دعوت از معلولان برای حضور در 44 بوستان پایتخت

دعوت از معلولان برای حضور در 44 بوستان پایتخت


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی این معاونت، محمدرضا جوادی یگانه در نشست هم اندیشی و هماهنگی سه جانبه شهرداری تهران، سازمان بهزیستی و انجمن های فعال در حوزه معلولان در خصوص برنامه ریزی برای روز طبیعت(13فروردین)، انجام مسئولیت اجتماعی شهرداری در زمینه برخورداری همه گروه ها و اقشار جامعه از امکانات شهری را ایده کلی طرح ارائه خدمات به توان یابان در این روز دانست.
وی با اشاره به حضور 970 هزار سالمند در شهر تهران اظهارداشت: افراد دارای معلولیت نیز جزو شهروندان تهرانی هستند و باید فضای شهری برای بهره مندی آنان مناسب سازی شود که بخشی از آن برعهده شهرداری و بخش دیگر از سوی سایر سازمان ها و نهادهای مرتبط باید صورت گیرد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران گفت: شهرداری در حوزه مناسب سازی معابر و بوستان ها، آماده سازی سرویس های حمل و نقل عمومی ویژه افراد دارای معلولیت ورود پیدا کرده که جزو وظایف آن و قابل پیگیری و استمرار است.
جوادی یگانه با اعلام مناسب سازی 44 بوستان در سطح مناطق 22 گانه پایتخت (دو بوستان در هر منطقه) ویژه افراد دارای معلولیت با همکاری سازمان بوستان ها تاکید کرد: بنا داریم از روز 13 فروردین ضمن توصیه به حضور همگان در طبیعت، بتوانیم فرصت و فضایی را فراهم کنیم که همه مردم از جمله افراد دارای معلولیت نیز از منازل خود خارج شوند و در بوستان ها حضور یابند.
وی گفت: اتوبوس های مناسب سازی شده شهری نیز با بخشی از ناوگان های خود برای نقل و انتقال افراد دارای معلولیت و سالمندان در روز طبیعت آماده خدمت رسانی هستند.
معاون شهردار تهران، این حرکت را مقدمه ای برای اتفاقات بزرگتر در آینده عنوان و ابراز امیدواری کرد که در راستای تحقق شعار «تهران، شهری برای همه» فضایی را برای معلولان و بخشی از جامعه که تاکنون کمتر دیده شده اند فراهم شود.
علی محمد مختاری رئیس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران نیز در این نشست اظهارداشت: 22 بوستان نیز در دست اقدام است که ظرف دو ماه آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی افزود: تلاش داریم بوستان های جدیدالاحداث نیز در محله های مختلف تهران با رعایت شاخص های مناسب سازی طراحی شود.
زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران نیز ضمن تاکید بر لزوم مناسب سازی بوستان های جنگلی برای استفاده توان یابان، از افراد دارای معلولیت خواست ضمن حضور در شهر و بوستان ها، اشکالات شهر را مشاهده، یادداشت و به شهرداری تهران گزارش کنند.
حسین نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور نیز ضمن استقبال از ایده شهرداری تهران برای خدمت رسانی به اقشار خاص در روز طبیعت گفت: ایجاد امکانات و بهره مندی افراد دارای معلولیت برابر با سایر مردم، در جهت تلفیق اجتماعی و ایجاد حس عدالت اجتماعی بسیار موثر است.
وی، آمادگی سازمان بهزیستی را برای همکاری با شهرداری تهران در این زمینه اعلام کرد و خواستار برنامه ریزی برای اطلاع رسانی و فرهنگسازی در این زمینه شد.

*معرفی بوستان های مناسب سازی شده
منطقه یک: بوستان گلریزان؛ ولنجک- بلوار دانشجو. بوستان امام علی(ع)‌؛ تقاطع خیابان های دکتر لواسانی و شهید بازدار (کامرانیه).
منطقه 2: بوستان ستارخان؛ خیابان ستارخان- خیابان نیایش. بوستان جانبازان؛ بلوار جلال آل احمد- نرسیده به اشرفی.
منطقه سه: بوستان شریعتی؛ خیابان شریعتی. بوستان ارغوان؛ خیابان دولت- دیباجی جنوبی.
منطقه چهار: بوستان الغدیر؛ خیابان هنگام – نرسیده به میدان الغدیر. باغ پرندگان؛ بزرگراه شهید بابایی.
منطقه پنج: بوستان جانبازان و روشندلان؛ خیابان ایرانشهر- خیابان شقایق. بوستان میعاد؛ بلوار آیت الله کاشانی- خیابان اباذر.
منطقه 6: بوستان هنرمندان: خیابان طالقانی- خیابان ایرانشهر. بوستان اسدآبادی؛ بزرگراه کردستان- ابتدای شیراز جنوبی.
منطقه هفت: بوستان هلال احمر(شهید نیاکی)؛ خیابان شریعتی- جنوب خیابان شهید قندی. باغ موزه قصر؛ تقاطع مرودشت و پلیس.
منطقه هشت: بوستان فدک؛ میدان هلال احمر. بوستان تمدن؛ تقاطع بزرگراه امام علی (ع) و گلبرگ.
منطقه 9: بوستان المهدی؛ جنوب شرقی میدان آزادی. بوستان کوکب؛ مهرآباد جنوبی- خیابان توکلی- تقاطع تفرش.
منطقه 10: بوستان 22 بهمن؛ خیابان قزوین- تقاطع خیابان برادران عرب و خیابان شهید پهلوانی. بوستان شهدا؛ خیابان بهنود- بین جیحون و زنجان.
منطقه 11: بوستان دانشجو: چهارراه ولیعصر (عج). باغ دامپزشکی؛ اسکندری جنوبی- میدان رشیدیه.
منطقه 12: پارک شهر؛ خیابان بهشت. بوستان دیالمه؛ خیابان امیرکبیر- خیابان دیالمه.
منطقه 13: بوستان پیروزی؛ انتهای خیابان پیروزی. بوستان خیام؛ خیابان دماوند- خیابان شهید منتظری- تقاطع خیابان خشکبارچی.
منطقه 14: بوستان بسیج؛ بلوار ابوذر- پل سوم- تقاطع محلاتی و ابوذر. بوستان آلاله؛ میدان آیت الله سعیدی- انتهای خیابان عجب گل.
منطقه 15: بوستان شهدای غزه؛ بزرگراه امام علی(ع)- جنب شهرک جمهوری. بوستان مسافر؛ بزرگراه امام رضا(ع)- بعد از میدان ثامن- جنب مسجد سیدالشهدا(ع).
منطقه 16: بوستان بهمن؛ میدان بهمن- خیابان شهید وفایی- جنوب فرهنگسرای بهمن. بوستان فلاحتی؛ خیابان فدائیان اسلام- خیابان ابریشم- خیابان فلاحتی- روبه روی پمپ بنزین.
منطقه 17: بوستان سالمندان؛ خیابان ابوذر- خیابان علمی. بوستان نسترن؛ خیابان زمزم- خیابان طباطبایی.
منطقه 18: بوستان قائم؛ بلوار یافت آباد- تقاطع خیابان حیدری شمالی و بلوار معلم. بوستان کوثر؛ بلوار معلم- بهار جنوبی- غرب بوستان نرگس.
منطقه 19: بوستان باران؛ کمربندی آزادگان- انتهای دولتخواه. بوستان الجواد؛ خیابان بهمنیار- انتهای کوی 24.
منطقه 20: بوستان مادر؛ شمال غربی میدان مادر. بوستان عطر یاس؛ بلوار آوینی- خیابان سلمان فارسی غربی- بعد از میدان سلمان فارسی- تقاطع ضلع جنوب حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع).
منطقه 21: بوستان شهدای گمنام؛ خیابان ابوذر- کوچه فیروزی. بوستان دلواری؛ تهرانسر- بزرگراه لشکری- نرسیده به گلها.
منطقه 22: بوستان ارغوان؛ بلوار کاشانی- جنب میدان موج. بوستان سنبل؛ خیابان کاشان- خیابان قائم 6.
براساس این گزارش، نقل و انتقال افراد توان یاب با همکاری شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با اتوبوس های مناسب سازی شده همزمان با روز طبیعت در 11مسیر اصلی به بوستان های ویژه صورت می گیرد.
سرویس دهی اتوبوس های مناسب سازی شده در روز طبیعت از میادین اصلی همچون آزادی، انقلاب، راه آهن، قزوین، امام حسین(ع)، فردوسی، خراسان، شوش و سه راه آذری برای انتقال افراد دارای معلولیت به 19 بوستان مناسب سازی شده صورت می گیرد.
اتوبوس‌ها طبق زمانبندی مشخص شده در مسیرهای میادین آزادی(8-11 -13)(7-9-12)، آریاشهر(7-9-12)، فتح(7-9-12)، انقلاب(8-11-13)(7-9-12)، امام حسین(ع)(8-11-13)، فردوسی(7-9-12)، خراسان(8-11-13)، شوش(7-9-12)، راه آهن(8-11-13)، قزوین(7-9-12) و سه راه آذری(8-11-13)، افراد دارای معلولیت را به بوستان های ستارخان (منطقه 2)، جانبازان (منطقه 2)، میعاد(منطقه 5)، جانبازان و روشندلان(منطقه 5)، هنرمندان (منطقه 6)، فدک (منطقه 8)، المهدی (منطقه 9)، کوکب (منطقه 9)، 22بهمن (منطقه 10)، شهدا (منطقه 10)، پارک دانشجو (منطقه 11)، باغ دامپزشکی(منطقه 11)، پارک شهر (منطقه 12)، سالمندان (منطقه 17)، شهدای گمنام (منطقه 17)، قائم (منطقه 18)، دلواری (منطقه 21)، ارغوان (منطقه 22) و سنبل (منطقه 22) منتقل می کنند و طبق زمانبندی مشخص شده به همان مقاصد باز می گردانند.
تهرام/7245/ 1008

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس