرخه در حدود یک هزار متر مکعب در ثانیه است و قابلیت کنترل دارد مگر آنکه این میزان به بیش از دو هزار متر مکعب در ثانیه برسد.
تقی زاده اضافه کرد: استدلال کارشناسی این است که باید خروجی این منطقه را افزایش داد و قطعا هورالعظیم گنجایش این میزان آب خروجی را دارد.
نماینده تام الاختیار استاندار تهران در خوزستان گفت: تمامی شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، بستان و کوت سیدنعیم در معرض آسیب جدی هستند و اگر آب کرخه مدیریت نشود می تواند برای آنها مشکل ساز شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران همچنین با اشاره به کمک های این استان به سیل زدگان آق قلا از استمرار حضور نیروها و امکانات تهران در این شهر خبر داد و گفت: یک شرایط عاطفی برای نیروها ایجاد شده و اکنون آنان خود تمایل دارند که برای کمک به سیل زدگان در منطقه حضور داشته باشند.

**مردم در تامین اقلام مورد نیاز سیل زدگان کمک کنند
نماینده فرمانداران استان تهران در خوزستان گفت: مردم تا حد توان برای تامین اقلام مورد نیاز سیل زدگان از جمله چادر، پتو، مواد غذایی و آب معدنی کمک کنند.
حسین کاغذلو روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس دستور استاندار به عنوان نماینده فرمانداران در دشت آزادگان استان خوزستان حضور داریم.
فرماندار ورامین یادآورشد: پیش از عزیمت به خوزستان با شهرداران و فرمانداران برای ارسال کمک های فنی و خدماتی، هماهنگی خوبی انجام شد.
کاغذلو اظهار داشت: در دو بخش لجستیک و ماشین آلات و تامین اقلام مورد نیاز مردم وارد شده ایم.
فرماندار ورامین گفت: تاکنون 15 دستگاه لودر، 20 دستگاه کامیون کمپرسی، 10 دستگاه بابکت و تعداد زیادی آب معدنی، پتو، گونی، نایلوهای پلاستیکی رولی به خوزستان ارسال شده است.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه جابجایی ماشین آلات تا خوزستان چندان به صرفه نیست، تصمیم بر این شد تا از امکانات موجود همین استان و شهرستان ها استفاده و هزینه آن از حساب استان تهران تامین شود.
کاغذلو ادامه داد: نیروها و خدمات شهرداری تهران از امروز مستقر شده اند و نیروهای شهرداری های دیگر شهرهای استان تهران نیز از روزهای آتی وارد استان خوزستان می شوند.
نماینده فرمانداران استان تهران در خوزستان گفت: مردم در تامین اقلامی همچون چادر، مواد غذایی، مواد بهداشتی و شوینده به استان خوزستان که هر کدام از ما به نحوی مدیون آن هستیم، کمک کنند.
تهرام/3001//6139

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس