منطقه 21 یکی از آخرین فرصت های توسعه پایتخت است

منطقه 21 یکی از آخرین فرصت های توسعه پایتخت است


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، کاوه حاجی علی اکبری با اشاره به شیوه نامه جدید شناسایی محدوده های ناکارآمد شهری اظهارداشت: بازشناسی محدوده های ناکارآمد بر مبنای شاخص های مصوب تعریف شده در مقیاس محله که موضوعات حیاتی، هویتی، ادواری، جنبه های اجتماعی،اقتصادی، محیط زیستی، کالبدی و مالکیتی را در بر می گیرد در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده پیش بینی می شود پس از اتمام فرآیند بازشناسی محدوده های ناکارآمد و تصویب آن در کمیسون ماده 5، محله های بیشتری در محدوده منطقه 21 واقع شوند.
علی اکبری یادآور شد: تدوین برنامه توسعه محلات، اجرای پروژه های بازآفرینی شهری و مسکن امید از جمله مأموریت های اصلی و کلیدی سازمان نوسازی در برنامه سوم شهر تهران است.
وی با بیان اینکه برنامه توسعه محله به محله اصالت می بخشد گفت: در چارچوب توسعه محله مجموعه گسترده ای از پروژه ها و اقدامات در حوزه های مسکن، تأمین خدمات، بهسازی و ارتقاء کیفیت محیط عمومی انجام می شود.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از تخصیص بسته های تشویقی ویژه برای نوسازی مسکن دربافت های فرسوده برای پروژه های ویژه ای که ساخت و ساز آنها منجر به ارتقا کیفیت طراحی و اجرا در بافت فرسوده می شود خبر داد و افزود: برای پروژه هایی که از تجمیع حداقل 10 پلاک با مساحت حداقل 400 متر مربع تعریف شوند، بسته تشویقی ویژه ای از محل منابع سازمان نوسازی پیش بینی شده است.
وی در این باره توضیح داد: در این پروژه ها هزینه طراحی نما طبق مذاکراتی که با حدود 30 طراح و معمار برجسته شناخته شده و مورد تأیید در تهران انجام شده، 50 درصد از هزینه های نظام مهندسی با هدف ارتقاء کیفیت ساخت، 50 درصد هزینه انشعابات و همچنین 9 درصد سود بانکی وام ساخت رایگان خواهد بود که مجموع این مشوق ها بر مبنای محاسبات انجام شده حدود 150 هزار تومان در هر متر مربع بر کاهش هزینه تمام شده اثرگذار است.
علی اکبری اضافه کرد: اگر این بسته با سایر بسته های تشویقی در نظر گرفته شده دربافت های فرسوده مانند صدور پروانه رایگان ترکیب شود، هزینه تمام شده ساخت را حدود 400 هزار تومان در هر مترمربع کاهش خواهد داد.
تأمین خدمات و بطور ویژه توسعه فضای سبز، پارکینگ عمومی و معبر و همچنین انجام پروژه های بهسازی محیطی از جمله دیگر اقداماتی است که به گفته علی اکبری در چارچوب برنامه توسعه محله قرار گرفته است.

* 7 هکتار از مساحت منطقه 21 فرسوده است
حسن رحمانی شهردار منطقه 21 نیز در این جلسه با بیان اینکه 7 هکتار از مجموع 5 هزار و 200 هکتار از مساحت منطقه را بافت فرسوده تشکیل می دهد اظهارداشت: حدود 47 درصد از بافت های فرسوده در این منطقه در سال های گذشته نوسازی شده و این منطقه رتبه بیستم را از نظر فرسودگی در میان سایر مناطق دارد.
وی با اشاره به موقعیت جغرافیای منطقه 21 در ورودی غرب تهران گفت: یکی از پروژه هایی که می تواند در این منطقه محرک توسعه باشد، ایجاد دروازه غربی به عنوان یکی از مهمترین دوازه های ورودی شهر تهران است که در دستور کار شهرداری منطقه قرار دارد.
شهردار منطقه 21 با اشاره به وجود 627 هکتار اراضی ذخیره در این منطقه خاطرنشان کرد: زمین های بایر فرصتی است که می تواند به عنوان محرک توسعه در این منطقه مورد استفاده قرار گیرد.
وی موضوع دسترسی ها را از دیگر فرصت های منطقه 21 دانست و عنوان کرد: راه آهن در ضلع جنوبی، مترو در ضلع شمالی و فرودگاه در ضلع شرقی منطقه قرار گرفته و اتصال دو مد حمل و نقل در این کریدور به عنوان یک فرصت برای منطقه به شمار می رود.
تهرام/9353 / 1539

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس