مشکل تامین آب استان تهران برطرف شد

مشکل تامین آب استان تهران برطرف شد


سید حسن رضوی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به بارندگی های چند روز اخیر استان تهران اشاره و بیان کرد: حجم آب سدهای زیر پوشش شرکت آب منطقه ای تهران از حیث ورودی آب در سال آبی جدید که از ابتدای مهر ماه سال ٩٧ آغاز می شود تا روز پنجم فروردین سال جاری با افزایش ٣٢ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.
وی ادامه داد: میزان ورودی آب به سدهای لتیان، لار، ماملو، امیرکبیر و طالقان حدود ٤٨٠ میلیون متر مکعب بوده است که این مقدار سال گذشته ٣٦٣ میلیون متر مکعب برآورد شده بود.
به گفته رضوی، بیشترین میزان آب ورودی مربوط به سد لتیان بوده که نسبت به سال گذشته ٥٢ درصد افزایش داشته و بعد از آن به ترتیب سدهای امیرکبیر، ماملو، طالقان و لار در رده های بعدی بوده اند.
وی افزود: کمترین حجم مخزن در سدهای تابعه مربوط به سد لار بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اظهارداشت: سازمان هواشناسی نیز در پیش بینی سه ماه خود (بهمن، اسفند و فروردین) پیش بینی سیلاب را ارائه کرده بود و همین امر باعث شد تا سیاست آب منطقه تهران به گونه ای شود که مخازن را از لحاظ حجمی نسبت به سال گذشته کمتر نگه داریم و در خصوص برخی از سدها مانند امیرکبیر و لتیان رهاسازی آب و کاهش حجم مخازن را در دستور کار قرار دهیم.
رضوی افزود: ما به دلیل پیش بینی سیلاب ها حدود ٢٥٦ میلیون مترمکعب از مخازن سدها را خالی نگه داشتیم تا بتوانیم به خوبی این بحران را مدیریت کنیم و همین امر باعث شد در جبهه جدید بارندگی های اخیر خیالمان از بابت سدها راحت باشد.
وی گفت: در بخش شرب و کشاورزی سیاست خوبی اعمال شده و در سال آبی ٩٧-٩٨ با همکاری شرکت آبفا و سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اقدامات موثری در دستور کار قرار گرفت.
رضوی افزود: در بخش شرب با هماهنگی شرکت آب و فاضلاب استان تهران حدود ٦.٣ درصد آب کمتر به مجموعه آب و فاضلاب تحویل داده شده است و به عبارتی مدیریت در بخش شرب به خوبی صورت گرفت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اظهارداشت: در بخش کشاورزی این شرایط بهتر بود و با نگاه به شعار وزارت نیرو که سازگاری با کم آبی بوده و نیز ارائه آن به سایر دستگاه ها در استان تهران مدیریت خوبی صورت گرفت.
به گفته وی، در سال آبی ٩٨-٩٧ نسبت به سال آبی ٩٧-٩٦ ، ٣٧ درصد از مخازن سدها به بخش کشاورزی ارائه داده شد.
رضوی اظهارامیدواری کرد که این شرایط ادامه یابد و تا پایان سال آبی فعلی و سال آبی جدید نگاهها بر مبنای سازگاری با کم آبی باشد.
وی با بیان اینکه بارندگی ها کم یا زیاد باشد تاثیر چندانی در معادله تامین آب تهران ندارد بلکه تنها نگرانی ها را کمتر می کند، گفت: به منظور صرفه جویی در مصرف آب باید یک برنامه پنج ساله تدوین شود که به عنوان یکی از سیاست های شرکت آب منطقه ای این موضوع عملیاتی خواهد شد.
رضوی اعلام کرد: میزان بارندگی ها از مهرماه سال ٩٧ تا به امروز در استان تهران ٢٧٤.٢ میلی متر بوده است که طبق آمارهای ارائه شده این مقدار سال گذشته ١٠٦.٥ میلی متر بود؛ به عبارتی نسبت به سال گذشته با رشد مثبت ١٥٧ درصدی در بارندگی ها مواجه بودیم.
تهرام/ 9206/ 1008

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس