داشتن اطلاعات مکانی باعث مدیریت بحران سیل در پایتخت شد

داشتن اطلاعات مکانی باعث مدیریت بحران سیل در پایتخت شد


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، سکینه اشرفی در نخستین جلسه کمیته اطلاعات مکانی شهر تهران با تاکید بر لزوم یکپارچه‌سازی اطلاعات در سطح شهر اظهارداشت: سازمان نقشه‌برداری، شرکت برق، شرکت پست، سازمان آب و فاضلاب و دستگاه‌های دیگر، مدام در حال تولید داده‌های مکانی در سطح شهر تهران هستند و با توجه به حیطه تخصصی تولید اطلاعات، داده‌های دقیق‌تر و با کیفیت‌تر تولید می‌کنند؛ بنابراین لازم است این داده‌ها بین دستگاه‌ها به اشتراک گذاشته شود.
به گفته وی استفاده بهینه از اطلاعات مکانی در پاسخ به بسیاری از نیازها و اهداف زمانی امکان‌پذیر است که دسترسی به داده‌های مکانی ‌به‌روز، مناسب و یکپارچه میسر باشد.
معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه هماهنگی دستگاه‌ها در تجمیع داده‌ها، وجود آنها در یک مرکز و دریافت اطلاعات مختلف از آن، می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها یاری‌گر مدیران باشد اضافه کرد: در ماجرای سیل اخیر که بخش زیادی از کشور را درگیر کرد، تهران با حجم بی‌سابقه‌ای از بارش‌ها روبرو شد؛ به طوریکه بر اساس گزارش‌های رسمی، حجم بارش در تهران چند برابر میانگین بلند مدت در فصل مشابه بود.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی، مرکز رصدخانه شهری تهران که اطلاعات مورد نیاز مکانی را پیش از بحران در اختیار مدیران مربوطه قرار داده‌ بود، به پیشگیری از وقوع سیل کمک کرد.
اشرفی با اشاره به ضرورت استفاده از داده‌های مکانی و تبدیل آن به اطلاعات قابل بهره‌برداری گفت: همه اطلاعات به دست آمده باید در جهت خدمت به شهروندان استفاده شود تا شهر زیست‌پذیرتری را تجربه کنیم.
وی با بیان اینکه 26 درصد ارزش افزوده اقتصاد کشور در تهران تامین می‌شود افزود: باید از اطلاعات مکانی در جهت توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر تهران استفاده شود تا هم تصمیم‌سازان و مدیران بتوانند از آن استفاده کنند و هم این اطلاعات به مردم ارائه شود تا از آن برای بهبود کیفیت زندگی خود بهره ببرند.
اشرفی یکی از دستور کارهای مهم شهرداری تهران در سال‌های آتی را تجمیع اطلاعات مکانی شهر برشمرد و گفت: بر اساس احکام برنامه سوم توسعه شهر تهران، شهرداری مکلف به تجمیع اطلاعات مکانی و انتشار آن برای مدیران و شهروندان شده است.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران از دستگاه‌های مسئول خواست تا با اشتراک داده‌های خود با شهرداری، زمینه تجمیع داده‌ها و بهره‌برداری از اطلاعات مکانی را فراهم کنند.

تهرام/9353//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس