شهرداری به مالکان فاقد سند در بزرگراه امام علی پول پرداخت کرد

شهرداری به مالکان فاقد سند در بزرگراه امام علی پول پرداخت کرد


به گزارش روز شنبه روابط عمومی شهرداری منطقه چهار تهران، هادی شوشتری در نشست ادواری مدیران حقوقی مناطق 22گانه شهرداری در منطقه چهار اظهارداشت: بعد از آن مالکان رسمی املاک مراجعه می کردند و دوباره از شهرداری طلب پول می کردند.
وی با بیان اینکه توافق شهرداری تهران با مالکان غیر واقعی و متصرفان املاک واقع در طرح بزرگراه امام علی(ع) هم اکنون هزینه هنگفتی را به شهرداری تحمیل کرده اضافه کرد: کاری که شهرداری تهران در آن دوره ابتدا باید انجام می داد شناسایی مالکان اصلی و تامین بودجه مورد نیاز بود که متاسفانه به دلیل اهمال هم اکنون با افزایش قیمت املاک شاهد از بین رفتن بیت المال و ایجاد حق و حقوق برای شهروندان هستیم.
سرپرست مجتمع قضایی شهید باهنر تصریح کرد: اگر این تملک ها در گذشته به نحو مطلوب اجرا می شد اکنون شاهد افزایش پرونده های قضایی و تحمیل هزینه های هنگفت به شهرداری تهران نبودیم.
وی بابیان اینکه عدم رعایت قوانین ماهوی و شکلی در تملک املاک مشکلاتی را برای شهرداری تهران در زمان دفاع و مراجع قضایی را در صدور حکم ایجاد کرده است افزود: شهرداران مناطق باید در تملک املاک قبل از اینکه ماده 9 را اعمال کنند ابتدا بودجه آن طرح را کنار بگذارند، سپس کار را اجرا کنند .
معاون رییس کل دادگستری تهران در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات شهردار منطقه چهار به خاطر تلاش های شبانه روزی و خدمت خالصانه به مردم در خصوص موضوعات حقوقی افزود: تصمیمات و قضاوت ها باید با دقت رعایت و در نمایندگی های قضایی حق دفاع و تجدید نظرخواهی تصریح شود.
وی خاطرنشان کرد: قانون منع توقیف اموال شهرداری برای حل مشکلات و حمایت از شهرداری است نه ایجاد مشکل برای آن و مدیران شهری باید توجه ویژه ای به این قانون داشته باشند.

** 20درصد اسناد بزرگراه امام علی به نام شهرداری است
کامران فاخری مدیر کل حقوقی شهرداری تهران گفت: در بزرگراه امام علی(ع) بالغ بر هزار و 300 میلیارد تومان هزینه شده است که متاسفانه تا کنون 20 درصد از اسناد به نام شهرداری شده است و مناطق درگیر این طرح باید نسبت به توافقات صورت گرفته وارد عمل شوند و با همکاری ادارت املاک و مستغلات مناطق هرچه زودتر این سندها تعیین و تکلیف شوند.
وی اضافه کرد: نمایندگان حضوری باید اطلاعات بروزی داشته باشند و اطلاعات کامل و جامعی از پروندهای داشته باشند.
فاخری از راه اندازی سامانه جامع هوشمند پرونده های حقوقی خبر داد و گفت: با راه اندازی این سامانه، مسیر بررسی پرونده های حقوقی کوتاه تر شده است.
مدیر کل حقوقی شهرداری تهران افزود: بخشنامه هایی که به مناطق صادر می شود باید عیناً به آن ها عمل شود و در پرونده های مهم بایستی نمایندگان حقوقی شخصا حضور پیدا کنند.
وی با اشاره به سامانه جامع هوشمند حقوقی اضافه کرد: در بحث سامانه جامع هوشمند که برای شفاف سازی پرونده های و روند بررسی راه اندازی شده است باید به صورت جدی پیگیری شود زیرا سیستمی شدن پرونده ها مسیر بررسی را خیلی آسان کرده است.

**قوانین شهرداری تهران نیاز به بازنگری جدی دارد
در ادامه این نشست سید علیرضا حسینی شهردار منطقه چهار تهران نیز با اشاره به ضوابط و قوانین موجود شهرداری تهران گفت: برخی از ضوابط و قوانین شهرداری تهران مربوط به فعالیت مطب ها و دفاتر ازدواج و طلاق در مجتمع های مسکونی و .. قدیمی است و نیاز به بازنگری و رسیدگی مجدد دارد.
وی یکی از مشکلات شهروندان و شهرداری تهران را برچسب ها تبلیغاتی عنوان کرد و گفت: متاسفانه هیچگونه خسارتی به شهرداری تهران در خصوص برچسب ها که دارای پیگیری قانونی است پرداخت نمی شود و با توجه به هزینه های آن تنها به مالکان خسارت پرداخت می شود و نیاز به نگاه جدیدتری دارد.
وی در خصوص نحوه صدور دستورهای موقت افزود: برخی پرونده ها سال ها حکم دستور موقت خورده است که باید رسیدگی شود و شهرداری حق دخالت در آن ها را ندارد و متخلف همچنان به تخلف در آن ادامه می دهد.
شهرداری منطقه چهار گفت: ساخت و سازهای خلاف و بام فروشی ها یکی از مشکلات اصلی این منطقه و برخی از نقاط کلانشهر تهران است که متاسفانه نبود قانون مناسب فضای تخلف را برای متخلفان ایجاد کرده است و تا دستور قضایی و قوانین رعایت شود متخلف ساختمان را ساخته و ما هنوز درگیر ضوابط هستیم .
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه شهرداری در برخورد با سد معبر و دستفروشی که نوعی جرم محسوب می شود و به دلیل عدم حمایت لازم از سوی مراجع قضایی و انتظامی اختیارات لازم را نداشته و نمی تواند ورود پیدا کند.
حسینی افزود: باید در این موارد نگاه جدیدی داشته باشیم و با بازنگری در برخی قوانین و اصلاحات می توان برخی مشکلات و معضلات را حل و فصل کرد.
تهرام/9353//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس