سخنگوی شورا: مالیات برارزش افزوده 60 درصد درآمد شهرداری را کاهش می دهد

سخنگوی شورا: مالیات برارزش افزوده 60 درصد درآمد شهرداری را کاهش می دهد


به گزارش ایرنا، علی اعطا روز سه شنبه در نشست خبری خود افزود: لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده در صورت تصویب با روح قانون اساسی و آنچه که در نهاد شوراها آمده مغایر است و عملا و شوراها را به مجموعه بی اثر تبدیل می کند.
وی ادامه داد: در صورت تصویب این موضوع در مجلس، عوارض در مالیات تجمیع می شود و درآمدهای شهرداری ها به صورت چشمگیری کاهش می یابد.
به گفته اعطا، تصویب این موضوع شوراها را تضعیف می کند و شورای شهر تهران با رایزنی خود با مجلس سعی در جلوگیری از تصویب این لایحه دارد.
* عملکرد مطلوب شهرداری تهران در خصوص جمع اوری سگ
اعطا همچنین در خصوص تجمع حامیان حیوانات در مقابل شورای شهر نیز گفت: شرکت ساماندهی در این خصوص به ما پاسخ داد که موضوع سگ کشی مطرح نبوده و در شبکه های ماهواره ای مانور رو این موضوع داده شد.
وی ادامه داد: عملکرد شرکت ساماندهی در جمع اوری و ساماندهی این موضوع مطلوب است و در مکاتبه با مدیرعامل این شرکت مقرر شد خبرنگاران از نحوه جمع آوری و محل نگهداری سگ ها بازدید داشته باشند.

* ۶ میلیارد تومان هزینه برگزاری انتخاب شورایاری ها
اعطا در خصوص هزینه برگزاری انتخابات شورایاری ها نیز گفت: ۶ میلیارد تومان هزینه برگزاری این انتخابات است و مسئول تامین این بودجه نیز مدیریت شهری است.
وی ادامه داد: در سال ۹۷ اعتبار برای برگزاری انتخابات دیده شده اما برگزار نشد و امسال برگزار می شود.
اعطا افزود: موضوع اصلاح آیین نامه برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در دستور کار ما قرار دارد و پیش از این نیز اساسنامه آن بررسی شد.
وی با بیان اینکه برغم وجود تنگناها در برگزاری انتخابات شورایاری‌ها، شورای پنجم مصمم به برگزاری آن است، گفت: اجرایی شدن این انتخابات بیانگر آن خواهد بود که شورای پنجم به موضوع توسعه مشارکت در سطح محلات اهمیت زیادی قائل است و دستگاه‌های مختلف در راستای برگزاری آن شرایط را برای افزایش مشارکت محلی فراهم کنند.

* احتمال دیدار اعضای شورا با رئیس قوه قضائیه
اعطا همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه آیا از جزییات دیدار شهردار با رئیس قوه قضاییه اطلاعی دارد، گفت: شهردار در این رابطه توضیحی به شورا نداد اما احتمالا اعضای شورای شهر تهران با رئیس قوه قضاییه دیداری داشته باشند.
وی اظهار امیدواری کرد: این دیدار می تواند زمینه خوبی را برای همکاری های مشترک فراهم کند.
اعطا ادامه داد: با توجه به دغدغه ها و حساسیت هایی که رئیس قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد دارد این رابطه می تواند بسیار موثر باشد و می توانیم در مدیریت شهری اقدامات اصلاحی جدی را آغاز کنیم.
وی خاطرنشان کرد: من به این موضوع خوش بین هستم و امیدوارم با پشتیبانی قوه قضاییه همکاری های خوبی شکل گیرد.

* گزارش تکمیلی برنامه سوم توسعه شهرداری تا نیمه خرداد
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص ارسال گزارش تکمیلی شهرداری به شورا در ارتباط با برنامه پنج ساله سوم توسعه گفت: شهرداری موظف بود گزارش خود را در خصوص برنامه‌های اجرایی و نحوه تأمین و تجهیز منابع و برنامه‌ها تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۸ برای تصویب به شورا ارائه کند که همچنان گزارش به شورا در این خصوص ارائه نشده است.
اعطا تصریح کرد: شورا، شهرداری را مکلف کرد تا این گزارش را تا خرداد ماه به شورای اسلامی شهر ارسال کند زیرا برنامه سوم پنج ساله سوم از آن جهت دارای اهمیت است که میزان تحقق برنامه‌ها را سال به سال مورد رصد و بررسی قرار خواهد داد.
وی در ارتباط با واگذاری وظایف شرکت شهربان و حریم‌بان به یگان حفاظتی شهرداری تهران نیز گفت: با توجه به تذکری که توسط اعضا در جلسه هفته گذشته مطرح شد، نظرات شورا مبنی بر این بود که موضوع تخلفات ساختمانی و مسایل مربوط به آن در حوزه مسایل مدنی و شهری است و باید این وظایف در اختیار مدیریت شهری قرار بگیرد.
اعطا ادامه داد: استدلال شهرداری مبنی بر این است؛ با توجه به بخشنامه‌ای که در این خصوص از طرف وزیر کشور مطرح شده و در راستای اجرای آن، این اقدام از سوی شهرداری صورت گرفته، انجام این مأموریت را کارآمدتر می‌کند.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بررسی این موضوع توسط کارشناسان ذیربط از برگزاری جلسه هم اندیشی در هفته آینده با شهردار تهران خبر داد و گفت: پس از ارائه گزارش این جلسه در صورتی که اعضا نسبت به عدم واگذاری این وظایف پافشاری داشته باشند باید تصمیم بگیرند که آیا تصمیم بر این است این موضوع باید به صورت لایحه به شورا ارائه شود یا خیر.
اعطا در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت نوسازی بافت‌های فرسوده عنوان کرد: در طول یک سال اخیر سازمان نوسازی فعال بوده است. اگرچه این سازمان از سال‌های قبل هم فعالیت‌های جدی‌ای را داشته و این جریان ادامه‌دار خواهد بود اما به این موضوع سرعت بخشیده شده است.
عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که اخیراً وزارت راه و شهرسازی با شهرداری تهران به امضا رسانده است، عنوان کرد: در راستای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی نظام با استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای بازآفرینی محدوده هدف سند بازآفرینی و قانون ساماندهی و حمایت از بافت‌های فرسوده، تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید که در این تفاهم‌نامه احیای بافت‌های فرسوده با اولویت محله سیروس در منطقه 12 مدنظر قرار گرفت.
اعطا با بیان اینکه برای این مکان چهار و نیم هکتاری هم‌اکنون توسعه‌گر انتخاب شده، تصریح کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که به امضا رسیده است 70 درصد اعتبارات از سوی وزارت راه و شهرسازی برای اجرای خدمات روبنایی و زیربنایی فضاهای عمومی و سرانه‌های موردنیاز فراهم خواهد شد و شهرداری هم در همین راستا نسبت به صدور پروانه‌های نوسازی خارج از نوبت اقدام خواهد کرد. همچنین 30 درصد از اعتبارات موردنیاز از طریق شهرداری تهران تأمین می‌شود.
به گفته سخنگوی شورای شهر تهران اجرای این برنامه پنج ساله اقدام بزرگی در قالب اجرای ماده 41 برنامه پنج ساله سوم به منظور نوسازی، مقاوم‌سازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده خواهد بود.
اعطا در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره ادغام یا انحلال شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران گفت: برخی از اعضای شورای شهر در این باره تذکری را به صورت مکتوب مطرح کردند و شهرداری نیز توضیحاتی را در این باره ارائه کرد. در همین مورد جلسات هم‌اندیشی با شهرداری برگزار شد و مشخص شد به لحاظ تشکیلات اداری و حقوقی موضوعاتی درباره فعالیت شرکت حریم‌بان و شهربان وجود دارد.
وی با بیان اینکه مباحثی که این شرکت دنبال می‌‌کند از جمله تخلفات ساختمانی یا از این دست موارد جزو مسایل مدنی و شهری محسوب می‌شود، عنوان کرد: در این باره هنوز جمع‌بندی در شورا وجود ندارد و قرار است هفته آینده جلسه هم‌اندیشی با حضور حناچی شهردار تهران برگزار شود اگرچه این موضوع هنوز در کمیسیون حقوقی در دست بررسی است تا گزارش کارشناسی‌ای درباره آن تهیه شود و پس از بحث به یک جمع‌بندی مشخص برسیم. اگر اعضای شورای شهر روی فعالیت این شرکت به توافق برسند شهردار تهران باید تصمیم بگیرد که به چه صورت می‌تواند در این خصوص عمل کند.
اعطا در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از املاک در شهرداری تهران عنوان کرد: وقتی موضوع تحقیق و تفحص مطرح می‌شود براساس قانون، اطلاعات محرمانه خواهد بود و بیان اطلاعات محرمانه امکان‌پذیر نیست. هم‌اکنون بحث تحقیق و تفحص املاک شهرداری تهران به کمیسیون اصلی یعنی کمیسیون حقوقی ارجاع شده و این کمیسیون با برگزاری جلسات با شهرداری و کسب اطلاعات لازم در تلاش است تا گزارشی را به صحن شورا آورده و آن را به رأی بگذارد.
وی با بیان اینکه در ابتدای دوره پنجم مصوبه‌ای در شورای شهر به تصویب رسید تا در تمام واگذاری‌های شهرداری صرفاً حق بهره‌برداری واگذار شود و برای انتقال حق مالکیت باید مجوز صادر کنند، گفت: در تمام موارد پیش‌بینی شده شهرداری باید حق بهره‌برداری را واگذار می‌کرد. با گذشت مدت زمانی به این نتیجه رسیدیم با توجه به اطلاعات و آمار باید در این باره تحقیق و تفحص صورت گیرد و 15 نفر از اعضای شورای شهر نیز به این موضوع رأی دادند. برخی از املاک به عنوان بدهی مودیان واگذار و یا تهاتر شده است. به همین دلیل شورا تصمیم گرفت تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد املاک و نحوه واگذاری آنها در اختیار داشته باشد و این موضوع به هیأت رئیسه اعلام و در نهایت به کمیسیون حقوقی ارجاع شد.
سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به سؤال دیگری درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از مؤسسه همشهری گفت: گزارشی در این باره در صحن شورای شهر مطرح شد اما چون تصمیم بر این بود تا گزارش به دستگاه قضایی ارجاع شود کارشناسان در حال جمع‌بندی هستند تا آن را کامل‌تر کرده و گزارش موفق‌تری را به لحاظ حقوقی ارائه دهند تا در نهایت به دستگاه قضایی فرستاده شود. اگرچه تحقیق و تفحص فرآیند زمان‌بری خواهد بود.
اعطا در پاسخ به سؤالی درباره انجام برخی از تخلفات در منطقه 5 شهرداری تهران گفت: گزارش‌هایی در این باره به شورای شهر ارسال شده اما شورا در بحث برخورد با تخلفات کوتاه نخواهد آمد.
تهرام/9343//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس