شهرداری تهران: درکاهش آسیب های اجتماعی فراتر از تعهد عمل کردیم

شهرداری تهران: درکاهش آسیب های اجتماعی فراتر از تعهد عمل کردیم


سیدنجم الدین محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: شهرداری تهران در مدیریت گذشته و فعلی، آماده سازی کمپ ها از جمله «اخوان» و «جاجرود» را در دستور کار قرار داد و نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کردند که خودشان مراکز خوبی دارند و نیازی به فضاهای شهرداری ندارند.
وی با اشاره به اینکه در طول سال به طور متوسط 2 هزار کارتن خواب و بی خانمان در 18 مددسرا اسکان داده می شوند، گفت: 90 درصد این افراد اعتیاد دارند که برای جلوگیری از آسیب ها به خصوص در فصل سرد سال اسکان داده شده و از خدمات مددسراها استفاده می کنند.
محمدی افزود: سال گذشته، با توجه به ایجاد امکانات برای نگهداری از افراد کارتن خواب و بی خانمان در فصل سرد شاهد فوت آنان در سطح شهر نبودیم.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به فعالیت مراکز اسلامشهر(ویژه آقایان) و لویزان(ویژه بانوان) اظهارداشت: در این مراکز افراد بی خانمان، کارتن خواب و متکدی به صورت شبانه روزی و حتی 2 تا سه ماه نگهداری می شوند و خدمات درمانی و جراحی نیز در برخی موارد به آنان ارائه می شود.
وی خاطرنشان کرد: شهرداری تهران، نهاد ارائه کننده خدمات شبانه روزی نیست اما برای جلوگیری و کاهش آسیب های اجتماعی مراکزی را به صورت شبانه روزی اداره می کند.
محمدی گفت: شهرداری تهران برای نگهداری از بانوان بی سرپناه مراکزی را در مناطق 12 و 22 راه اندازی کرده است.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به آماده سازی 10 مرکز «بهاران» با ظرفیت یکهزار و 200 نفر برای اسکان معتادان بهبود یافته و مهارت آموزی آنان افزود: این نهادها با دستور استاندار تهران آماده تحویل به نهادهای مسئول از جمله بهزیستی است.
وی اظهارداشت: معتادان پس از بهبود با نظر قاضی و پروتکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی در مراکز بهاران حضور خواهند داشت.
محمدی گفت: علاوه بر راه اندازی پایگاه های خدمات اجتماعی در مناطق و سرای محلات، خدمات روانشناسی نیز به شهروندان ارائه می شود.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران تاکید کرد: این نهاد در طول 14 سال اخیر بیش از تعهدات خود اقداماتی را در حوزه پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی انجام داده و شاهد نتایج خوبی در این حوزه بودیم اما متاسفانه هیچ همکاری در این حوزه نداشته است.
وی در پاسخ به انتقادات مطرح شده به شهرداری تهران برای ورود به موضوع پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی و اینکه فعالیت ها در این حوزه به صورت ناقص انجام می شود، اظهارداشت: در سطح شهر شاهد افراد بی سرپناه هستیم و شهرداری این افراد را جمع آوری و در مراکز خود نگهداری می کند که در غیراینصورت شاهد فوت 10ها نفر و فضای ناراحت کننده و دلخراش خواهیم بود.
محمدی، اسکان افراد بی خانمان را اقدام انسانی و ضروری برای شهر دانست و افزود: در گذشته هم مراکزی مانند نوانخانه برای نگهداری از نیازمندان شهر در نظر گرفته شده بود و شهرداری تهران براساس اسناد بالادستی فضاهای فیزیکی را برای نگهداری از این افراد و حفظ امنیت و فضای سالم شهر در نظر گرفته است.
وی گفت: درمان معتادان، حرفه آموزی و ایجاد شرایط زندگی برای آنان برعهده سازمان ها و نهادهای دیگر است، در غیر اینصورت باید شهرداری تهران سازمان عرض و طویلی می شد.
به گزارش ایرنا، سال 1388 طرح ادغام واحدهای کاری پنجگانه شامل شرکت خدمات اجتماعی و رفاهی تهران، ستاد کار آفرینی، اداره کل آسیب های اجتماعی، معاونت مشارکت های اجتماعی اداره کل آموزش و مشارکت های شهروندی و تهران گشت ارغوان توسط شهردار تهران در شورای اسلامی شهر تهران مطرح و به تصویب رسید و با مصوبه این شورا سال 89 با انتصاب مدیرعامل و تصویب اساسنامه فعالیت سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران به صورت رسمی آغاز شد.
این سازمان 77مرکز شامل مددسرا (اسکان شبانه مددجویان بی خانمان)، سامانسرا (ویژه افراد معلول و ناتوان اعم از جسمی و ذهنی، بی سرپرست، مجهوال الهویه، در راه مانده، گمشده، متواری، افراد نیازمند غیرحرفه ای، متکدیان)، پرتو (ویژه کودکان بدسرپرست، بی سرپرست و در معرض آسیب)، بهاران (ویژه معتادان بهبود یافته)، مدارس صبح رویش (ویژه کودکان کار)، مراکز بهبودی، همراه سرا و پایگاه خدمات اجتماعی با ظرفیت 13 هزار نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم اداره و راهبری می کند.
تهرام/7245//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس