فرماندار: ورامین نیازمند تحقیقات در حوزه پسته و گلخانه است

فرماندار: ورامین نیازمند تحقیقات در حوزه پسته و گلخانه است


به گزارش ایرنا، حسین کاغذلو روز شنبه در جریان بازدید رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران واقع در شهرستان ورامین اظهار داشت: ورامین قطب کشاورزی استان تهران است و همه ساله بیش از 38 هزار هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت انواع محصولات باغی و زراعی می رود.
وی افزود: اگر محدودیت های منابع آبی وجود نداشت، محصولات بسیاری در 80 هزار هکتار از اراضی کشاورزی ورامین تولید می شد.
فرماندار ورامین اظهار داشت: مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران ظرفیت بالقوه ای در این شهرستان محسوب می شود تا با انجام تحقیقات علمی در حوزه های مختلف گیاهان زراعی و باغی بهترین نتیجه را عاید کشاورزان کند.
وی با بیان اینکه گذر از کشاورزی سنتی و حرکت به سمت کشاورزی علمی و صنعتی یکی از نیازهای شهرستان ورامین است، گفت: موضوع مهمی است که امروز در استفاده از شیوه های نوین آبیاری، کنترل دقیق و مکانیزه گلخانه ها و نیز استفاده از شیوه های نوین در کاشت، داشت و برداشت محصولات می توان مشاهده کرد.
کاغذلو افزود: ورامین به دلیل موقعیت مناسب آب و هوایی، محل مناسبی برای توسعه کشت پسته محسوب می شود و هم اکنون بیش از 5 هزار هکتار از اراضی این شهرستان را باغات پسته تشکیل می دهند.
وی گفت: هر چند که محصول پسته شهرستان ورامین از کیفیتی مناسب برخوردار بوده و اکثر محصولات باغات پسته ورامین صادر می شود، ولی با راه اندازی مرکز تحقیقات این محصول مهم می توان به کیفیت و میزان تولید بیشتری دست یافت.
فرماندار ورامین یکی از برنامه های دولت در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی را توسعه کشت گلخانه ای اعلام کرد و افزود: کشت گلخانه ای باعث می شود تا در مصرف آب، کنترل آفات و بیماری های گیاهی و نیز افزایش راندمان تولید مدیریت مناسبی انجام شود.
وی با اشاره به احداث بزرگترین دهکده گلخانه ای استان تهران در روستای حصار گلی ورامین گفت: استقرار صدها هکتار گلخانه که با توجه به مشوق های ارائه شده از سوی دولت، روز به روز به میزان آن افزوده می شود، انجام تحقیقات علمی در حوزه گیاهان گلخانه ای را الزام آور می کند.
مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران از سال 1318 در ورامین تأسیس شده و مشغول فعالیت های تحقیقاتی و علمی در حوزه بخش کشاورزی است.
ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/7254

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس