رهاورد 40 سال خدمات سلامت در شهرستان دماوند

رهاورد 40 سال خدمات سلامت در شهرستان دماوند


به گزارش ایرنا پس از انقلاب اسلامی افزایش دانشکده‌های گروه علوم پزشکی و پذیرش دانشجو در رشته‌های مختلف پزشکی و همچنین افزایش مراکز بهداشتی و درمانی در روستاها و شهرها، توسعه بخش واکسیناسیون، مبارزه با بیماری‌های واگیر و اپیدمی‌ و … از جمله اقدامات بهداشتی در سال‌های اولیه انقلاب بود که طی چهل سال برای تکمیل شبکه بهداشت و همچنین مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر تلاش شد.
کاهش مرگ و میر، افزایش سطح امید به زندگی، توسعه اورژانس ها، طرح های سلامت و … در رشد این بخش بسیار موثر بوده است.
شهرستان دماوند نیز در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی آنگونه که باید از خدمات بهداشتی و درمانی بویژه در روستاها و مناطق محروم برخوردار نبود ولی امروز شاهد توسعه این بخش در تمامی نقاط شهرستان هستیم که در گفت وگو با دو مقام بخش سلامت در دماوند به این وضعیت پرداخته ایم.
«حسن خیرخواه» رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا با اشاره به وضعیت بهداشت و درمان شهرستان در 40 سال اخیر دستاوردها و پیشرفت های صورت گرفته در این مدت را تشریح کرد.
وی اظهارداشت: پزشکان مهمترین عامل در مدیریت تخصیص منابع بخش سلا‌مت محسوب می‌شوند و نقش اساسی را در میزان اثربخشی و کارآیی خدمات بهداشتی و درمانی برعهده دارند و با توجه به اینکه در حوزه بهداشت و درمان قبل از انقلاب اسلامی چه در سطح کشور و چه در سطح شهرستان از پزشکان دیگر کشورها استفاده می شد امروز جای متخصصان هندی و پاکستانی را پزشکان زبده ایرانی گرفته اند.
این مقام مسئول تصریح کرد: در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ضعف در خدمات بهداشتی و درمانی موجب بروز بیماری‌های واگیردار و دیگر بیماری ها می شد که همین امر آمار مرگ و میر را افزایش و سطح امید به زندگی را کاهش داده بود.
وی افزود: به برکت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی با پیشرفت هایی که در این زمینه صورت گرفت، شبکه های بهداشت و درمان راه اندازی شد و در زمان حاضر در بسیاری از کشورها از سیستم بهداشت و درمان کشور ما الگوبرداری می شود.
این مقام مسئول ادامه داد: احداث خانه بهداشت از دهه 60 در روستاها و مناطق محروم آغاز شد و با توجه به سیستم موجود در آن زمان، خانه های بهداشت به وسیله بهورزان اداره می شدند و خدمات واکسیناسیون که یکی از مهمترین خدمات نظام سلامت بود، انجام می شد.
خیرخواه تصریح کرد: بسیاری از بیماری هایی که اینک درصد بسیار کمی از جمعیت به آنها مبتلا می شوند، در زمان های گذشته منجر به مرگ افراد می شد و امروز به جایی رسیده ایم که برخی بیماری های عفونی نیز به وسیله واکسیناسیون در حال کنترل است.

**اختلاف زمین تا آسمان وضعیت بهداشت و درمان در دماوند
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند با تاکید بر اینکه قبل از انقلاب اسلامی فقط چهار بهداری در شهرستان وجود داشت، عنوان کرد: اکنون 26 خانه بهداشت در سطح روستاها، پنج مرکز بهداشت و درمان، سه پایگاه غیر ضمیمه و 2 بیمارستان در سطح شهرستان در حال فعالیت است.
وی در خصوص وضعیت دو بیمارستان شهرستان نیز اضافه کرد: بیمارستان سوم شعبان با 65 تخت فعال و با حداقل 47 پزشک متخصص فعالیت دارد و همچنین بیمارستان حضرت فاطمه(س) که بخش اورژانس آن در دهه فجر افتتاح خواهد شد، 10 پزشک دارد.
این مقام مسئول ادامه داد: بخش دیالیز نیز با 16 تخت فعال در حال فعالیت است که شهرستان های همجوار را نیز پوشش می‌دهد.
خیرخواه با اشاره به دیگر امکانات فعلی شهرستان در حوزه بهداشت و درمان، خاطرنشان کرد: 55 مطب با فعالیت 90 پزشک، 85 دندانپزشک و 19 پزشک متخصص در درمانگاه های اختصاصی، چهار درمانگاه خصوصی، 20 داروخانه، پنج آزمایشگاه، 14 دستگاه آمبولانس و هشت پایگاه اورژانس شهری و جاده ای در سطح شهرستان فعال است و خدمات رسانی می کنند.
وی با اشاره به اینکه پرسنل بهداشت و درمان در قبل از انقلاب اسلامی کمتر از 10 نفر بودند گفت: در زمان حاضر 700 نفر پرسنل شبکه بهداشت و درمان را تشکیل داده اند که به طور شبانه روزی تمام خدمات را انجام می دهند.

** طرح تحول سلامت برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی
طرح تحول سلامت یکی از بزرگترین طرح های انجام شده در حوزه سلامت در دفتر 40 ساله انقلاب اسلامی به شمار می رود که به بهبود ارتقای سلامت، کاهش پرداختی و در دسترس بودن خدمات پزشکی بخصوص برای مردم محروم در حوزه های مختلف بهداشت و درمان انجامیده است.
خیرخواه در ادامه با اشاره به وضعیت پوشش های بیمه ای در حوزه بهداشت و درمان اظهار داشت: طرح بیمه سلامت اجتماعی در دولت یازدهم و دوازدهم و همچنین بیمه روستایی و بیمه سلامت همگانی در سال های اخیر از جمله طرح هایی است که هر فرد می تواند با پرداخت هزینه ای بسیار کم زیرپوشش بیمه قرار گیرد.
وی با اشاره به دیگر خدمات تاکید کرد: برپایی آموزشگاه های بهورزی برای متقاضیان شهرستان های دماوند، فیروزکوه و شمیرانات از جمله خدماتی است که اکنون ارائه می شود و افراد پس از طی دوره 2 ساله بهورزی در سطح شهرستان های خود مشغول به خدمات رسانی می شوند.

**دماوند، پایلوت غربالگری بیماری های غیرواگیر کشور
خیرخواه همچنین با تاکید بر ارتقای سطح سلامت و افزایش امید به زندگی در سطح شهرستان بیان کرد: توسعه فرهنگ شهرنشینی و کم تحرکی بین مردم سبب شیوع برخی بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی شده است که می توان با توجه به ارتقای سطح سلامت در اسرع وقت این بیماری ها را تشخیص داد.
وی افزود: شهرستان دماوند به عنوان پایلوت غربالگری این نوع بیماری ها در سطح کشور به منظور انجام برخی آزمایش های اولیه به صورت رایگان و نمونه گیری از افراد بالای 50 سال انتخاب شده است و در صورت مشکوک بودن، به بیمارستان های تخصصی در سطح استان ارجاع داده خواهند شد که با حداقل هزینه دولتی درمان شوند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند با بیان اینکه این نهاد درصدد ارائه خدمات بهتر در این حوزه است گفت: سلامت از جمله مواردی است که خود افراد در آن دخیل هستند و سعی داریم با ارائه آموزش های لازم در خصوص نحوه پیشگیری از بیماری ها سطح سلامت جامعه را بالا ببریم.

**ایجاد بخش های تخصصی در بیمارستان های دماوند
مسعود مسلمی فرد رئیس بیمارستان های شهرستان دماوند در خصوص وضعیت دو بیمارستان سوم شعبان و حضرت فاطمه(س) شهر دماوند با تاکید بر اینکه این شهرستان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فاقد بیمارستان بود اظهارداشت: بیمارستان حضرت فاطمه(س) در سال 72 احداث و فعالیت خود را آغاز کرد و بعد از گذشت 10 سال بیمارستان سوم شعبان ساخته شد.
مسلمی فرد با اشاره به اینکه بیمارستان سوم شعبان دارای مصوبه 100 تختخواب است تصریح کرد: در راستای ارائه خدمات بهتر درصدد اخذ مجوز 150 تا 200 تختخواب برای این مکان درمانی هستیم.
رئیس بیمارستان های شهرستان دماوند بیان کرد: از بین تخت های بیمارستان سوم شعبان تنها 64 تخت در آمار وزارت بهداشت و درمان محاسبه می شود و 70 تخت محاسبه نشده شامل تخت های اورژانس، دیالیز، اتاق عمل سرپایی و فیزیوتراپی است که بیشترین کار را نیز انجام می دهند.
مسلمی فرد تاکید کرد: بیمارستان سوم شعبان دارای بخش های مختلفی است اما شرایط منطقه نیازمند وجود بخش های دیگر تخصصی نیز هست که درصددیم با توسعه بیمارستان حضرت فاطمه(س) به عنوان بیمارستان تکمیلی، دیگر بخش های تخصصی را مستقر کنیم.
وی گفت: در مجموع تقسیم بندی بخش های دو بیمارستان به گونه ای صورت خواهد گرفت که بخش تکراری در دو بیمارستان وجود نداشته باشد و تنوع خدمت رسانی به منظور رفع نیاز مردم منطقه افزایش یابد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اکنون در بیمارستان سوم شعبان علاوه بر کلینیک ویژه که در حال فعالیت است، 19 بخش تخصصی و هفت بخش فوق تخصصی با 57 پزشک مختلف در حال ارائه خدمات هستند و همچنین در بیمارستان حضرت فاطمه(س) که در حال بازسازی است به صورت موقت با هفت متخصص به بیماران خدمات رسا نی می شود.
مسلمی فرد با اشاره به آخرین وضعیت ساخت و تکمیل بیمارستان حضرت فاطمه(س) اظهارداشت: ساخت بیمارستان حضرت فاطمه(س) در سه فاز در نظر گرفته شده که فاز نخست آن اورژانس و رادیولوژی با مساحت 450 متر در صورت کامل شدن تجهیزات در دهه فجر به بهره برداری می رسد و با توجه به بخش هایی که مدنظر داریم، مجوز بیمارستان با 50 تخت مصوب اخذ شده است.
رئیس بیمارستان های شهرستان دماوند با اشاره به دو فاز دیگر این بیمارستان خاطرنشان کرد: فاز دوم مربوط به ساخت درمانگاه، اتاق عمل و دو بخش تخصصی و فاز سوم نیز شامل ایجاد دیگر بخش های تخصصی و فوق تخصصی است.
شهرستان دماوند با جمعیتی افزون بر 100هزار نفر در 45 کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با استان مازندران، از شرق با شهرستان فیروزکوه، از جنوب با استان سمنان و از غرب با شهرستان شمیرانات و تهران همسایه است.
شهرستان دماوند از پنج شهر و 2بخش مرکزی و رودهن تشکیل شده است.
تهرام/7246/ 1008

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس