دستفروشی در برخی کشورها، جاذبه گردشگری محسوب می شود

دستفروشی در برخی کشورها، جاذبه گردشگری محسوب می شود


به گزارش ایرنا، مجید فراهانی، روز سه شنبه در صد و بیست و سومین جلسه شورای شهر تهران و در جریان بررسی پیشنهادات طرح «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون شهر تهران» با اشاره به گسترش دستفروشی در پایتخت گفت: با پدیده ملموسی با نام دستفروشی رو به رو هستیم که معضلات جدی ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه اگر به این پدیده توجه نکنیم در واقع گویی کاری انجام نداده ایم، افزود: دستفروشان در برخی شهرهای دنیا در غرفه هایی با رنگ های زیبا ساماندهی می شوند و اجناس ارزان قیمت می فروشند.
فراهانی اظهار داشت: اگر کارگروهی با حضور نمایندگان کمیته امداد و بهزیستی برای ساماندهی دستفروشی مطرح شود، بنظر می رسد دستفروشان تحت پوشش بهزیستی و یا کمیته امداد هستند و این موضوع پیام خوبی از شورای پنجم به دستفروشان نیست.
همچنین محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی پیشنهادات برای طرح «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون شهر تهران» گفت: قرار نیست، شهرداری فضایی را به این امر اختصاص دهد.
وی با مخالفت با پیشنهاد حضور یک عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل به عنوان عضو ناظر در کمیته برنامه ریزی مشاغل سیار و بی کانون، پیشنهاد حذف را مطرح کرد و افزود: همانطور که اجازه نمی دهیم در تاکسی و اتوبوس دستفروشان فعالیت کنند، در مترو نیز نباید دستفروشان فعالیت کنند.
وی با تاکید بر اینکه سد معبر گناه کبیره است ،افزود: شهرداری نباید فضایی را به دستفروشان اختصاص دهد.
بهاره آروین، عضو هیئت رئیسه شورای شهر هم پیشنهاد تعیین چارچوب اجرایی و انتخاب نهاد متصدی برای شناسنامه ‌دار کردن مشاغل سیار را مطرح کرد و گفت: ابتدا باید بدانیم با چه کسانی مواجه هستیم و بعد آنها را ساماندهی کنیم.
وی در ادامه پیشنهاد تعیین نهاد ناظر برای استفاده از پتانسیل شرکت‌های خصوصی در ساماندهی مشاغل سیار را مطرح کرد و گفت: ‌به جای اینکه خودمان تصدی‌ گری کنیم می‌توانیم از پتانسیل شرکت ‌های خصوصی استفاده کنیم.
آروین اظهار داشت: اگر شهرداری مستقیما وارد این کار شود باید با چندین هزار نفر وارد گفت ‌و گو شود که این درست نیست.
افشین حبیب‌زاده عضو دیگر شورای شهر تهران، با بیان اینکه هر اقدامی در این زمینه انجام شود، به معنای دائمی کردن این مشاغل است، اظهار داشت: این طرح برای افرادی است که در مدتی خاص مثل شب عید با مشکل مالی مواجه می‌شوند و زمانی که این افراد شغلی به دست آورند نباید دست‌فروشی کنند.
وی افزود: اگر بخواهیم آنها را شناسنامه‌ دار کنیم، ممکن است شرایط مانند طرح بازارچه‌های خوداشتغالی شود که اکنون ادعای مالکیت دارند.
حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با گلایه از برون سپاری مسئولیت ها در شهرداری تاکید کرد: گلایه داریم که 68 هزار نیرو در شهرداری مشغول هستند و در مجموع بالغ بر 108 هزار نیرو از شهرداری حقوق می‌گیرند.
وی ادامه داد: نباید کارهایی نظیر ساماندهی دست ‌فروشان را به پیمانکاران یا بخش خصوصی بسپاریم.
نظری بر تاکید کرد: برای انجام فعالیت‌ها باید از ظرفیت موجود در شهرداری که خیلی از آنها توانمند هستند، استفاده کنیم.
سید حسن رسولی عضو دیگر شورای شهر با بیان اینکه وظیفه شهرداری تسهیل‌گری است، گفت: من موافق هستم که کارهایی مثل ساماندهی مشاغل سیار را به مجموعه‌هایی بدهیم که بتوانند در این راستا کارفرمایی کنند.
وی خاطر نشان کرد: اگر 68 هزار نیرویی که در شهرداری کار می‌کنند توانمند بودند اکنون وبال شهرداری نبودند.
اعضای شورای شهر تهران برای طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون شهر تهران، کمیته ای متشکل ای اعضای شورای شهر و شهرداری و نیروی انتظامی تشکیل دادند تا این مشاغل در تهران ساماندهی شود.
تهرام/7244/

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس