مبارزه با مواد مخدر بدون کار فرهنگی به نتیجه مطلوب نمی رسد

مبارزه با مواد مخدر بدون کار فرهنگی به نتیجه مطلوب نمی رسد


به گزارش ایرنا، سید اصغر تقوی روز سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر که در محل فرمانداری ورامین برگزار شد اظهار داشت: نگاه شورای مبارزه با مواد مخدر باید پیشگیرانه و آگاهی بخش باشد چرا که اعتیاد یکی از معضلات اجتماعی مهمی است که جوانان به عنوان سرمایه های ملی کشور را هدف قرار داده است.
وی گفت: اگر جامعه ای نیروی انسانی خود را از دست دهد حتی با دارا بودن تمامی امکانات، ثروت و قدرت نیز قادر نیست در مسیر توسعه گام بردارد.
تقوی اظهار داشت: مهمترین رویکرد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، برنامه ریزی در کاهش مصرف مواد مخدر، آموزش و آگاه سازی است لذا در کنار دستگاه های امنیتی و انتظامی، دستگاه های فرهنگی از جمله آموزش و پرورش، دانشگاه ها، فرهنگ و ارشاد و ورزش و جوانان نیز باید ورود جدی داشته باشند.
معاون فرمانداری ورامین گفت: با توجه به رشد آمار اعتیاد و آسیب های اجتماعی ناشی از آن نیاز است تا تلاش بیشتر برای مبارزه با این پدیده شوم در جامعه هستیم و اعضای کمیته ها باید ضمن پرهیز از جزیره ای عمل کردن در انجام درست وظایف محوله اهتمام بیشتری داشته باشند .
وی هدف از برگزاری جلسات را ارائه برنامه های مدون جهت تصمیم گیری های موثر در امر مبارزه با اعتیاد عنوان کرد و گفت: جلسات محل چالش می باشد و باید از خودسانسوری پرهیز کرده و با ارایه برنامه ها و راهکارهای علمی و عملی و کارشناسانه، در جهت سالم سازی و بهبود وضعیت جامعه گام برداریم.
** در پیشگیری از مواد مخدر آموزش نقش به سزایی دارد
مدیر آموزش و پرورش شهرستان ورامین نیز در این جلسه گفت: در پیشگیری از مواد مخدر آموزش نقش به سزایی دارد.
امیر محمدی اظهار داشت: در حوزه اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر بحث آموزش و پیشگیری حائز اهمیت است و در کنار دولت نهادهای خصوصی نیز توانسته اند موفق عمل کنند.
وی به اقدامات صورت گرفته در بحث مقابله با آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: در حوزه آسیب های اجتماعی اقدامات گسترده ای از برنامه های آموزشی، فرهنگی و مراقبتی در زمینه پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی اجرا شده است.
محمدی تصریح کرد: اجرای طرح های آموزش مهارت های خود مراقبتی به دانش آموزان و والدین، برگزاری کارگاه های آموزشی پیشگیری و توانمند سازی روانی، برگزاری نمایشگاه های سیار پیشگیری در مدارس و اجرای طرح های نماد، پاد و ماد در شهرستان و همچنین ارائه خدمات مشاوره ای در سطح مدارس و اداره اموزش و پرورش از جمله اقدماتی است که در حوزه مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است.
** بیش از 384 معتاد از خدمات مراکز اقامتی استفاده می کنند
رئیس اداره بهزیستی شهرستان ورامین نیز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گفت: بیش از 384 معتاد از خدمات مراکز اقامتی استفاده می کنند.
اعظم هراتی اظهار داشت: در حال حاضر 7 مرکز اقامتی و 9 مرکز MMT در شهرستان ورامین فعالیت می کنند که بیش از 384 نفر از بیماران ماده 15 و16 خدمات دریافت می کنند.
وی از اجرای طرح اجتماع محور محلات به عنوان اقدامات یاد شده در حوزه مبارزه و پیشگیری از اعتیاد یاد کرد و گفت: در این طرح ما توانستیم از امکانات و ظرفیت افراد محله جهت مشاوره و آگاهی بخشی در خصوص اعتیاد و عوارض آن استفاده کنیم که خوشبختانه نتایج مثبتی حاصل شده است.
وی از آغاز طرح جمع آوری معتادین متجاهر در سطح شهرستان خبرداد و گفت: طرح جمع آوری معتادین متجاهر در ورامین آغاز شده که طی آن 72 نفر جمع آوری شده اند.
ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/7254//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس