شهرداری با متجاوزان به حریم روددره‌های پایتخت برخورد می کند

شهرداری با متجاوزان به حریم روددره‌های پایتخت برخورد می کند


به گزارش عصر سه شنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، سکینه اشرفی با تاکید بر ضرورت ساماندهی رود دره‌ها و رودخانه‌های شهری برای مقابله با خطرات ناشی از سیل و سیلاب، ادامه داد: بر اساس ماده 60 برنامه سوم توسعه شهر تهران، شهرداری موظف شده است تا ضمن حفاظت و جلوگیری از تخریب فضاهای سبز و رود دره‌ها و عرصه‌های طبیعی شهر و اراضی ارتفاعات جنوبی البرز نسبت به ایجاد و توسعه فضاها و محورهای سبز در شهر اقدام کند.
وی بخشی از اقدام مدیریت شهری در حوزه حفظ عرصه‌های طبیعی شهر را جلوگیری از تجاوز و تخریب رود دره‌ها دانست و اضافه کرد: در سال اول برنامه طرح ویژه ساماندهی شن‌چاله‌های واقع در حریم رود دره‌ها اجرا و از ادامه فعالیت کارگاه‌های شن و ماسه و کارخانجات معادن مواد اولیه سیمان واقع در محدوده‌های حساس و پرخطر جلوگیری خواهد شد.
به گفته اشرفی، مطالعات لازم برای احیای کوهپایه‌ها، رود دره‌ها، شبکه قنوات، فضای سبز و باغ‌ها، اماکن واجد ارزش تاریخی و طبیعی، روستاهای حریم، منابع آب‌های سطحی و منابع چهارگانه محیط زیست قرار است در شش ماهه اول اجرای برنامه سوم توسعه شهر تهران در دستور کار قرار گیرد.
معاون شهردار تهران، با بیان این که اجرای برنامه پنج‌ساله سوم توسعه شهر تهران با جدیت از ابتدای سال 1398 در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد، اظهار کرد: یکی از مواردی که در برنامه توسعه شهر تهران به آن توجه شده، موضوع احیاء و ساماندهی رودخانه‌های شهری و حریم ‌های طبیعی شهر است.
وی خطر سیلاب را یکی از خطرهای جدی در سطح پایتخت دانست و گفت: متاسفانه تهران در سال‌های اخیر با خطر سیل مواجه بوده و این حوادث خسارات زیادی را به بار آورده است؛ از جمله می‌توان به سیل تجریش در سال 1366، ورود سیل به خط 4 مترو در سال 1391 و سیل کن و سولقان در سال 1394 اشاره کرد.
معاون شهردار تهران همچنین تهیه و پیاده‌سازی نقشه پهنه‌بندی خطر در شهر تهران را هم از اقدامات عملیاتی مدیریت شهری در برنامه سوم توسعه شهر تهران دانست و اعلام کرد: بر اساس ماده 85 برنامه سوم توسعه شهر تهران یکی از موضوعاتی که در فرآیند بازنگری طرح تفصیلی شهر تهران باید به آن توجه شود، بحث کنترل انطباق ضوابط و محدویت‌های کاربری و ساخت و ساز در پهنه‌های خطرپذیر و حریم‌های رودخانه‌ها، مسیل‌ها، کانال‌ها و قنوات مطابق اسناد و مقررات ملی ساختمان و ضوابط شورای عالی شهرسازی و معماری و تعریف کاربری‌های کم‌تراکم در پهنه‌های مزبور است.
وی ادامه داد: بر همین اساس، شهرداری تلاش می‌کند تا از هرگونه تجاوز به حریم محدوده‌های گفته شده جلوگیری کرده و بر اساس طرح تفصیلی، بر بارگذاری‌های جدید در این مناطق نیز نظارت ویژه‌تری داشته باشد.
تهرام/8138//6139

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس