رئیس شورای شهر تهران: آئین نامه ملی سیل تدوین شود

رئیس شورای شهر تهران: آئین نامه ملی سیل تدوین شود


به گزارش ایرنا، محسن هاشمی روز یکشنبه در یکصد و سی و پنجمین جلسه علنی شورای پنجم شهر تهران گفت: آغاز سال جدید با بارش های کم سابقه مواجه بود و در بسیاری از مناطق کشور به اندازه کل سال 96 شاهد بارندگی بوده ایم و طبیعی است این میزان بارندگی منجر به روان آب ها، آب‌گرفتگی و سیلاب شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه در تهران با تدریجی بودن بارش ها و همچنین هوشیاری و آمادگی مدیریت شهری خسارات و اختلال روان آبها در حداقل ممکن مدیریت شد و از امکانات لجستیکی و مدیریت بحران تهران نیز کمک های قابل توجهی به استان های سیلزده بویژه گلستان، خراسان شمالی، لرستان و خوزستان در حال ارائه است که امروز لایحه مربوط به تقویت این کمک ها نیز در صحن شورا مطرح می شود.
به گفته هاشمی، تجربه سیل امسال، درس های پرهزینه و گرانقیمتی را برای ما بهمراه داشت و نشان داد صیانت از محیط زیست و بسترهای رودخانه ها و مسیل ها، هم در بعد قانونگذاری دچار ضعف و عدم بازدارندگی است و هم در بعد اجرا آلوده به تخلف و تسامح عوامل اجرایی با زمین‌خواران و متخلفان است که در هر دو حوزه نیازمند اصلاح هستیم.
رئیس شورای شهر تهران همچنین گفت که در حوزه زیرساخت ها نیز در جنوب تهران آسیب های جدی در مقابل سیل وجود دارد و درصورت وقوع بارندگی های فراتر از میزان انتظار، ممکن است به انتقال روان آب های شمال و مرکز تهران به مناطق فرو رفته در جنوب تهران و خسارات سنگین بیانجامد.
وی افزود: در این مورد باید موضوع از طریق همکاری نهادهای مسئول نظیر سازمان آب و فاضلاب، وزارت نیرو و شهرداری تهران مورد پیگیری ویژه قرار گیرد تا اقدامات حفاظتی از مناطق فرورفته تهران پیش بینی شود.
هاشمی خاطرنشان کرد: در سال جاری تشدید بارندگی می تواند فرصتی برای احیای محیط زیست، زنده شدن مجدد اراضی کشاورزی دچار خشکسالی و جان گرفتن تالاب ها، دریاچه ها و رودخانه های خشکیده شود و نباید با شتابزدگی در تصمیم گیری، ذخائر ارزشمند آبی کشور را به مثابه یک تهدید نگریست.

** قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی آمریکا شمشیری 2 لبه است
هاشمی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هفته گذشته شاهد اقدام بی سابقه و فاقد توجیه دولت ایالات متحده علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودیم، اقدامی که با طرح موضوع تروریسم دولتی، اگرچه تهدیدی علیه جمهوری اسلامی به شمار می آید؛ اما مانند شمشیری دولبه عملکرده و فعالیت های نظامی و اطلاعاتی آمریکا در سراسر جهان بویژه خاورمیانه را نیز می تواند بعنوان مصادیق تروریسم دولتی شامل شود.
وی ادامه داد: این اقدامات شتابزده در راستای طرح مثلث عبری، عربی و افراطی در آمریکا صورت می گیرد و نتیجه آن تعمیق وحدت ملی و همبستگی بیشتر جریانات سیاسی داخلی در دفاع از منافع ملی شده است و باید پاسخ آن با اقتدار توام با هوشیاری و عقلانیت داده شود.
هاشمی خاطرنشان کرد: هرگونه واکنش هیجانی در راستای طرح دشمنان کشور برای همراه سازی دولت ها و قدرت های بین المللی با اقدام علیه ایران و خروج از حالت انزوای فعلی است که مخالفان ایران در صحنه های بین المللی به دلیل بدعهدی و توطئه آمریکا می باشد.
تهرام/9343//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس