مراتع جنوب ورامین برای چرای دام عشایر مناسب نیست

مراتع جنوب ورامین برای چرای دام عشایر مناسب نیست


به گزارش ایرنا ، هاتف ممیزی روز چهارشنبه در جلسه شورای عشایر ورامین که در محل شرکت تعاونی عشایر این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: مراتع قشلاقی دشت ورامین که زمانی علوفه دام عشایر را به مدت 4 ماه تأمین می کرد، این روزها وضعیت مناسبی ندارد و هم اکنون پوشش بسیار ضعیف گیاهان مرتعی جوابگوی نیاز دام ها نیست.
وی افزود: یکی از مشکلات تالاب بندعلیخان و مراتع قشلاقی دشت ورامین، عدم تخصیص حق آبه این مناطق از محل رودخانه شور و شیرین است، مشکلی که لازم است تا با درایت استانداری تهران رفع شود.
وی تشکیل زنجیره تولید و عرضه را لازم توسعه فعالیت های عشایر در تولید گوشت قرمز و فراورده های دامی اعلام کرد و افزود: عشایر با تلاش و زحمت فراوان ، گوشت و فراورده های دامی را تولید می کنند ولی برای عرضه آن با مشکل مواجهند، از این رو استقرار مرکز عرضه دام در شهرستان ورامین که بیشترین تعداد خانوار عشایر استان را در خود جای داده امری ضروری است.
ممیزی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات امورعشایری استان تهران در افزایش فعالیت عشایر و اشتغال فرزندان آنان در شهرستان ورامین، راه اندازی شرکت تعاونی رازق آباد است که با افتتاح چاه آب این مرکز به عنوان مهمترین زیرساخت فعالیت های کشاورزی و دامپروری، فعالیت این مجتمع آغاز شده است.
وی افزود: برای راه اندازی مجتمع رازق آباد ، 50 واحد پروار بندی در نظر گرفته شده و در اختیار فرزندان عشایر قرار می گیرد.
مدیر امور عشایر شهرستان ورامین همچنین از واگذاری یک تانکر آب ، به منظور تأمین آب مورد نیاز دام عشایر در کوچ قشلاقه خبر داد.
حسین کاغذلو فرماندار شهرستان ورامین نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر بیش از 550 خانواده عشایر با دارا بودن بیش از 120 هزار رأس دام سبک در شهرستان ورامین زندگی می کنند که این افراد در امر تولید دام و فراورده های دامی فعالیت می کنند.
وی اظهار داشت: عشایر شهرستان نیز همچون سایر شهروندان، از امکانات موجود در ورامین سهم داشته و مسئولان وظیفه دارند تا از نزدیک به مشکلات آن ها رسیدگی کرده و با همکاری دستگاه های اجرایی شهرستانی و استانی، زمینه را برای توسعه فعالیت های تولیدی آن ها فراهم کنند.
وی افزود: عشایر ورامین از 174 هزار هکتار مرتع در مناطق جنوبی دشت برخوردارند که 45 هزار هکتار آن در استان قم ، 41 هزار هکتار در حوزه استان سمنان و مابقی در حوزه سیاسی استان تهران قرار دارد که لازم است برای وضعیت مراتع جنوبی دشت ورامین ، مدیریت واحدی با همکاری مسئولان سه استان در نظر گرفته شود.
وی تأکید کرد: هر اعتباری که به اسم عشایر ، به شهرستان ورامین اختصاص پیدا می کند ، باید بر اساس نیازهای عشایری و اجرای طرح های کارشناسی ، به این جامعه اختصاص پیدا کرده و هزینه شود.
کاغذلو مشکل تالاب بندعلیخان و مراتع جنوبی دشت ورامین را عدم اختصاص حق آبه این مناطق از رودخانه شور و شیرین اعلام کرد و افزود: بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی استان تهران ، 30 درصد از حق آبه رودخانه شور و شیرین به کشاورزان ری ، 30 درصد به کشاورزان ورامین و 40 درصد به تالاب بندعلیخان و مراتع جنوبی دشت اختصاص پیدا کند که بنا به دلایلی این امر تا کنون محقق نشده است.
وی اظهار داشت : تلاش می شود تا با برگزاری جلسه مشترک با مسئولان شهرستان ری و قرچک و با محوریت استانداری تهران ، این حق آبه محقق شود.
ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/7254//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس